Intymnie Problemy intymne kobiet

Profilaktyka dolegliwości intymnych

profilaktyka-dolegliwosci-intymnych

Zakażenia miejsc intymnych mogą się przytrafić każdej z nas. Jedną z metod walki z nimi jest skuteczna profilaktyka. Jak się bronić przed dolegliwościami intymnymi?

Nieprzyjemne upławy, świąd, pieczenie – znasz te dolegliwości? To objawy infekcji miejsc intymnych. Żadna z nas nie jest na nie odporna, a zarazić się jest bardzo łatwo. Od dawna wiadomo, że znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Oczywiście nie każdej infekcji da się zapobiec, warto jednak przestrzegać podstawowych zasad profilaktyki, by zminimalizować ryzyko chorób miejsc intymnych.

Higiena miejsc intymnych

Codzienna higiena intymna jest bardzo ważną częścią profilaktyki. Warto zauważyć, że nie można jej pomijać ani nadużywać. Zbyt częste mycie stref intymnych lub irygacje mogą doprowadzić do odwrotnego skutku – nadmierna czystość zaburza florę bakteryjną pochwy i sprzyja infekcjom. Idealnym rozwiązaniem jest mycie miejsc intymnych 1-2 razy dziennie, używając do tego hipoalergicznego płynu o PH 5,5 lub szarego mydła (w podróży dobrze sprawdzają się specjalne chusteczki). Należy także codziennie zmieniać bieliznę (najlepiej bawełnianą) i unikać golenia miejsc intymnych – owłosienie zapewnia naturalną barierę przeciwko bakteriom.

Profilaktyka na co dzień

Za zdrowie intymne odpowiada równowaga pomiędzy różnymi szczepami bakterii w pochwie. Najliczniejsze są szczepy pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacillus). To pożyteczne bakterie, które mają bardzo korzystny wpływ na florę miejsc intymnych. Niestety bardzo łatwo doprowadzić do zbyt małej liczby pożytecznych pałeczek kwasu mlekowego, m.in. przez stosowanie antybiotyków czy antykoncepcji oraz przez częste irygacje pochwy.

Milena L.

Zakażenia miejsc intymnych mogą się przytrafić każdej z nas. Jedną z metod walki z nimi jest skuteczna profilaktyka. Jak się bronić przed dolegliwościami intymnymi?

Do zachwiania równowagi mikroflory pochwy może także dojść wskutek wahań hormonalnych w organizmie – w trakcie menopauzy lub ciąży. Brakujące korzystne bakterie są szybko zastępowane przez bakterie chorobotwórcze.

Aby zapobiec infekcjom i zachować równowagę biologiczną miejsc intymnych warto stosować probiotyki w formie suplementów diety. Jednym z najczęściej polecanych suplementów jest ProFemin Intima{nofollow}. Jedna kapsułka zawiera aż trzy szczepy pałeczek kwasu mlekowego, które uzupełniają niedobory dobrych bakterii – Lactobacillus crispatus, Lactobacillus acidophilus i Lactobacillus brevis. Probiotyk sprawdza się zwłaszcza przy antykoncepcji oraz w trakcie przechodzenia klimakterium.

Jeśli poczujesz pierwsze nieprzyjemne objawy intymnych infekcji – nie zwlekaj z udaniem się do lekarza! Ginekolodzy ostrzegają, że nieleczone infekcje intymne mogą powodować przykre i niebezpieczne powikłania, łącznie z niepłodnością.

Milena L.

Komentarze (5)

pati25

10 lat temu

Dbając o profilaktykę unikniemy tych nieprzyjemnych dolegliwości intymnych.,Na szczęście nigdy nie miałam tych dolegliwości.

elle@elle

10 lat temu

Oj tak,antybiotyki zwięszaja ryzyko grzybicy,niestety a leczenie żmudne i uciążliwe ,ja nie znoszę globulek!

Tess

10 lat temu

Kto raz miał powikłania intymne po antybiotyku ten jest szczególnie wrażliwy na zapobieganiu takiego schorzenia. Zawsze w trakcie brania antybiotyków łykam Lakcid . czasami gdy długie leczenie globulki stosuję.

drobina

10 lat temu

Szare mydło – mimo wielu negatywnych opinii – jest niezastąpione. W trakcie kuracji antybiotykowej zawsze pamiętam o jogurtach. Dobry jest też lakcid.

Zostaw komentarz