Rak jelita grubego zajmuje drugie miejsce pod względem zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce, ok. 10%. Po raku piersi jest drugim nowotworem, który atakuje kobiety. Profilaktyka to szansa na życie. Do tej pory nie wymyślono bardziej skutecznego badania diagnostycznego tego raka, niż kolonoskopia.
W momencie zgłoszenia się na badanie – pacjent otrzymuje lewatywę ze specjalnego płynu dokładnie oczyszczającego jelito grube. Następnie lekarz rozpoczyna właściwe badanie, do którego niezbędne jest znieczulenie miejscowe. Pacjent ułożony jest na boku, podczas gdy lekarz wprowadza przez odbyt kolonoskop do jelita grubego. Poczucie dyskomfortu, a nawet ból może sprawić przechodzenie endoskopu przez naturalne zagięcia jelita grubego.
Kolonoskop posiada funkcję usuwania mniejszych polipów, które napotka na swojej drodze – jest to zabieg całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Czas trwania badania wynosi od 15 do 60 minut.
Nie bójmy się kolonoskopii!
Drogie Panie, nie ma co się oszukiwać; kolonoskopia jest badaniem krępującym i nieprzyjemnym. Jednak w kwestii zdrowia, nie ma tematów tabu i poczucia wstydu, musimy postarać się przełamać nasze lęki. Jeżeli masz już skierowanie na kolonoskopie, nie zwlekaj z wykonaniem badania! Korzyści płynące z badania są nieporównywalnie większe niż niedogodności, których doświadczymy.
Badania przesiewowe
Od 2000 roku prowadzony jest program bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia w ramach ogólnokrajowej akcji profilaktycznej.
Zaproszenie na kolonoskopie skierowane jest do kobiet i mężczyzn w wieku 50–65 lat bez przypadków tego nowotworu w rodzinie oraz osób w wieku 40–65 lat, w których rodzinach były przypadki zachorowań.
Zuzanna Górka