ABC Zdrowia Zdrowie

Ciało bez tajemnic: kości

cialo-bez-tajemnic-kosci

Komórki kości to osteoklasty i osteoblasty. Pierwsze podróżują stale w tkance kostnej, poszukując starych lub uszkodzonych tkanek, rozpuszczając (proces resorpcji) je i pozostawiając w ich miejscu maleńkie puste przestrzenie. Przestrzenie te zajmują wtedy osteoblasty i produkują w nich nowa tkankę kostną.

Na każdym etapie naszego życia stan kości jest końcowym rezultatem dwóch procesów – resorpcji starej i tworzenia się nowej tkanki kostnej. Jeśli procesy te są w równowadze, to masa kostna i wytrzymałość kości pozostają stałe.

Przed okresem dojrzewania dominuje proces formowania nowej tkanki kostnej z udziałem osteoblastów. Najważniejszą masę kostną osiągamy około 25 roku życia, a następnie rozpoczyna się stopniowy ubytek masy kostnej – aż do menopauzy. Wtedy to prędkość utraty masy kostnej wzrasta jeszcze bardziej, by wreszcie zatrzymać się na poziomie 1-1,5% utraty masy na rok.
Tempo, w jakim odnawiają się tkanki kostne, jest niezwykłe. W każdym z nas istnieje od 1 do 10 milionów miejsc, w których następuje wchłanianie zużytych komórek kości i tworzenie się nowej tkanki kostnej. Produkty przemiany materii oraz składniki odżywcze są stale usuwane z tkanki kostnej i dostarczane do niej za pomocą krwi.

Zidentyfikowano kilka czynników, które mają wpływ na siłę i wytrzymałość tkanki kostnej, a są niezależne od ilości zawartych w niej składników mineralnych. Jednym z nich jest słaby kolagen kostny, który zmniejsza wytrzymałość kości. Złej jakości kolagen jest rezultatem niewłaściwego odżywiania, brakiem aktywności fizycznej i nadmiaru fluoru.

Agnieszka

Komórki kości to osteoklasty i osteoblasty. Pierwsze podróżują stale w tkance kostnej, poszukując starych lub uszkodzonych tkanek, rozpuszczając (proces resorpcji) je i pozostawiając w ich miejscu maleńkie puste przestrzenie. Przestrzenie te zajmują wtedy osteoblasty i produkują w nich nowa tkankę kostną.

W wyniku nadmiaru fluoru zostaje zaburzona budowa włókien kolagenowych, co powoduje tym samym brak siły naprężeniowej. Fragmentacja kolagenu, której przyczyną jest fluor, prowadzi także do stanu zapalnego i ostatecznie do zniszczenia tkanki. Z tego powodu przy ewentualnym upadku jesteśmy pozbawieni tzw. efektu amortyzującego.

Powinniśmy zatem zwracać baczną uwagę na czynniki, które wspomagają zdrowie kości oraz mieć na uwadze czynniki, niszczące tkankę kostną. Antybiotykoterapia obniża poziom witaminy K, a przez to zakłóca tworzenie nowej tkanki. Alkohol, cukier, duże spożycie białka, nadczynność tarczycy, częste narażanie na kontakty z zanieczyszczeniami, takimi jak aluminium i inne metale ciężkie również stanowi czynnik ryzyka.

Agnieszka

Komentarze (7)

GloriaVictis

11 lat temu

Ostroga piętowa jest wyroślą kostną, ale przyczyną jest skrócenie mięśni podeszwy.

Ostroga często jest mylona z zapaleniem rozcięgna podeszwowego, przy czym jeśli mamy do czynienia z ostrogą ból utrzymuje się cały czas. Jeśli dolegliwości bólowe przy kilku pierwszych krokach po wstaniu
mijają to mamy do czynienia z zapaleniem rozcięgna.

irysek7

11 lat temu

Saro, wyrośla kostne powstają zazwyczaj w pobliżu miejsc, gdzie jest największy ucisk na kość. Przykładowo ostroga piętowa występuje najczęściej u osób pracujących przez wiele lat w pozycji stojącej. Oprócz zmian zwyrodnieniowo przeciążeniowych istotną rolę odgrywa tu także reumatoidalne zapalenie stawów, które potocznie nazywamy gośćcem.

pati25 na zdjęciach rtg widać kości ale nie tylko. zapewne miałaś kiedyś robione takie zdjęcie i kazano Ci zdjąć biżuterię?
Widoczne jest to co ma dużą gęstość, czyli nie tylko kości ale również metale. Jest to bardzo istotne w ortopedii, kiedy po operacji wszczepienia pacjentowi implantu np gwoździa śródszpikowego trzeba zrobić zdjęcie rtg aby skontrolować czy wszystko poszło ok 🙂
Ale jak piszesz wapń może mieć z tym coś wspólnego ponieważ im więcej wapnia tym większa gęstość mineralna kości, co daje lepszy obraz w rtg 🙂

pati25

11 lat temu

Zastanawiałam się kiedyś(może to głupie pytanie) le dlaczego np podczas zdjęci RTG na zdjęciu widac tylko kości.Otóż ggdzieś usłyszałam taką odpowiedź (chyba w TV0.Bo w kościch zawarty jest wapń

okulary

11 lat temu

Zdrowie kości to jest bardzo ważna rzecz w naszym życiu,artykuł porusza wiele istotnych spraw,można dokładnie się zapoznać i uzupełnić swoje braki .Niektórzy świadomie robią sobie krzywdę pijąc alkohol lekko przesadzając czy w nadmiarze cukier.Nie mamy jednak wplwu na kontakty z zanieczyszczonym środowiskiem.Nie bez znaczenia jest napewno dym z papierosów,.

GloriaVictis

11 lat temu

Jak widać nadmiar też nie jest dobry, wydawałoby się, że fluor jest zbawienny dla kości, ale okazuje się, że jak wszystko w nadmiarze może im szkodzić.

Zostaw komentarz