Twoje kosmetyki Uroda

Co kryją w sobie pierwiastki… P – Fosfor

co-kryja-w-sobie-pierwiastki-p-fosfor

To kolejny pierwiastek z tablicy Mendelejewa, bez którego prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu jest niemożliwe.

Potrzebny do…
Fosfor jest niezbędnym składnikiem do rozwoju naszego układu kostnego. Wraz z wapniem tworzy najważniejszy budulec tzw. masy kostnej – hydroksyapatyt, jak i dba o nasze zęby.
Jest niezbędny do utrzymania prawidłowej pracy serca, przyswajania składników odżywczych czerpanych z pożywienia czy poczuciu optymizmu i radości z życia.

Gdzie go szukać?

Przede wszystkim w:

  • rybach, szczególnie wędzonych jak i konserwach rybnych
  • nabiale (mleko, śmietana, sery)
  • podrobach(pasztet, wątróbka, móżdżek)
  • koninie (kabanosy)
  • orzechach
  • warzywach strączkowych (np. groch)
  • żółtko kurze

A jak rozpoznać jego brak?

Jego brak możemy zauważyć gdy stajemy się rozdrażnieni i smutni. Może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju masy kostnej czy próchnicy. W wielu przypadkach jest powodem artretyzmu.

Fosfor dla urody

Związek fosforu może w szybki sposób pomóc nam wybielić zęby, jak i zadbać o prawidłowe pH jamy ustnej.

W prawidłowo zbilansowanej diecie starajmy się pamiętać, żeby ilość pierwiastków nie byłam zbyt duża, ponieważ może to prowadzić do niepotrzebnych konsekwencji.

Ania 14-stek

Komentarze (4)

filodendron

11 lat temu

O fosforze właściwie się nie mówi.Często słyszymy o magnezie, żelazie , czy selenie. Na szczęście znajduje się w dostępnej postaci np.rybach , czy jajkach.

pati25

12 lat temu

Fosfor to bardzo ważny pierwiastek w naszym organiźmie,pełni ważną rolę.Zapotrzebowanie naszego organizmu na fosfor jest niewielkie i zazwyczaj spożywamy go za dużo. Nerki usuwają nadmiar fosforu z moczem.Najgroźniejszym powikłaniem nadmiaru fosforu we krwi jest postępujące odwapnienie kości,a ich następstwa są widoczne po miesiącach lub latach.Odwapnienie kości prowadzi do osteoporozy.

malgosia74

12 lat temu

Artykuł o znaczeniu fosforu w zdrowiu człowieka to sama prawda. Fosfor aby był w pełni aktywny, wymaga obecności witaminy D oraz wapnia. Ja mówi artykuł, pełni on ważną rolę w regularnej pracy serca ale też jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania nerek. Dzięki obecności tego pierwiastka w organizmie jest utrzymywane prawidłowe pH, a współdziałając współnie z witaminą B, umożliwia wchłanianie glukozy. Jest potrzebny podczas wzrostu i naprawy uszkodzonych tkanek, podtrzymuje witalność organizmu, a także łagodzi bóle w zapaleniu stawów. Prawidłowa dieta codzienna dostarcza wystarczającą ilość fosforu, stąd przypadki niedoboru fosforu zdarzają się sporadycznie. Objawy niedoboru to: stany osłabienia, zaburzenia kostne, nieregularny oddech, zmęczenie, zaburzenia nerwowe. Ale nalezy też z umiarem dawkować fosfor, bo jego nadmiar wywołuje naruszenie równowagi mineralnej i obniżenie poziomu wapnia. Większość produktów bogata jest w fosfor: ryby, drób, mięso, pełne ziarno, jajka, orzechy, nasiona. To fakt, że tablica mendelejewa w organiźmie musi być regularnie uzupełniana i kontrolowana 🙂

okulary

12 lat temu

Jeszcze kiedyś układ Mendelejewa miał związek z moim ulubioinym przedmiotem z chemii,teraz pierwiastki występujące w tablicy Mendelejewa mają równie duże znaczenie w codziennym naszym pożywieniu.Jednakże fosfor ma duży wpływ na nasze zdrowie,ukurat podane składniki w których występuje to bardzo lubię.Jak to dobrze że można wbić sobie na świeżo, po przeczytaniu jak ten fosfor oddziaływuje na nasze zdrowie.

Zostaw komentarz