bol-stawow-przyczyny-leczenie

To, co zwykle określamy mianem zwyrodnienia stawów, fachowo nazywane jest chorobą zwyrodnieniową, rozwijającą się w chrząstce stawowej. Bóle, obrzęki i zniekształcenia na ciele to typowe jej objawy. Z powodu choroby zwyrodnieniowej wiele osób codziennie przyjmuje leki przeciwbólowe. Mylnym jest jednak przypisywanie tej dolegliwości wyłącznie podeszłemu wiekowi czy płci.

Obalamy mity

O chorobie zwyrodnieniowej stawów mówi się, że jest to choroba ludzi w jesieni życia. Takie podejście nie do końca jest słuszne. Owszem, zgadza się, że schorzenie to bardzo często występuje u ludzi po 60 roku życia i to wiek jest jednym z czynników predysponujących rozwój, niemniej choroba ta wystąpić też może u ludzi w średnim wieku, a nawet młodszych. Zdarzają się przypadki, że zwyrodnienie atakuje stawy ludzi między 20 a 30 rokiem życia i choć dolegliwość ta u pań jest znacznie częstsza, dotyka również mężczyzn.

O ile wiek jest znaczącym czynnikiem nie tylko dla pojawienia się choroby zwyrodnieniowej, ale i jej rozwoju, o tyle schorzenie to powstać może również na skutek takich czynników jak urazy mechaniczne, przeciążenie stawów, otyłości oraz jako pochodna chorób metabolicznych (cukrzyca, niedoczynność tarczycy). Wielu specjalistów uważa, że nie bez znaczenia jest również aspekt genetyczny.

Nie jest prawdziwym pogląd, że przy chorobie zwyrodnieniowej należy ograniczyć zupełnie aktywność fizyczną. Ruch jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, powoduje on bowiem, że nasze stawy są właściwie odżywiane, a także przyspiesza samoistne naprawianie się uszkodzonych już tkanek.

A. Złotkowska