ABC Odżywiania Dieta

Co jeść po treningu?

co jeść po treningu

Trenujemy, by mieć wysportowane ciało i pięknie wyglądać. Chcemy być fit, ponieważ pragniemy zmiany lub ulegamy modzie na zdrowy styl życia. Nie zawsze pamiętamy przy tym, o prawidłowym odżywianiu, które także ma wpływ na nasze ciało i samopoczucie. Co jeść po treningu?

Sport i dieta

Samo uprawianie sportu nie sprawi, że nagle zamienimy się w modelkę z wybiegu. Zmiany muszą iść ze sobą w parze, dlatego gdy zaczynamy trenować, warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Organizm, który wykonuje wysiłek, potrzebuje składników odżywczych i energii. Dlatego sportowcy zwykle są na specjalnych dietach, które pozwalają im zwiększyć efekty treningów i dostarczają siły do nowych wyzwań. I nie chodzi tu o rygorystyczną dietę, ale o racjonalne żywienie i właściwe komponowanie posiłków oraz pilnowanie pór ich przyjmowania.

Co jeść po treningu?

Wszystko zależy od intensywności wysiłku. Po treningu najlepiej jeść węglowodany i białka, dzięki którym uwalniana zostaje insulina. Hormon wzmacnia pracę mięśni, przez co lepiej się regenerują. Po intensywnym treningu, który wykonywany jest nawet 2 razy dziennie, najlepszym rozwiązaniem będą produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Tutaj pojawia się myśl, co z tłuszczami, które powszechnie uznawane są za wroga szczupłej sylwetki. Tłuszcze również są nam potrzebne, więc nie należy się ich obawiać. Mowa oczywiście o zdrowych tłuszczach w kontrolowanych ilościach. Dostarczą energii, niezbędnej do pracy mięśni. W zdrowej diecie przy treningach nie możemy zapominać o minerałach, witaminach i błonniku. Obowiązkowym elementem odżywiania się owoce i warzywa. Wyrównają poziom elektrolitów i przywrócą równowagę kwasowo-zasadową. Najlepiej zjeść posiłek do dwóch godzin po wysiłku, ponieważ wtedy organizm najlepiej wykorzysta dostarczone mu substancje. Nie ma znaczenia czy trenujemy rano, czy wieczorem, posiłek powinniśmy zjeść. W porze wieczornej zadbajmy o to, by nie był zbyt kaloryczny. Bilansujmy wszystkie posiłki spożyte w ciągu całego dnia a na pewno zauważymy efekty diety i wykonywanych ćwiczeń.

Przykładem zdrowego posiłku, po treningu będzie kefir lub jogurt naturalny z owocami, omlet z płatkami owsianymi czy ryż z twarogiem i owocami. Odpowiednim danie będzie także makaron z warzywami i kurczakiem, przygotowanym na parze. Kanapka z kurczakiem czy baton białkowy sprawdzi się wtedy, gdy nie będziemy mieć czasu na gotowanie, np. po wyjściu z siłowni czy treningu w plenerze.

posiłekNależy pamiętać, że bez odpowiedniej diety, organizm nie jest w stanie się w pełni zregenerować. Potrzebuje składników odżywczych, by móc odzyskać energię, wykorzystaną podczas treningu. Zbilansowana dieta, bogata w wartościowe substancje pozwala na uzyskanie wymarzonych efektów. Ćwiczmy więc z głową i zwracajmy uwagę na to, co jemy po treningu.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

Mindi

7 lat temu

Wygląda na to, że trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ilość i jakość ćwiczeń ale także na odpowiednio dobraną dietę. Po ćwiczeniach trzeba wzbogacić jedzenie o produkty białkowe, owoce i warzywa.

Emilly27k

7 lat temu

To jest zdrowe jedzenie Patka. Jogurt jest pyszny , zdrowy. Nie zawiera substancji chemicznych. Ćwiczenia wykonywane lekko bardzo pomagają. Np.ćwiczenia w biegu. 10 minut i można poczuć się odmłodzonym. Cera ładnie wygląda.

pati25

7 lat temu

Nigdy nie zastanawiałam się co powinno się jeść po treningu.Nie trenowałam intensywnie.Są to lekkie ćwiczenia.Zjadam jakiś owoc i jogurt naturalny z płatkami zbożowwymi

Emilly27k

7 lat temu

Gdy wracam ze spacerów to staram się lekko jeść. Owoc w postaci jabłka. Do tego waza. Można sobie przygotować makaron ze szpinakiem. Polecam. Lekkie,łatwe i przyjemne danie dla naszego żołądka. Zdrowe.

filodendron

7 lat temu

No właśnie ja po treningu nie wiedziałam co jeść, ten artykuł bardzo się przydał. Ostatnio nie trenuję ,ale mam nadzieję ,że w przysżłosci będe trochę trenować 🙂

dulcynea

7 lat temu

Po treningu wracam do domu jestem bardzo głodna .
Staram się zjeść coś lekkiego kanapkę , owoc .
Okazuje się po przeczytaniu artykułu, że mogę sobie nieco bardziej pofolgować ale , oczywiście, zdrowo 🙂

Zostaw komentarz