bol-glowy-a-choroby-oczu

Aż 70% Polaków skarży się na bóle głowy. Większość z nich odczuwa dolegliwości sporadycznie, tylko kilkanaście procent miewa przewlekłe, poważne dolegliwości. Kiedy jednak zwykły ból głowy staje się uporczywy, długotrwały i zaczyna mu towarzyszyć także ból oczu, trzeba uważać.

Nie tylko zwykły ból

Przepracowanie, zapalenie tęczówki albo początek jaskry – możliwości jest wiele, co tylko potwierdza tezę, że z bólem głowy nie ma żartów. Ludzie przywykli do niego, biorą tabletkę przeciwbólową i starają się zapomnieć. A być może właśnie przez taki ból głowy organizm chce coś powiedzieć – na przykład to, że masz problem z oczami. Nie znaczy to, że trzeba biec do lekarza gdy tylko pojawi się lekkie pulsowanie w skroniach. Zaniepokoić powinny konkretne dolegliwości.

Oko po czterdziestce

Po przekroczeniu czterdziestego roku życia zachodzą zmiany w budowie oka – zmienia się kształt gałki ocznej, zaczyna postępować degeneracja soczewki, wzrok się pogarsza. Właśnie w tym okresie człowiek jest najbardziej narażony na nagłe wystąpienie bólów głowy w okolicy czoła lub skroni, które mogą być związane z pojawieniem się lub pogłębieniem wady wzroku. W tym czasie rośnie też szansa na uaktywnienie się groźnych chorób układu wzrokowego, takich jak jaskra lub zaćma.

Choroby oczu

Jedną z najczęściej występujących przyczyn bólu głowy związanego z oczami jest ich przemęczenie nadmierną pracą oraz nienoszenie okularów w przypadku wad wzroku (lub źle dobrane okulary, gdy wada się pogłębiła). Na przykład przy nadwzroczności aby dobrze widzieć oko musi ciągle nadmiernie pracować, co po dłuższym czasie może skończyć się właśnie bólem głowy. Innymi chorobami o podobnych objawach są: zapalenie rogówki, tęczówki i ciała rzęskowego (otaczającego tęczówkę). Przyczynami mogą być wirusy, bakterie lub alergeny. Objawem jest ból oka, skroni i czoła. W przypadku zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego konieczne jest leczenie szpitalne.

Jaskra

To choroba polegająca na podwyższonym ciśnieniu wewnątrz oka. Bóle głowy występują podczas napadu jaskry. Charakteryzują się bardzo silnym, przeszywającym bólem całego oka, oczodołu i połowy głowy.

Migrena oczna

Jest to jedna z bardziej przykrych postaci migreny. Po fazie zwiastującej jej nadejście przychodzi faza aury – człowiek widzi szczególne doznania wzrokowe zwane mroczkami migocącymi, pod postacią powiększających się, błyszczących punkcików. Pojawienie się mroczków może też powodować zaburzenie widzenia. Po fazie aury nadchodzi faza bólu wychodząca od jednego oka na resztę głowy. Jest przeszywający, głęboki i tętniący, trwający od 4 do 72 godzin.

Bólów głowy, zwłaszcza tych związanych z oczami, nie warto ignorować. Wizyty u lekarza z pewnością nie zastąpią żadne proszki przeciwbólowe. Zwłaszcza, że oczy muszą służyć nam przez całe życie i nie można ignorować nawet najmniejszych dolegliwości z ich strony.

M. Borowik