co-nam-daje-masturbacja

Obecna w życiu większości osób, tak kobiet, jak i mężczyzn, jednak nadal będąca tematem tabu. Traktowana z jednej strony jako naturalny element rozwoju nastolatków, urozmaicenie życia seksualnego osób dorosłych, z drugiej jako grzech, czy szkodliwa dla zdrowia praktyka.

Onanizują się zwierzęta niemalże wszystkich gatunków, małe dzieci również pobudzają swoje narządy. Stąd możemy wysnuć wniosek, że nie jest ona nienaturalnym wymysłem człowieka.Stymulowanie swoich organów seksualnych przez kobiety i mężczyzn, ma w założeniu doprowadzenie do osiągnięcia przyjemności, a towarzyszą temu zwykle fascynacje seksualne.

Korzyści, płynące z masturbacji to przede wszystkim rozluźnienie i przyjemność, doświadczana podczas tego aktu oraz urozmaicenie życia seksualnego i zwiększenie świadomości własnego ciała. Ta czynność nie wywołuje chorób i nie ma somatycznych skutków ubocznych. Przeciwnie, uważa się, że masturbacja jest najłatwiejszą i najbezpieczniejszą metodą unikania u kobiet chorób układu rodnego, ochrony przed infekcjami pochwy i szyjki macicy, chorobami wenerycznymi. Jest bowiem pomocna w usuwaniu złuszczonych komórek błony śluzowej pochwy. U mężczyzn zgodnie z badaniami może zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory prostaty. Co więcej, gdy odbycie stosunku seksualnego z partnerem nie jest możliwe, masturbacja jako czynność zastępcza działa jak katalizator dla popędu seksualnego u człowieka, którego zablokowanie pogarsza funkcjonowanie psychospołeczne człowieka.

Niekorzystnym i szkodzącym nam zachowaniem jest odczuwanie poczucia winy. Ogromną rolę odgrywa tutaj pozyskanie rzetelnej informacji i uwolnienie się od wyrzutów sumienia, co czasami wymaga interwencji psychoterapeutycznej.Psychiatryczny podręcznik diagnostyczny ICD– 10 podaje jednostkę, zwaną nadmiernym (kompulsywnym) onanizowaniem się. Oznacza to, że nadmierna masturbacja może działać uzależniająco, zastępować stosunki z partnerem, stanowić główną rozrywkę w życiu osoby lub działać jako metoda radzenia sobie ze stresem.

Kompulsywny onanizm może być przejawem m.in. uzależnienia od seksu, czyli seksoholizmu. Warto też pamiętać, że wielokrotnie zdarza się, że do takich praktyk używane są narzędzia niebezpieczne, zagrażające życiu lub zdrowiu. Jeśli więc masturbacja jest czymś, co daje Ci przyjemność i odprężenie, możesz korzystać z jego dobrodziejstw, ale nie zapominaj o zasadach bezpieczeństwa, zdrowym rozsądku, a przede wszystkim- o swoim partnerze.

Joanna P.