Libido

Co sprzyja sprawności seksualnej

co-sprzyja-sprawnosci-seksualnej

Utrzymanie sprawności seksualnej, poziomu libido i ochoty na seks przez lata stanowi wyzwanie. Wiele czynników wpływa na to, że z biegiem czasu coraz mniej nam się „chce”. Tymczasem sprawność seksualna daje obojgu partnerom wiele radości.

Utrzymanie optymalnego poziomu sprawności seksualnej ma dwa aspekty:

  • biologiczny – gdzie mówimy o utrzymaniu funkcji narządowych, endokrynologicznych
  • ogólnym poziomie zdrowia i sprawności fizycznej
  • psychologicznej – obrazu siebie i partnera, dynamiki relacji

Spośród aspektów biologicznych, mających na celu utrzymanie wysokiego poziomu aktywności seksualnej podkreślić należy przede wszystkim kluczowa rolę właściwej diety oraz aktywności fizycznej.

Po pierwsze – dieta

Ponieważ zmiany w ciele dojrzałych kobiet i mężczyzn są bardzo różnorodne, a typowe nawet objawy i dolegliwości występują w różnych natężeniach – najlepiej zasięgnąć indywidualnej porady dietetyka. Dobrze dobrana dieta gwarantuje bowiem zapewnienie wszelkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu – w okresie menopauzalnym – składników odżywczych.

Istnieje też wiele produktów spożywczych (np. ryby, zielone warzywa) których wpływ na zachowanie funkcji seksualnych jest w medycynie znany od lat.

Ruszaj się!

Po wtóre, aktywność fizyczna. Jeśli więc nie masz nawyku uprawniania sportu – wykonuj drobne ćwiczenia, pomagające utrzymać dobra kondycję i sprawność: chodź do pracy na piechotę, sprzątaj mieszkanie przy otwartym oknie, kup sobie prosty, nieobciążający przyrząd do ćwiczeń w domu.
Zobaczysz, jak po niedługim czasie zmiany trybu życia na bardziej aktywny, także Twoja sprawność seksualna poprawi się.

Joanna P.

Utrzymanie sprawności seksualnej, poziomu libido i ochoty na seks przez lata stanowi wyzwanie. Wiele czynników wpływa na to, że z biegiem czasu coraz mniej nam się „chce”. Tymczasem sprawność seksualna daje obojgu partnerom wiele radości.

Pokochaj swoje ciało!

Z psychologicznego punktu widzenia to, co ma istotne znaczenie to twoja relacja z Twoim ciałem. Trudno zmusić do seksualnej aktywności ciało, którego nie lubimy i jego mankamentów, których nie akceptujemy. Ważne jest więc, byś popracowała nad akceptacją i adekwatnym obrazem własnego ciała. Pomocne może być tutaj podkreślenie jego atrakcyjności. Jeśli zrobisz sobie ulubiona fryzurę lub kupisz jakiś dodatek – poczujesz się lepiej ze sobą, a twój mózg wytworzy endogenne hormony szczęścia, które już bardzo bezpośrednio wpływają nie tylko na sprawność seksualną, ale także na inicjowanie tej aktywności.

Ty i Twój partner

Ważna jest tez osoba partnera. Najlepiej jest bowiem, gdy sprawność obojga partnerów jest na podobnym poziomie. Sprzyja to utrzymaniu zadowolenia z relacji intymnej i brak poczucia niższości, jaki niejednokrotnie ma miejsce, gdy jedno z partnerów jest bardziej sprawne od drugiego.

Istotne znaczenie relacje, ich jakość. Relacje trudne, problemowe przekładają się w podświadomy sposób także na nasza sprawność seksualną. Dlatego chcąc mieć satysfakcjonujące życie intymne warto uporządkować naprzód pozostałe sprawy, po to, by nie zaprzątały naszych głów w sypialni.
Spełniwszy powyższe zasady możemy mieć świadomość że dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasza sprawność seksualna pozostawała przez lata na wysokim poziomie.

Joanna P.

Komentarze (7)

elle@elle

5 lat temu

nie zgadzam sie z Emily ze partener musi nas akceptowac,przede wszystkim my same musimy kochac siebie,szanowac i akceptowac to wtedy udzieli sie partnerowi ,z jakiej racji robic z siebie lalke i podporzadkowywac sie facetowi,powiedzcie!:)))

pati25

7 lat temu

Najważniejsze jest uczucie pomiędzy partnerami.Ich miłość.Są wtedy takj zapatrzeni w siebie,że o sprawności seksualnej tak naprawdę nie myślą.Choć niie wątpię,że na sprawność ma wpływ wiele czynników

Meguszka

9 lat temu

Podoba mi się ostatnie zdjęcie, życzyłabym sobie znaleźć się na takim obrazku za kilkadziesiąt lat. Szczęśliwa z ukochanym mężczyzną 🙂

Rique

9 lat temu

Należy dbać o siebie i pielęgnować wiecznie miłość. Wtedy i sprawność seksualna pozostaje na najwyższym poziomie. To wszystko jest potrzebne do tego, by móc rozkoszować się seksem cały czas, a to przecież niezapomniane przeżycie dla obojga w związku. Ludzie! Dbajmy o to!

Zostaw komentarz