chora-na-tarczyce

Tarczyca to mały, ale bardzo ważny element naszego organizmu, który wpływa na prawidłowy metabolizm. Jeżeli chorujesz na tarczycę to oprócz stałej kontroli lekarskiej, sama możesz sobie pomóc, łagodząc uciążliwe dolegliwości.

Dbaj o tarczycę

Niestety, my kobiety częściej chorujemy na tarczycę. Większość z nas cierpi na nadczynność lub niedoczynność (występuje 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn). Jak radzić sobie z dokuczliwymi objawami chorego gruczołu?

 • Nawilżaj suchą skórę
  Jeżeli jesteś chora na tarczycę, to niestety nie unikniesz dyskomfortu suchej i podrażnionej skóry. Dotyczy to nie tylko twarzy, ale także innych okolic np. łokci czy pięt. Pamiętaj, aby codziennie nawilżać twarz i ciało. Pielęgnuj swoją skórę kosmetykami, które są przeznaczone do bardzo suchej skóry. Powinny zawierać takie składniki jak np. mocznik czy mleczan sodu. To substancje które wspomagają naturalne właściwości wiązania wody oraz redukują uciążliwe łuszczenie się i swędzenie.
 • W zdrowym ciele, zdrowy duch
  Za tempo przemiany materii odpowiadają hormony, które wytwarza tarczyca. Gdy produkuje ich za mało, a tak się dzieje przy niedoczynności gruczołu, po prostu tyjemy. Aby nie przybierać na wadze, zadbaj o codzienny wysiłek fizyczny – poprawisz formę oraz nie będziesz z niepokojem spoglądać na wagę. Aby rozbudować mięśnie, ruszaj się przynajmniej przez 30 minut dziennie. Ważne jest, aby dobrać rodzaj wysiłku fizycznego do swoich możliwości – aktywny wypoczynek ma być przyjemnością, a nie przykrą koniecznością. Ćwicz tak, jak lubisz. Nie zmuszaj się do biegania jeśli cię to wyczerpuje, wybierz wtedy spacer, jazdę na rowerze lub basen.
 • Drożdże i maska wzmocnią włosy
  Przesuszone, pozbawione blasku i łamliwe włosy potrzebują wsparcia nie tylko w postaci dobrze dobranego szamponu i odżywki. Przyda im się też naturalna, wzmacniająca kuracja witaminowa. Kiedy chorujesz na tarczycę, potrzebujesz więcej witaminy B. Najlepszym jej źródłem są drożdże. Kuracja nimi przynosi dobre efekty, bo są łatwo przyswajane przez organizm.
 • Domowy zabieg SPA na włosy
  W zaciszu swojej łazienki zrób sobie domową maskę na włosy, dzięki czemu będą mocne i lśniące.
  Przygotuj ją z żółtka utartego z oliwą. Nałóż na włosy i trzymaj pod turbanem z ręcznika przez godzinę.

 • Nerwy na wodzy
  Chce Ci się płakać bez przyczyny, czujesz, że masz obniżony nastrój, męczy Cię huśtawka emocjonalna lub wpadasz nagle w psychiczne “dołki”? Za takie stany też odpowiada chora tarczyca.
  Świetnym naturalnym lekiem na te dolegliwości jest dziurawiec, który poprawi Ci nastrój i uspokoi rozchwiane nerwy. Zioło to ma właściwości antydepresyjne i przeciwlękowe. Pij herbatkę z dziurawca 2 razy dziennie przynajmniej przez 3 tygodnie. Poczujesz się bardziej zrelaksowana i spokojna.
 • Dieta bogata w jod
  Jeśli tarczyca otrzymuje za mało jodu, zaczyna być to widoczne w postaci powiększonego wola na szyi. W trosce o swoją tarczycę, zaplanuj urlop nad morzem, abyś podczas spacerów po plaży mogła nawdychać się dobroczynnego jodu.
  Jod możesz znaleźć także na talerzu. Dobrym jego źródłem są pyszne i zdrowe ryby morskie.
  Jedz ryby kilka razy w tygodniu, wybieraj dorsza, łososia, śledzia czy makrele. Jod znajdziesz również w w liściach alg morskich, będących składnikiem wyśmienitego sushi.

Drogie Panie, pamiętajmy o tym, że poprzez ruch, zdrową dietę, troskę o nasze ciało i dusze, możemy sprawić, że chora tarczyca nie będzie nas ograniczać w pełni szczęśliwym życiu.

Zuzanna Górka