Powinnaś wiedzieć, że... Seks

Charakter a uwarunkowania erotyczne

charakter-a-uwarunkowania-erotyczne

Na to, co potocznie zwykło się określać mianem charakteru składają się w największej mierze uwarunkowania temperamentalne. Na temperament, czyli pewne stałe dyspozycje osobowościowe, nabywane genetycznie składają się takie czynniki jak ogólny napęd życiowy, proporcje pomiędzy procesami pobudzenia i hamowania zachowania, szybkość zachodzenia procesów fizjologicznych i poznawczych, równowaga procesów neurologicznych.

Mówiąc wprost to czy ktoś z nas jest kanapowym misiem, wulkanem seksu, efemeryczną kobietką, czy zrównoważonym kochankiem, zależy właśnie od tego, jaki typ temperamentu nas cechuje.
Jak temperament przekłada się na zachowania erotyczne?

Nie bez racji jest tutaj powiedzenie „jaki kto do jedzenia, taki i do miłości”. Aby zawczasu przekonać się, jaki typ zachowań seksualnych reprezentować będzie druga osoba możemy poddać ją obserwacji, właśnie pod kątem wyłowienia kluczowych cech temperamentalnych.

Trwałe cechy temperamentalne ujawniają się w takich czynnościach jak: zaspakajanie swoich potrzeb, reagowanie na sukcesy i porażki, sposób działania pod presją czasu. Osoba, która powyższe czynności wykonuje z zaangażowaniem, pośpiechem, kierując się emocjami i przeżywając je wyraziście, intensywnie- w sytuacjach łóżkowych będzie zapewne wykazywać podobne cechy, a zatem będzie kochankiem przejawiającym aktywność, namiętnym, lubiącym sytuacje nieszablonowe, kreatywnym w sytuacjach erotycznych, przeżywającym emocje gwałtowne i wyraziste.

Tymczasem osoba, która cechuje się spokojem, cierpliwością i wytrwałością w zaspokajaniu swoich potrzeb, nie emocjonuje się na zbyt przeżywanymi sukcesami i porażkami, pod presją czasu działa spokojnie, flegmatycznie- w sytuacjach erotycznych będzie prawdopodobnie również osobą bardziej responsywną niż aktywną, spokojną, o jednostajnym typie pobudzenia, braku gwałtownych emocji i uniesień, raczej odpowiadającą na inicjatywę niż samemu ją przejawiającą.

Warto wspomnieć, że temperament nie determinuje naszego zachowania absolutnie, ale tylko wyznacza szlaki. W procesie pracy nad sobą można osiągać zaskakujące efekty, mimo to jednak zawsze „łatwiej” będzie nam postąpić zgodnie z podszeptami naszej wewnętrznej natury, dlatego warto również uszanować to samo w partnerze.

Joanna P.

Komentarze (4)

serenada0

10 lat temu

A jeżeli czujemy pożądanie , którego nie możemy zaspokoić? Organizm sam się tego domaga. Co wtedy robić?-_-

filodendron

11 lat temu

Wszystko zależy od tego ,czy osoba budzi w nas gorące pożądanie , czy letnie, lub w ogóle nie budzi w nas pożądania.

Emilly27k

13 lat temu

Wszystko zalezy od naszego podejścia życiowego do spraw erotycznych. Jesteśmy tylko ludźmi.Musimy wiedzieć jak sie w naszym życiu układa społecznie i erotycznie.Najważniejsze jest zawsze zachować spokój.

mjbz

13 lat temu

A ja zupełnie nie oddzielałabym tych sfer. Jest w większości tak jak napisała autorka artykułu. Dlaczego w większości?…bo są „odstępstwa od reguły”, jak w każdej dziedzinie życia:) i o tym pewnie napisała jiji59 „możemy być mile zaskoczeni,lub niemile rozczarowani” ;).

Zostaw komentarz