stomatologia estetyczna
Lesly Juarez z Unsplash

Stomatologia estetyczna nieustannie się rozwija, oferując nam innowacyjne zabiegi, które w krótkim czasie znacznie poprawiają uśmiech.  Nasze zęby i dziąsła stanowią naszą wizytówkę. Niestety nie zawsze prezentują się w sposób idealny. Zdarza się, iż wymagają korekty. Co oferuje nam stomatologia estetyczna?

Spis treści:

  1. Licówki kompozytowe, czyli rozwiązanie dla niecierpliwych
  2. Co oferuje nam stomatologia estetyczna? Usuwanie kamienia nazębnego
  3. Wybielanie zębów z wykorzystaniem lampy UV
  4. Czy warto skracać leczenie ortodontyczne?
  5. Bonding, czyli jak poprawić kształt zębów
  6. Na czym polega korekta linii dziąsła?
  7. Różne zabiegi stomatologii estetycznej – co wybrać?

Licówki kompozytowe, czyli rozwiązanie dla niecierpliwych

Licówki cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Ci widzą w nich ogromną nadzieję na poprawę uśmiechu. Część z nich zniechęca jednak konieczność rozłożenia leczenia w czasie. Jesteśmy niecierpliwi, ale z drugiej strony współczesny styl życia wymusza na nas natychmiastowe efekty. Na szczęście istnieją licówki kompozytowe, które można założyć już podczas jednej wizyty. Z kolei licówki porcelanowe wymagają dwóch wizyt u specjalisty. Obie metody szybko przynoszą rezultaty. Niestety nie każdy może skorzystać z ich dobrodziejstw. Wszystko bowiem zależy od wyjściowego stanu zębów oraz dziąseł. Jeśli te znajdują się w kiepskiej kondycji, najpierw trzeba będzie je wyleczyć.

Co oferuje nam stomatologia estetyczna? Usuwanie kamienia nazębnego

Nawet osoby, które niezwykle dokładnie podchodzą do codziennej higieny jamy ustnej, mają problem z kamieniem nazębnym oraz osadem. Musimy regularnie poddawać się zabiegom higienizacji. Usuwanie kamienia nazębnego pozwala odzyskać biały uśmiech. Warto jednak podkreślić, że najważniejszą funkcją higienizacji jest profilaktyka. Usuwanie kamienia nazębnego zmniejsza ryzyko paradontozy i próchnicy.

Wybielanie zębów z wykorzystaniem lampy UV

Co oferuje nam stomatologia estetyczna? Wybielanie zębów cieszy się dziś ogromną popularnością. Chodzi tutaj nie tylko o osoby z pierwszych stron gazet, ale też o zwykłych ludzi, którzy pragną pozbyć się zażółceń. Można tego dokonać, wybierając profesjonalne wybielanie zębów. Istnieje wiele różnych metod oraz preparatów wybielających. Wybór najlepszych rozwiązań należy pozostawić stomatologowi. Wbrew obiegowej opinii, wybielanie zębów ich nie niszczy, chyba że przeprowadzamy zabieg na własną rękę.  Bardzo dobre rezultaty przynosi nakładanie preparatu wybielającego i jego aktywacja za pomocą lampy UV. To przynosi stosunkowo szybkie rezultaty. Z kolei osoby, które mają nieco więcej cierpliwości, mogą codziennie zakładać specjalne nakładki, do których dodaje się preparat wybielający. Tutaj jednak wybielanie zębów przeciąga się nawet do kilkunastu tygodni. Takie nakładki przynoszą też słabsze rezultaty. Podczas i tuż po zabiegu należy postawić na białą dietę, czyli wolną od kawy, herbaty, soków oraz innych produktów spożywczych, które zawierają barwniki.

Czy warto skracać leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne wymaga większego nakładu czasu. O ile licówki można przyspieszyć, sięgając po kompozytowe czy porcelanowe, a przebarwień w zębach można szybko się pozbyć, o tyle wyrównywanie linii zgryzu, przesuwanie poszczególnych zębów, to długotrwały proces. Jeśli jednak wady w obrębie jamy ustnej nie są duże, np. jeden ząb jest lekko przesunięty w stosunku do pozostałych, to warto skorzystać z nakładek ortodontycznych. Są one wykonane z przeźroczystego materiału. Na czas spożywania posiłku i mycia zębów można je zdjąć, dzięki czemu nie generują problemów. Nosi się je zdecydowanie krócej niż stały aparat ortodontyczny. Nie występuje tutaj też nieprzyjemny ucisk. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nakładki ortodontyczne nie zniwelują sporych wad zgryzu.  Do tego potrzebne jest standardowe leczenie ortodontyczne.

Bonding, czyli jak poprawić kształt zębów

Diastema stanowi twój problem? A może skarżysz się na nadkruszony ząb? W obu przypadkach z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna. Bonding to jeden z oferowanych przez nią zabiegów. Opiera się on na wykorzystaniu materiałów kompozytowych. To właśnie z nich wytwarza się fragmenty, którymi uzupełnia się ubytki w zębach lub nadaje im zupełnie inny kształt. Bonding pozwala też uzupełnić przerwę między zębami, z którą borykają się osoby cierpiące na diastemę. To szybki sposób na to, aby poprawić kształt zębów i wyrównać dysproporcje między poszczególnymi zębami.

Na czym polega korekta linii dziąsła?

Czasem dziąsła są za grube. Ich przerost sprawia, że to właśnie one wybijają się na pierwszy plan. Nie wygląda to zbyt estetycznie, zwłaszcza że zabarwienie dziąseł często pozostawia sporo do życzenia. Osoby, które mają problem przerostem tej części jamy ustnej, często odczuwają spory dyskomfort podczas sesji zdjęciowych oraz wystąpień publicznych. Na szczęście współczesna stomatologia estetyczna pozwala wyciąć nadmiar dziąseł, gdy te są zbyt grube. Zabieg nosi profesjonalną nazwę – korekta linii dziąsła.

Różne zabiegi stomatologii estetycznej – co wybrać?

Decydując się na zabiegi stomatologii estetycznej, warto zapoznać się z ich szeroką ofertą. Zarówno wybielanie zębów, jak i skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, mogą zostać przeprowadzone w zróżnicowany sposób. Metodę należy dobrać do specyfiki swojego uzębienia, stanu zdrowia, funduszy oraz czasu, w jakim chcemy uzyskać zadowalające rezultaty.  Czasem warto zainwestować w droższe zabiegi stomatologii estetycznej, aby uzyskać większy i trwalszy efekt. Kiedy indziej możemy nieco zaoszczędzić, zwłaszcza gdy nie zależy nam na czasie, ponieważ nie piastujemy funkcji publicznej.