Libido

Co sprzyja sprawności seksualnej

co-sprzyja-sprawnosci-seksualnej

Utrzymanie sprawności seksualnej, poziomu libido i ochoty na seks przez lata stanowi wyzwanie. Wiele czynników wpływa na to, że z biegiem czasu coraz mniej nam się „chce”. Tymczasem sprawność seksualna daje obojgu partnerom wiele radości.

Utrzymanie optymalnego poziomu sprawności seksualnej ma dwa aspekty:

  • biologiczny – gdzie mówimy o utrzymaniu funkcji narządowych, endokrynologicznych
  • ogólnym poziomie zdrowia i sprawności fizycznej
  • psychologicznej – obrazu siebie i partnera, dynamiki relacji

Spośród aspektów biologicznych, mających na celu utrzymanie wysokiego poziomu aktywności seksualnej podkreślić należy przede wszystkim kluczowa rolę właściwej diety oraz aktywności fizycznej.

Po pierwsze – dieta

Ponieważ zmiany w ciele dojrzałych kobiet i mężczyzn są bardzo różnorodne, a typowe nawet objawy i dolegliwości występują w różnych natężeniach – najlepiej zasięgnąć indywidualnej porady dietetyka. Dobrze dobrana dieta gwarantuje bowiem zapewnienie wszelkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu – w okresie menopauzalnym – składników odżywczych.

Istnieje też wiele produktów spożywczych (np. ryby, zielone warzywa) których wpływ na zachowanie funkcji seksualnych jest w medycynie znany od lat.

Ruszaj się!

Po wtóre, aktywność fizyczna. Jeśli więc nie masz nawyku uprawniania sportu – wykonuj drobne ćwiczenia, pomagające utrzymać dobra kondycję i sprawność: chodź do pracy na piechotę, sprzątaj mieszkanie przy otwartym oknie, kup sobie prosty, nieobciążający przyrząd do ćwiczeń w domu.
Zobaczysz, jak po niedługim czasie zmiany trybu życia na bardziej aktywny, także Twoja sprawność seksualna poprawi się.

Joanna P.

Utrzymanie sprawności seksualnej, poziomu libido i ochoty na seks przez lata stanowi wyzwanie. Wiele czynników wpływa na to, że z biegiem czasu coraz mniej nam się „chce”. Tymczasem sprawność seksualna daje obojgu partnerom wiele radości.

Pokochaj swoje ciało!

Z psychologicznego punktu widzenia to, co ma istotne znaczenie to twoja relacja z Twoim ciałem. Trudno zmusić do seksualnej aktywności ciało, którego nie lubimy i jego mankamentów, których nie akceptujemy. Ważne jest więc, byś popracowała nad akceptacją i adekwatnym obrazem własnego ciała. Pomocne może być tutaj podkreślenie jego atrakcyjności. Jeśli zrobisz sobie ulubiona fryzurę lub kupisz jakiś dodatek – poczujesz się lepiej ze sobą, a twój mózg wytworzy endogenne hormony szczęścia, które już bardzo bezpośrednio wpływają nie tylko na sprawność seksualną, ale także na inicjowanie tej aktywności.

Ty i Twój partner

Ważna jest tez osoba partnera. Najlepiej jest bowiem, gdy sprawność obojga partnerów jest na podobnym poziomie. Sprzyja to utrzymaniu zadowolenia z relacji intymnej i brak poczucia niższości, jaki niejednokrotnie ma miejsce, gdy jedno z partnerów jest bardziej sprawne od drugiego.

Istotne znaczenie relacje, ich jakość. Relacje trudne, problemowe przekładają się w podświadomy sposób także na nasza sprawność seksualną. Dlatego chcąc mieć satysfakcjonujące życie intymne warto uporządkować naprzód pozostałe sprawy, po to, by nie zaprzątały naszych głów w sypialni.
Spełniwszy powyższe zasady możemy mieć świadomość że dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasza sprawność seksualna pozostawała przez lata na wysokim poziomie.

Joanna P.

Komentarze (7)

elle@elle

7 lat temu

nie zgadzam sie z Emily ze partener musi nas akceptowac,przede wszystkim my same musimy kochac siebie,szanowac i akceptowac to wtedy udzieli sie partnerowi ,z jakiej racji robic z siebie lalke i podporzadkowywac sie facetowi,powiedzcie!:)))

pati25

9 lat temu

Najważniejsze jest uczucie pomiędzy partnerami.Ich miłość.Są wtedy takj zapatrzeni w siebie,że o sprawności seksualnej tak naprawdę nie myślą.Choć niie wątpię,że na sprawność ma wpływ wiele czynników

Meguszka

11 lat temu

Podoba mi się ostatnie zdjęcie, życzyłabym sobie znaleźć się na takim obrazku za kilkadziesiąt lat. Szczęśliwa z ukochanym mężczyzną 🙂

Rique

11 lat temu

Należy dbać o siebie i pielęgnować wiecznie miłość. Wtedy i sprawność seksualna pozostaje na najwyższym poziomie. To wszystko jest potrzebne do tego, by móc rozkoszować się seksem cały czas, a to przecież niezapomniane przeżycie dla obojga w związku. Ludzie! Dbajmy o to!

Zostaw komentarz