chodz-pomaluj-moj-swiat

To, że barwy wpływają na nasz nastrój. Kolory, które darzymy sympatią, determinują nasz styl ubioru, wystrój mieszkania, a w przypadku kobiet (z czego często śmieją się panowie) także wybór auta. Nie wszyscy jednak wiedzą, że siła koloru sięga znacznie głębiej. Chodź, pomaluj mój świat…

Terapia barw

Koloroterapia (color therapy) to metoda wpływania na organizm za pomocą kolorów. Praktykowano jąpraktykowano w Egipcie, Indiach i w Chinach, czyli w największych kolebkach cywilizacyjnych tamtych czasów, mimo iż nie miały one ze sobą praktycznie żadnej styczności. Wiedzę na temat barw stosowano do przywracania równowagi i harmonii w organizmie człowieka. W dawnych Chinach każdemu organowi wewnętrznemu przypisywano konkretny kolor leczniczy. Wierzono bowiem, że barwy pochodzą od wyższych bytów, zaś poszczególnym bóstwom i ich świątyniom przypisywano określone ich odcienie.

Dzisiaj wiemy, że skóra wchłania kolorowe światło, reagując przy okazji na jego drgania i przekazując je do wnętrza ciała. Światło to jest w stanie pobudzać siły odpornościowe i regeneracyjne organizmu, dzięki czemu może osłabić gnębiące nas dolegliwości, a nawet przeciwdziałać im. Żeby jednak dany kolor miał na nas faktycznie pozytywny wpływ, trzeba wiedzieć jak go dobrać. Źle wybrana barwa może narobić w naszym organizmie więcej szkód niż przynieść korzyści.

Podobnie jak w przypadku wyboru produktów spożywczych, na które mamy ochotę tylko wówczas, gdy cierpimy na daną dolegliwość, tak i w przypadku kolorów nasz organizm sam niejednokrotnie sugeruje, jaka barwa jest mu potrzebna. Czy nie zdarza się Wam czasem, że mimo iż na co dzień nie ubieracie się w zielone ubrania, wstajecie pewnego ranka i po prostu wiecie, że żadna inna bluzka, tylko właśnie ta o odcieniu świeżej trawy, będzie do Was pasować? To instynkt podpowiada jaki kolor może być potrzebny organizmowi w danym dniu. Wspomniana zieleń służy na przykład wyregulowaniu wątroby. Nie znaczy to jednak, że wszyscy powinni cały czas chodzić w zielonych ubraniach.

A. Złotkowska