Moda

Co mówi o nas ubiór?

Co mówi o nas ubiór

Psychologia ubioru zajmuje się analizą tego, jak wiele ubiór mówi o naszej osobowości, przeżywanych emocjach i trudnościach w relacjach międzyludzkich.  Wbrew pozorom nasz outfit zdradza wiele cennych informacji. Co mówi o nas ubiór?

Niedbały ubiór

Jeśli kobieta ubiera się w sposób niedbały, zakłada byle jakie spodnie i T-shirt, nie dba o to, aby odzież była czysta, może to świadczyć o przeżywanej depresji lub załamaniu nerwowym.  Gdy jesteśmy w stanie emocjonalnej równowagi, przykładamy wagę do swojego wyglądu. Chcemy prezentować się nienagannie, podkreślać swoje atuty. Modę traktujemy jako okazję do dobrej zabawy.

Krótkie włosy u kobiet

Kobieta ścina włosy, gdy chce się odciąć od przeszłości, np. po nieudanym związku, silnej traumie etc. Krótkie włosy mogą też świadczyć o problemach z akceptacją swojej kobiecości, byciu lesbijką  itp.

Brak makijażu

Może świadczyć albo o depresji, zaniedbaniu siebie i swojego ciała, ale też o sprzeciwie wobec panujących norm społecznych, które nakazują kobietom podkreślanie określonych atrybutów. Brak makijażu jest też często spotykany w przypadku lesbijek oraz kobiet, które z jakichś powodów nie akceptują swojego kobiecego pierwiastka.

Tatuaż wiele ci powie

Wykonanie tatuażu jest bolesne, dlatego zazwyczaj kryje się za nim określony przekaz. Skrzydła na plecach czy ramionach mogą świadczyć o potrzebie wolności, tworzenia, zmiany zawodu. Natomiast tatuaż na wewnętrzej stronie nadgarstka należy odczytywać w kontekście bólu, ran i traum.

Sportowy ubiór

Kobiety mogą lubić sportowy ubiór, jest on bardzo wygodny i komfortowy w codziennym życiu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że istnieją pewne okoliczności, w których powinnyśmy założyć bardziej eleganckie lub kobiece odzienie.  Na spotkanie z przyjaciółką możemy pójść ubrane na sportowo, ale na randkę większość pań wskakuje w swoje najlepsze sukienki i spódnice.  Gdy kobieta tego nie robi, może to świadczyć o problemach z akceptacją swojego ciała, ogromnych kompleksach oraz niskiej samoocenie.

Zamiłowanie do koloru

Kobiety, które dobrze czują się w wyrazistych kolorach, są indywidualistkami, które nie boją się wyzwań i oceny innych. Mają silną osobowość, nierzadko ekstrawertyczną. Dobrze znają swoją wartość. Poza tym drzemie w nich ogromna potrzeba wolności, która znajduje wyraz w kolorowych outfitach. To optymistki, które z radością spoglądają w przyszłość i nie boją się podejmowania wyzwań.

Noszenie wyłącznie stonowanych kolorów

Gdy kobiety noszą wyłącznie stonowane ubrania w odcieniach beżu, brązu czy czerni, mogą bać się wyrazić swoje zdanie. Nie chcą być zauważone w tłumie. Nie czują się pewne siebie. Panie, które sięgają głównie po czerń, mogą mieć zastrzeżenia do swojej figury, dlatego sięgają po kolor, który ma za zadanie wyszczuplić to i owo.

Co mówi o nas biżuteria?

Kobiety, które preferują złoto, zdaniem psychologów przywiązują dużą wagę do dóbr materialnych. Chętniej wybierają partnerów, którzy mają dobrą sytuację finansową, pragną bowiem wieść dostatnie życie. Panie wybierające srebro zwracają uwagę na osobowość partnera, ten musi je czymś oczarować, np. opiekuńczością czy inteligencją.  Pieniądze nie są dla nich najważniejsze, poza tym same potrafią je dla siebie zarobić.

Dodaj komentarz