Osteoporoza Profilaktyka osteoporozy

Bieganie przeciwko osteoporozie

bieganie

Czy boisz się osteoporozy? Chcesz zadbać o swoje kości naturalnie? Ruszaj się! To najlepsze lekarstwo!

U osób uprawiających sport wyczynowo wykazano w badaniach zwiększenie masy kostnej nawet o 20-30%. Pod wpływem różnego rodzaju obciążeń nasze kości ulegają ciągłej przebudowie, tworząc nową tkankę kostną po swej wklęsłej stronie i ulegając tym samym rozpadowi po stronie wypukłej. Udowodniono, że silnym stymulatorem tej przebudowy jest wysiłek w pozycji pionowej – nacisk osiowy na szkielet.

Bieganie na zdrowie

Wieloletni trening wytrzymałościowy prowadzi do zwiększenia mineralizacji kości. U mężczyzn i kobiet uprawiających przez wiele lat biegi długodystansowe stwierdza się, że trening wytrzymałościowy prowadzi do zwiększenia mineralizacji kości, zwiększa się również gęstość kośćca, szczególnie kończyn dolnych, w porównaniu z osobami nietrenującymi. Istnieje ścisła zależność pomiędzy siłą poszczególnych grup mięśni, a gęstością kośćca oraz między poziomem wydolności tlenowej, a gęstością tkanki kostnej. Dlatego też warto uprawiać rekreację ruchową w jakiejkolwiek postaci.

PFN

Czy boisz się osteoporozy? Chcesz zadbać o swoje kości naturalnie? Ruszaj się! To najlepsze lekarstwo!

Badania przekrojowe pokazują pozytywną relację między aktywnością fizyczną, a składem mineralnym kości u kobiet w okresie pre- i postmenopauzalnym.

Potwierdzeniem korzystnego oddziaływania ruchu na układ kostny jest mniejsza częstość złamań, m. in. złamania szyjki kości udowej. Szczególnie większe obciążenie kości w młodości (uprawianie aktywności fizycznej, prace domowe) powodują zwiększenie szczytowej masy kostnej, co w okresie pomenopauzalnym skutkuje wolniejszą utratą masą tkanki kostnej wraz ze wzrostem wieku.

Nie ma na co czekać!

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, warto już dziś zaplanować swoją aktywność ruchową. A jeśli chcesz dowiedzieć się jak bardzo zagraża Ci osteoporoza obecnie, wykonaj nasz test. Nie zwlekaj.

PFN

Komentarze (6)

elle@elle

9 lat temu

Ja tez chce zacząc biegać ,mam nawet ksiązke Bieganie dla poczatkujacych,musze przeczytac i sie przygotowac,bedziemy biegac z psem Guciem.:)))

Tess

11 lat temu

Wydawało mi się, ze bieganie nie jest już dla mnie. Przeczytałam o tym ile dobrego powoduje taki ruch i chyba spróbuję od wiosny chociaż biegać truchcikiem.

pati25

11 lat temu

Wiadomo,że ruch,aktywność fizyczna to najleposze lekarstwo.Może zapobiec wielu chorobom np osteoporozie.Ja nigdy nie lubiłam biegać,chyba,że był to lekki truchcik.I tak mi pozostało do teraz

memorka

11 lat temu

Nie wiem dlaczego, ale nie znoszę biegania. Pływanie, rower, nordic walking, gimnastyka -tak, bieg -nie;)

filodendron

11 lat temu

W Holandii jest przysłowie, które można przetłumaczyć,szybki bieg ,to śmiertelny bieg, najlepszy jest średnioszybki bieg z momentami odpoczynku lub marsz.Ja osobiście jestem za marszem.

drobina

11 lat temu

Chwilowo bieganie nie wchodzi u mnie w rachubę. Jestem w trakcie „naprawiania” (na tyle, na ile się da) moich stawów kolanowych. Póki co, musi mi wystarczyć pływanie i jazda na rowerze. Mam nadzieję, że do wiosny będę mogła również powrócić do biegania.

Zostaw komentarz