Migrena Niepokojące objawy Zdrowie

Ból głowy a choroby oczu

bol-glowy-a-choroby-oczu

Aż 70% Polaków skarży się na bóle głowy. Większość z nich odczuwa dolegliwości sporadycznie, tylko kilkanaście procent miewa przewlekłe, poważne dolegliwości. Kiedy jednak zwykły ból głowy staje się uporczywy, długotrwały i zaczyna mu towarzyszyć także ból oczu, trzeba uważać.

Nie tylko zwykły ból

Przepracowanie, zapalenie tęczówki albo początek jaskry – możliwości jest wiele, co tylko potwierdza tezę, że z bólem głowy nie ma żartów. Ludzie przywykli do niego, biorą tabletkę przeciwbólową i starają się zapomnieć. A być może właśnie przez taki ból głowy organizm chce coś powiedzieć – na przykład to, że masz problem z oczami. Nie znaczy to, że trzeba biec do lekarza gdy tylko pojawi się lekkie pulsowanie w skroniach. Zaniepokoić powinny konkretne dolegliwości.

Oko po czterdziestce

Po przekroczeniu czterdziestego roku życia zachodzą zmiany w budowie oka – zmienia się kształt gałki ocznej, zaczyna postępować degeneracja soczewki, wzrok się pogarsza. Właśnie w tym okresie człowiek jest najbardziej narażony na nagłe wystąpienie bólów głowy w okolicy czoła lub skroni, które mogą być związane z pojawieniem się lub pogłębieniem wady wzroku. W tym czasie rośnie też szansa na uaktywnienie się groźnych chorób układu wzrokowego, takich jak jaskra lub zaćma.

Choroby oczu

Jedną z najczęściej występujących przyczyn bólu głowy związanego z oczami jest ich przemęczenie nadmierną pracą oraz nienoszenie okularów w przypadku wad wzroku (lub źle dobrane okulary, gdy wada się pogłębiła). Na przykład przy nadwzroczności aby dobrze widzieć oko musi ciągle nadmiernie pracować, co po dłuższym czasie może skończyć się właśnie bólem głowy. Innymi chorobami o podobnych objawach są: zapalenie rogówki, tęczówki i ciała rzęskowego (otaczającego tęczówkę). Przyczynami mogą być wirusy, bakterie lub alergeny. Objawem jest ból oka, skroni i czoła. W przypadku zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego konieczne jest leczenie szpitalne.

Jaskra

To choroba polegająca na podwyższonym ciśnieniu wewnątrz oka. Bóle głowy występują podczas napadu jaskry. Charakteryzują się bardzo silnym, przeszywającym bólem całego oka, oczodołu i połowy głowy.

Migrena oczna

Jest to jedna z bardziej przykrych postaci migreny. Po fazie zwiastującej jej nadejście przychodzi faza aury – człowiek widzi szczególne doznania wzrokowe zwane mroczkami migocącymi, pod postacią powiększających się, błyszczących punkcików. Pojawienie się mroczków może też powodować zaburzenie widzenia. Po fazie aury nadchodzi faza bólu wychodząca od jednego oka na resztę głowy. Jest przeszywający, głęboki i tętniący, trwający od 4 do 72 godzin.

Bólów głowy, zwłaszcza tych związanych z oczami, nie warto ignorować. Wizyty u lekarza z pewnością nie zastąpią żadne proszki przeciwbólowe. Zwłaszcza, że oczy muszą służyć nam przez całe życie i nie można ignorować nawet najmniejszych dolegliwości z ich strony.

M. Borowik

Komentarze (12)

sirena46

11 lat temu

Mnie przy migrenie bolą oczy, ale nie zawsze. Jeśli jednak przy każdym migrenowym bólu bolałyby mnie oczy, z tego artykule wiem, że bez pomocy lekarza nie mogłoby się obejść. Ze wzrokiem nie ma żartów, nie można tego lekceważyć.

lefek

12 lat temu

U mojej mamy z kolei ból głowy jest spowodowany złym widzeniem, a to z kolei okazało się być nie krótkowzrocznością jak myśleliśmy, tylko zaćmą. Niestety jedyne wyjście to operacja.

wodniczka50

12 lat temu

Witam
Mój dorosły 30 letni syn ma raz na 3 miesiące migrenę a objawia się silnym bólem głowy i nudnościami, kiedy zwymiotuje następuje ulga i ból powoli przechodzi. Lekarze zdiagnozowali że to jest migrena.
Nikt w mojej i męża rodzinie nie miał takiej przypadłości zatem skąd u syna…

tereska56

12 lat temu

Migrena oczu – brzmi okropnie, objawy tez widzę są bardzo niepokojące. Na samo slowo migrena – czuje się nieswojo. Nie mam na szczęscie migren, ale znam osobę, która na to cierpi. W tym czasie jest po prostu nieobecna, nic nie może zrobić. Coś okrponego.

magorzata

12 lat temu

W moim przypadku powodem bólu głowy okazały się źle dobrane okulary.Teraz jest o niebo lepiej, choć nie znaczy to że koniec z bólami głowy( Niestety.

basia4ab

12 lat temu

Witam serdecznie. Ja od 15 lat choruję na jaskrę obu oczu.Jestem po operacji lewego oka.Zaczęło się bardzo niewinnie,bólem głowy. Gdy wystąpił ból głowy, zażywałam tabletki przeciw bólowe, gdyż nie zdawałam sobie sprawy co za tym się kryje. Po zażyciu tabletek ból albo minął, albo nie. Byłam u lekarza, ale lekarz stwierdził, że jestem przemęczona i muszę więcej wypoczywać. Ale mimo wypoczęcia, ból głowy był coraz częściej.Wtedy ktoś mi podpowiedział, że to może mieć związek z oczami.W tedy udałam się do okulisty i okazało się że mam wysokie ciśnienie w oczach.Lekarz przepisał mi krople i miałam nadzieję że ten problem zniknie.Kilka dni gdy zakrapiałam oczy owszem, ból głowy znikł, ale mimo zakrapiania oczu regularnie po kilku dniach problem od nowa się pojawił.Znów wizyta u lekarza,zmiana kropli i tak to trwało około 1 roku.Aż któregoś dnia budzę się rano, przed pójściem do pracy, wchodzę do kuchni, gdzie mąż szykował śniadanie, a ja widzę ciemność z takimi plamami żółtymi.Pytam męża” czemu tak po ciemku robi śniadanie” a On odpowiada że co ja mówię -przecież jest zapalone światło.Wtedy wiedziałam, że jest coś nie tak z moimi oczami.Chcąc się umyć, nie mogłam nachylić się nad umywalką, gdyż ból głowy był tak silny. Jadąc rano do lekarza, wiedziałam że coś się stało z moimi oczami, gdyż jak paliło się światło uliczne, to nie widziałam lamp tylko takie wokół plamy żółte.Lekarz natychmiast skierował mnie do Kliniki Okulistycznej na ul.Ceglaną w Katowicach.Tam stwierdzili że mam atak jaskry i zostawili mnie w szpitalu, a za trzy dni po badaniach już miałam operację. Więc teraz każdego przestrzegam, nie bagatelizujmy sobie bólu głowy, gdyż to może mieć związek chorobą oczu.Artykuł jest bardzo dobry i warto go czytać, gdyż wiele wiadomości możemy się z niego dowiedzieć. Pozdrawiam Basia

pati25

12 lat temu

Przyczyną bólów głowy są często choroby oczu.Wraz z bólem głowy może pojawic się ból oka.To zdarza się u mojej mamy.Bierze nurofen i to jej pomaga

maniek

12 lat temu

Miewam taki ból jednego oka i tej strony głowy, tabletka nie pomaga. No dobrze że przeczytałam, czas do okulisty.

Stefan

12 lat temu

polopiryna? nie wiem czemu, ale mi się kojarzyła zawsze z działaniem przeciwzakrzepowym 🙂 podobno stosuje się ją w profilaktyce udarów i zawałów serca :/ więc może migrena jest tylko manifestacją jakichś problemów z krzepnięciem a nie chorobą? ja tam nie znam się na tym ale wydaje mi się to być logiczne

drobina

12 lat temu

Też niestety od lat walczę z migreną, która czasami nie ustępuje nawet 3-4 dni. Brałam różne tabletki: ibupromy, apapy, ketonale i inne cuda. Okazało się, że najlepiej na mój organizm działa polopiryna S, gdy zaczyna mnie boleć głowa, biorę 2 szt., albo ból mija i mam problem „z głowy”, albo niestety muszę przeczekać, bo nic innego mi nie pomaga.

gosial56

12 lat temu

Od lat borykam sie z migreną, ta klasyczną 2-3 dniową , bólem jednej połowy głowy, światło wstrętem i tymi wszystkimi towarzyszącymi dolegliwościami, gdyby nie wizyta u neurologa do dziś pewnie bym cierpiała.Teraz mam tabletki (bardzo drogie) ale pomagaja

aniusia

12 lat temu

Tu muszę przyznać rację autorce, ja jak miałam straszne bule głowy to lekarz kazał mi zadbać oczy i faktycznie, ich podłożem były problemu z wadą wzroku. Jak kupiłam okulary to ten ból już nie wracał

Zostaw komentarz