O badaniach Profilaktyka
Bezcenna kolonoskopia

Rak jelita grubego zajmuje drugie miejsce pod względem zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce, ok. 10%. Po raku piersi jest drugim nowotworem, który atakuje kobiety. Profilaktyka to szansa na życie. Do tej pory nie wymyślono bardziej skutecznego badania diagnostycznego tego raka, niż kolonoskopia.
Rak jelita grubego
Lekarze alarmuje, że jest już choroba cywilizacyjna. W Europie każdego roku zapada na nią ponad 400 000 ludzi, połowa z nich umrze z powodu zbyt późno postawionej diagnozy. Ryzyko wystąpienia raka jelita grubego drastycznie wzrasta wraz z wiekiem – 90% rozpoznań choroby dotyczy pacjentów po 50 roku życia, a szczyt zachorowań przypada na okres po 60 roku życia.
Rak jelita grubego najczęściej rozwija się w okrężnicy oraz odbytnicy. Rośnie wewnątrz jelita, tworząc polipowaty twór, lub rozrasta się na zewnątrz, w kierunku otaczających go tkanek. Przemiana gruczolaka w nowotwór zazwyczaj trwa bardzo długo, około 10 lat i często bezobjawowo- jeżeli nie zajrzymy do jelita, to nie dowiemy się o istnieniu polipów.
Objawy, które powinny nas zaniepokoić to:
- zmiana dotychczasowych rytmów wypróżnień
- krwawienie z odbytnicy
- anemia
- chudnięcie
Kolonoskopia – Nieprzyjemna, ale skuteczna
Prawdziwą rewolucję w diagnostyce raka jelita grubego zapoczątkował kolonoskop – długi, giętki instrument o grubości palca wskazującego, który umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego. W Polsce po raz pierwszy wykonano to badanie w 1974 roku.
Przebieg badania
Do badania trzeba się wcześniej odpowiednio przygotować ( płynna dieta, przyjęcie środków przeczyszczających). O wszystkich zaleceniach informuje nas lekarz, to w jego kwestii jest także przygotowanie nas psychicznie – pokonanie wstydu i lęku przed bólem.
Zuzanna Górka
Rak jelita grubego zajmuje drugie miejsce pod względem zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce, ok. 10%. Po raku piersi jest drugim nowotworem, który atakuje kobiety. Profilaktyka to szansa na życie. Do tej pory nie wymyślono bardziej skutecznego badania diagnostycznego tego raka, niż kolonoskopia.
W momencie zgłoszenia się na badanie – pacjent otrzymuje lewatywę ze specjalnego płynu dokładnie oczyszczającego jelito grube. Następnie lekarz rozpoczyna właściwe badanie, do którego niezbędne jest znieczulenie miejscowe. Pacjent ułożony jest na boku, podczas gdy lekarz wprowadza przez odbyt kolonoskop do jelita grubego. Poczucie dyskomfortu, a nawet ból może sprawić przechodzenie endoskopu przez naturalne zagięcia jelita grubego.
Kolonoskop posiada funkcję usuwania mniejszych polipów, które napotka na swojej drodze – jest to zabieg całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Czas trwania badania wynosi od 15 do 60 minut.
Nie bójmy się kolonoskopii!
Drogie Panie, nie ma co się oszukiwać; kolonoskopia jest badaniem krępującym i nieprzyjemnym. Jednak w kwestii zdrowia, nie ma tematów tabu i poczucia wstydu, musimy postarać się przełamać nasze lęki. Jeżeli masz już skierowanie na kolonoskopie, nie zwlekaj z wykonaniem badania! Korzyści płynące z badania są nieporównywalnie większe niż niedogodności, których doświadczymy.
Badania przesiewowe
Od 2000 roku prowadzony jest program bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia w ramach ogólnokrajowej akcji profilaktycznej.
Zaproszenie na kolonoskopie skierowane jest do kobiet i mężczyzn w wieku 50–65 lat bez przypadków tego nowotworu w rodzinie oraz osób w wieku 40–65 lat, w których rodzinach były przypadki zachorowań.
Zuzanna Górka
« Podróże z afrodyzjakami: truskawki
zielacha3
11 lat temu
Miałam kolonoskopie,pierwszą bez znieczulenia trzeba było przerwać,za to drugą w znieczuleniu przeżyłam bezboleśnie. Uważam ,że warto go zrobić.
pati25
12 lat temu
Jakie to okropne badanie ta kolonoskopia.Nie miałam tego badania,gdyż nie było takiej potrzeby aby je przeprowaddzać.Ale moja znajoma je miała i mówiła,że to nieprzyjemne badanie.I bolesne.Ale warto poddać się temu badaniu aby ustrzec się groźnej choroby.
Ewa1
13 lat temu
3 miesiące temu miałam robioną kolonoskopię,miała być robiona ze znieczuleniem a zrobiona była na żywca ,a wszyscy mnie zapewniali że będzie znieczulenie.Ból był niesamowity i jak się okazało zapętlona esica blokowała urządzenie i badanie zostało niezakończone,chirurg,który to.robił,stwierdził że i tak to dzielnie zniosłam,jemu kazano zrobić na żywca więc musiał się dostosować.Teraz jestem pod jego opieką medyczną .powiedział że poskręcane jelito można wyprostować.Zastosował mi odpowiednią dietę,leki i są dobre efekty a mianowicie,wypróżniam się codziennie o tej samej porze,a ból z prawej strony brzucha sporadycznie się pojawia o lekkim nasileniu.W każdym bądź razie czuję się pokrzywdzona przez obecny system opieki zdrowotnej,bo takiego poniżenia nie zaznałam nawet przy porodzie .Nie chce tu nikogo straszyć czy zniechęcać,to tylko ja miałam takiego pecha.pozdrawiam wszystkie panie.
Emilly27k
13 lat temu
Mam podobne zdanie co moje koleżanki odnośnie samego słowa koloskopia.Z artykułu wynika,że kolanoskopia jest badaniem krępującym i nieprzyjemnym.
Annagata
13 lat temu
faktycznie,aż ciarki przechodzą,gdy się o tym czyta.Myślę,że wszystkie tego typu badania są delikatnie mówiąc mało przyjemne.Ale helas,masz rację.Często bagatelizujemy drobne objawy i takie badania nie wywołują w nas entuzjazmu.Ale zdrowie najważniejsze,więc trzeba się poświęcić.
helas
13 lat temu
JiJi59 Tak samo myślałam kiedyś, kiedy dostałam skierowanie na kolanoskopię. Wtedy też zbagatelizowałam sprawę i nie poszłam na badanie, ale jakieś 8 miesięcy później dostałam takich boleści brzucha, że odrazu dostałam skierowanie do szpitala. Jak się okazało miałam na jelicie guza ok. 10cm, którego trzeba było szybko usunąć, gdyż istniała obawa że jelito pęknie. Jak póżniej się okazało doszło prawie do perforacji jelita, które mogło w każdej chwili pęknąć. Skończyło się na miesięczym pobycie w szpitalu, operacji, zmniejszeniu jelita o 30 cm. i strach o życie. Teraz tego żałuje, że wcześniej nie zrobiłam badań może wszystko skończyło by się dla mnie nie tak drastycznie. Dlatego każdej osobie która ma skierowanie na kolanoskopię radzę żeby je zrobiła, bo może być tak jak w moim przypadku, że może być za późno.
Małgorzata
13 lat temu
Brzmi nieprzyjemnie, ale do tej pory żadnego skuteczniejszego badania nie wymyślono. Więc jak pisze autorka – nie bójmy się kolonoskopii, bo profilaktyka jest najważniejsza! Uchroni nas przed najgorszym.