Natura i eko Uważaj, chemia!

Co nieco o butach…cz. I

co-nieco-o-butach-cz-i

Elegancka kobieta ma w swojej szafie zestaw butów na każdą okazję. Jak jest z panami – nie do końca wiadomo, na ogół mają swoje ulubione, w których chodzą tak długo, jak to tylko możliwe…
Jedno jest pewne, dobry but to podstawa, komfort ruchu z każdym krokiem. Okazuje się jednak, że i on może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Zazwyczaj jest tak, że nowy but pachnie skórą, z której został zrobiony lub nie pachnie wcale.
W ostatnim czasie pojawiły się jednak buty, które już przy pierwszym kontakcie wydają tak intensywny zapach, że trudno go znieść.
Wywołują go użyte do produkcji barwniki, kleje, pestycydy i związki, które powstają w procesie garbowania skóry.
Jak widać – zabójczy zestaw. Jeśli więc but, który nam się spodobał zniechęca nas wonią na odległość, lepiej zostawmy go na sklepowej półce.

Co dokładnie kryje woń obuwia?
Zestaw jest dość szeroki, a składają się na nań:

  • kancerogenne aminy aromatyczne – czyli związki organiczne, które powodują raka
  • formaldehyd, który powoduje uczulenia oraz podrażnienia skóry
  • związki chromu Cr (VI) powodujące uczulenia, czerwone i swędzące plamy
  • pigmenty zawierające uczulające metale ciężkie
  • pestycydy powodujące uczulenie i wysypki
  • biocyd furmaran dimetylu (DMF) – jest często obecny w saszetce dołączonej do wyrobu, która ma za zadanie zapobiegać zawilgoceniu obuwia; może powodować zapalenie skóry

Komentarz jest chyba zbędny. Ten stan rzeczy potwierdzają niezależnie od siebie Niemiecki Federalny Urząd do Spraw Ochrony Konsumenta i Bezpieczeństwa Żywności oraz Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej z Gdańska.
Jak na razie nos może uratować naszą skórę. Jeśli jednak producenci wpadną na pomysł, jak pozbyć się owych zapachów z butów, prawdopodobnie będziemy bezsilni.

Przeczytaj również drugą część artykułu.
Źródło: mojealergie.pl

MF

Komentarze (7)

sirena46

10 lat temu

Myślę, że letnie obuwie może być najbardziej szkodliwe, gdyż zakładamy je przeważnie na gołe stopy. Do półbutów, czy kozaków zakładamy rajstopy lub skarpetki ,które choć trochę może nas uchronić przed szkodliwymi związkami .A najlepiej to wąchać obuwie przy kupnie, śmiesznie to brzmi, ale nasze zdrowie jest najważniejsze.

flinta_13

10 lat temu

mnie również odstrasza woń nowych butów! zawsze je psikałam dezodorantem i wystawiałam na 2 dni na pole.., później dało się wytrzymać, natomiast nie wiedziałam, że może byc to nie bezpieczne dla zdrowia!
Dobrze, że są tak przydatne artykuły jak ten:)

babaryba

11 lat temu

Moja córka kupiła jakiś czas temu przez internet trampki jakiejś podobno bardzo popularnej firmy. Po otwarciu pudełka nie dało się po prostu wytrzymać tego zapachu. Koszmarna chemia! Czuć było niby przebijający się przez to nieco przyjemniejszy aromat, ale wyglądało to tak, jakby producent chciał zaperfumować odór tych wszystkich chemikaliów. Gdybym wcześniej wiedziała, że oprócz dyskomfortu ten zapach kryje też inne niebezpieczeństwa, zabroniłabym córce nosić te trampki.

GloriaVictis

11 lat temu

Czytając tę część artykułu bardzo się zbulwersowałam, że dlaczego Unia nie może zakazać używania tych substancji, dopiero w drugiej części doczytałam, że na szczęście w Unii są zakazane, ale niestety w Chinach nie i sprowadzane stamtąd obuwie jest naszpikowane szkodliwą chemią. W sumie nie powinno to dziwić ,skoro nawet chińskie zabawki mogą być zabójcze dla dzieci. Ale zastanawia mnie jedno- skoro wszyscy wiedzą, że produkty z Chin są szkodliwe, to dlaczego Unia nie zakaże ich importu?? Mielibyśmy problem z głowy.

malgosia74

11 lat temu

Wydaje mi się, ze dobry dezodorant przeznaczony do odświeżania obuwia zlikwiduje stopniowo nieprzyjemny zapach w nowych butach. Teraz jest wiele dostepnych na rynku odświeżaczy do obuwia i warto spróbować, aby sie przekonać czy sa skuteczne. Ja kupuję i stwierdzam, że niektóre spray’e nawet przyjemnie pachną.

jkokosza

11 lat temu

Nowe buty mają specyficzny zapach i przy zakupie nigdy nie jesteśmy pewni czy zapach zniknie czy będzie się nasilał.Dopiero podczas noszenia a jeszcze gdy noga się poci to wtedy dopiero wychodzi wszystko na jaw. Takim butom już nic nie pomoże nawet najlepsze środki odświeżające i buty nadają się tylko do wyrzucenia i pozostaje problem stop, które trzeba doprowadzić do ładu. Obecnie w każdych zakupionych butach znajduje się środek zapobiegający wilgoci i teraz już wiem dlaczego? Dziwne to, że wszyscy potwierdzają , ale nikt nie zabroni, a dla nas kupujących jest to tak bardzo ważne, przecież to nasze zdrowie.

okulary

11 lat temu

To jest bardzo ważna sprawa dotycząca butów, jak się okazuje po wyprodukowaniu ich woń ma bardzo dużo szkodliwych związków chemicznych, co wpływa bardzo niedobrze na nasz stan zdrowia. Przeczytany komentarz daje wiele do myślenia i podaje wiele ciekawych wiadomości,o których wcześniej nie wiedziałam.Szkoda że nie ma generalnie jakiś przepisów które by w końcu uzdrowiły sytuację,oraz poprawiły ten stan rzeczy.

Zostaw komentarz