Dieta

Winogrona: naturalny lek na cholesterol? Sprawdź, co mówią naukowcy!

Winogrona: naturalny lek na cholesterol? Sprawdź, co mówią naukowcy!

elements.envato.com, grafika dostarczona przez partnera

Nie od dziś wiadomo, że wysoki poziom cholesterolu w organizmie jest sytuacją niebezpieczną dla naszego zdrowia. Jego nadmiar może prowadzić do wielu poważnych chorób, wśród których najczęściej wymienia się miażdżycę i zawał serca. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że obecnie obserwuje się to groźne zjawisko u coraz młodszego grona osób. Kluczową rolę w walce z nadmiarem cholesterolu odgrywa zmiana nawyków żywieniowych. Z tego powodu warto włączyć do swojej diety chociażby winogrona, gdyż ten owoc okazuje się mieć niezwykłe właściwości w walce z obniżeniem poziomu cholesterolu.

Wysoki poziom cholesterolu – najczęstsze czynniki ryzyka

Ten produkowany w wątrobie związek chemiczny stanowi nieodłączny budulec wszystkich komórek oraz cieczy w organizmie, a jego obecność jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Problem pojawia się jednak, kiedy gospodarka cholesterolu zostaje zaburzona, co prowadzi do jego nadmiaru. Tzw. zły cholesterol, czyli LDL, ma tendencję do gromadzenia się w żyłach, prowadząc z czasem do wielu groźnych chorób. Warto zwrócić uwagę, że jego wysoki poziom nie zawsze może wynikać bezpośrednio z prowadzonego trybu życia. Zdarza się, że jest on następstwem uwarunkowań genetycznych, w tym konkretnym przypadku możemy mówić o hipercholesterolemii wielogenowej. Znacznie częściej jednak kluczową rolę odgrywa tutaj nasze, mniej lub bardziej świadome działanie takie jak nieodpowiednia, uboga w warzywa i owoce dieta, a także sięganie po używki jak alkohol i papierosy. Równie istotna jest także aktywność fizyczna. Dodatkowe kilogramy w połączeniu z brakiem ruchu to jedna z dróg prowadzących do problemów z poziomem LDL.

Wysoki poziom cholesterolu

elements.envato.com, grafika dostarczona przez partnera

Objawy wysokiego poziomu cholesterolu

Tym, o czym należy szczególnie pamiętać, to fakt, że wysoki poziom cholesterolu w organizmie nie musi dawać objawów od razu! Nie bez powodu cholesterol jest nazywany „ukrytym zabójcą”, gdyż efekty jego odkładania się w żyłach mogą latami nie powodować przesłanek do niepokoju, póki nie staje się już zbyt późno. Na szczęście, sytuacja nie musi kończyć się tragicznie, jeżeli w porę będziemy potrafili dostrzec wysyłane przez nasz organizm sygnały alarmowe. Do najczęstszych z nich należą charakterystyczne grudki w żółtym kolorze pojawiające się w specyficznych miejscach jak kąciki oczu czy w zgięciach łokci i kolan. Dodatkowo powinny nas zaalarmować problemy z koncentracją oraz uczucie zmęczenia. Istotnym czynnikiem jest także waga. Jeżeli cierpimy nad nadwagę, warto jest regularnie poddawać się badaniom i kontrolować poziom cholesterolu we krwi. Jego rozwój może prowadzić do wielu poważnych problemów, w tym także zawału serca.

Objawy wysokiego poziomu cholesterolu

elements.envato.com, grafika dostarczona przez partnera

Winogrona – jedno z naturalnych lekarstw na cholesterol

Zmiana nawyków żywieniowych nie jest prosta, ale jak najbardziej możliwa. Jednym ze sposobów na skuteczne obniżenie poziomu cholesterolu jest włączenie do swojej diety chociażby winogron. Dostępne są one w sieciach wielu sklepów spożywczych (Gazetki promocyjne na Gazetkowo.pl), w tym także najbardziej znanych marek (Gazetka promocyjna Dino). Badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego przy udziale badaczy z David Geffen School of Medicine jednoznacznie wykazały zbawienny wpływ tego owocu na mikroflorę jelitową. Przez kilka tygodni, w kontrolowanych warunkach poddali oni próbie grupę 19 dorosłych osób. Wyniki potrafią naprawdę zaskoczyć, okazało się bowiem, że w przypadku niektórych badanych poziom złego cholesterolu spadł aż o 40%!

Dodaj komentarz