burza-hormonalna-jak-ja-uspokoic

Wydawałoby się, że hormonalne zawirowania są przywilejem okresu dorastania. Dla wielu kobiet przykrą niespodzianką jest odkrycie, że również podczas menopauzy hormony szaleją i wpływają na nasze zachowanie, samopoczucie i zdrowie. Jak sobie poradzić z hormonalną burzą?

Skąd te humory?

Poziom hormonów zależy od wielu czynników, nie tylko biologicznych. W okresie dojrzewania przeżywamy pierwszą prawdziwą burzę hormonalną. Jest to czas bardzo intensywnych zmian w wyglądzie młodej dziewczyny: pojawiają się typowo kobiece kształty – rosną piersi, poszerzają się biodra. Równocześnie, niejako „w pakiecie” otrzymujemy gwałtowne, wszechogarniające emocje.

Nawet, jeśli dojrzewanie się skończy, nie oznacza to końca burz hormonalnych – przeżywamy je regularnie każdego miesiąca, wraz ze zmianami hormonów w trakcie cyklu miesięcznego, a szczególnie podczas ciąży i w połogu.

Kiedy wreszcie czujemy, że mamy wszystko pod kontrolą , kiedy cykl miesięczny jest oswojony, dzieci odchowane, wtedy pojawia się menopauza. To czas, kiedy po raz kolejny przechodzimy burzliwe zmiany hormonalne.

Wszystko to ma związek z pracą naszego układu rozrodczego, a konkretnie – funkcjonowaniem jajników. Wszelkie wahania w produkcji estrogenu oznaczają dla kobiet zmiany nastrojów oraz problemy natury fizycznej i psychicznej.

Milena L.