Jak wykryć kłamstwo

Natalia Hofman jest jedną z najwybitniejszych polskich profilerek. Od lat zajmuje się psychologią kłamstwa. Jej praca nie ma na celu przekazania ludziom informacji, jak skutecznie kłamać i manipulować innymi.  Natalia Hofman stara się dzięki swojej wiedzy dojść do prawdy i ustalić m.in. personalia przestępców lub stwierdzić, czy dany kandydat nadaje się na dyrektora finansowego.  Dlaczego warto sięgnąć po poradnik Jak wykryć kłamstwo?

Dlaczego warto ufać intuicji?

Nie ma idealnych kłamców. Każdy blef da się wychwycić, jeśli przyjrzymy się spójności przekazu, mowie ciała, tembrowi głosu  i mikromimice twarzy. Umiejętność rozpoznawania kłamstw bywa bardzo przydatna. Warto zdać się na intuicję. Jeśli czujemy, że coś nam w tym wszystkim nie gra, w drugim człowieku dostrzegamy potencjalne zagrożenie, to nie spotykajmy się z nim sam na sam.  To może bowiem zakończyć się dla nas tragicznie.

Dlaczego nie należy analizować zachowań bliskich pod kątem kłamstwa?

Nie zawsze trzeba jednak na siłę analizować każde zachowanie bliskiej nam osoby. Lepiej obdarzyć ją zaufaniem i dopiero, gdy mamy wyraźne przesłanki, by jej nie ufać, powinniśmy przeanalizować jej zachowanie. Dopóki nie dzieje się nic podejrzanego, nie ma sensu wszystkiemu przyglądać się z dużą wnikliwością. Podstawą każdego związku jest zaufanie. Jego brak nie tylko niszczy relację, ale poprzez kontrolowanie poczynań partnera może doprowadzić nas na skraj załamania nerwowego.

Nie ma gestów, które jednoznacznie wskazują na kłamstwo

Natalia Hofman zwraca uwagę na to, że nie ma uniwersalnego języka kłamców. To, że ktoś mija się z prawdą nie da się poznać po tym, że mówi do nas wzburzonym głosem lub nie utrzymuje kontaktu wzrokowego. Może bowiem denerwować się bezpodstawnymi oskarżeniami lub być osobą nieśmiałą. Zawsze warto stworzyć sobie punkt odniesienia, lepiej poznać drugiego człowieka i jego standardowe reakcje oraz sposoby wypowiedzi, podejmując z nim dyskusję na neutralne tematy. Gdy wiemy, jak dany człowiek reaguje w normalnych sytuacjach, wiemy też, jakie zachowania w przypadku poruszenia trudnego tematu mogą świadczyć o tym, że mija się z prawdą. Niektórzy często zacinają się podczas każdej wypowiedzi, nawet tej dotyczącej personaliów czy pogody.

Jakie istnieją rodzaje kłamstw?

Natalia Hofman w poradniku Jak wykryć kłamstwo klasyfikuje także kłamstwa. Każdy z nas codziennie mija się z prawdą. Większość ludzi nie robi tego jednak w złej wierze. Biała kłamstwa mają miejsce wówczas, gdy nie mówimy komuś całej prawdy po to, aby nie sprawić mu przykrości. Nie chcemy np., by dziecko zniechęciło się do gry na skrzypcach, gdy wytkniemy mu brak talentu muzycznego. Czasem kłamiemy po to, by chronić siebie lub innych, np. możemy mieć problemy w pracy, jeśli wyda się, że nie zrobiłyśmy danego zadania, dlatego wolimy wszystko zrzucić na karb awarii komputera.  Ten drugi rodzaj kłamstwa nie jest już jednak akceptowany społecznie tak bardzo jak białe kłamstwa. Niemniej jest bardziej zrozumiały od nieustannego konfabulowania lub oszustw mających na celu wyłudzenie danych lub pieniędzy.

Kim jest patologiczny kłamca?

Niektórym łatwiej przychodzi kłamstwo, ponieważ dobrze panują nad emocjami, innym trudniej. Istnieją także kłamcy patologiczni, których postawa jest niebezpieczna dla nich samych oraz ich bliskich. Patologiczny kłamca nie radzi sobie z problemem, czuje przymus kłamania.  Takie osoby potrzebują pomocy specjalisty.

Jak wykryć kłamstwo?

Natalia Hofman dzięki wykorzystaniu historii z życia wziętych udziela nam cennych wskazówek, dzięki którym łatwiej rozpoznamy kłamstwo.  Odwołuje się tutaj zarówno do analizy wyglądu, jak i  mowy ciała czy mikromimiki. Zwraca też uwagę na znaczenie sposobu wypowiedzi. Jak wykryć kłamstwo to poradnik, który czyta się naprawdę dobrze. To książka, która poszerza naszą wiedzę z zakresu psychologii kłamstw. Tak, istnieje taka gałąź nauki. Ba, w USA prężnie się rozwija, ponieważ osoby przeszkolone z jej zakresu mają za zadanie wychwytywać podejrzane osoby na lotniskach i imprezach masowych. Jak widać, znajomość psychologii kłamstwa może czasem uratować nam życie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak lepiej oszukiwać, to w książce Natalii Hofman nie znajdziesz odpowiedzi na to pytanie. Profilerka pomaga natomiast czytelnikowi dojść do prawdy w codziennych sytuacjach, które są dla niego ważne.  Jeden z rozdziałów książki Jak wykryć kłamstwo został poświęcony relacjom damsko-męskim. Nie bez powodu, wszak na randkach dość często mijamy się z prawdą.  Po lekturze tej książki łatwiej będzie ci dostrzec sytuacje, w których ktoś cię oszukuje. W twojej głowie też zaświeci się lampka, gdy trafisz na patologicznego kłamcę.