Apetyt na wegetarianizm Natura i eko

Banany – właściwości prozdrowotne

banany-wlasciwosci-prozdrowotne

Banany budzą ogromne kontrowersje. Jedni chętnie się nimi zajadają, rozkoszując się słodkim smakiem. Z kolei inni unikają jak ognia, ponieważ obawiają się zbędnych kilogramów. Dlaczego warto jeść banany?

Bogate źródło błonnika

Banany stanowią bogate źródło błonnika, czyli włókna pokarmowego. Wprawdzie ta substancja nie ulega strawieniu w przewodzie pokarmowym człowieka, ale pełni niezwykle istotną funkcję. Działanie błonnika z pewnością docenią osoby, które zmagają się z zaparciami. Włókno pokarmowe pobudza perystaltykę jelit i tym samym przyśpiesza przesuwanie treści pokarmowych. W związku z tym osoby, które walczą z nadwagą, powinny jeść banany. Warto jednak zachować umiar, ponieważ węglowodany zawarte w tych owocach sprzyjają odkładaniu tkanki tłuszczowej.

Prekursor serotoniny

Tryptofan jest aminokwasem, który w organizmie człowieka ulega przekształceniu do serotoniny, zwanej też „hormonem szczęścia”. Gdy w organizmie brakuje tej substancji, pojawia się przygnębienie, które może przerodzić się w depresję. Tryptofan, czyli prekursor serotoniny, znajdziemy w bananach. W związku z tym nie warto eliminować tych owoców ze swojej diety.

Dieta sportowca

Sportowcy oraz osoby, które rekreacyjnie biegają, przed wysiłkiem fizyczny powinny zjeść dwa banany. Wspomniane owoce chronią przed hipoglikemią, czyli gwałtownym spadkiem poziomu cukru we krwi. Warto pamiętać, iż zmienne stężenie glukozy sprzyja omdleniom.

Skurcze – profilaktyka

Osoby, które skarżą się na dotkliwe skurcze, powinny przyjrzeć się swojej diecie. Te nieprzyjemne dolegliwości sygnalizują, iż w naszym organizmie brakuje potasu i magnezu. Jeśli chcemy pozbyć się skurczy, w naszej diecie nie może zabraknąć bananów.

Irmina

Banany budzą ogromne kontrowersje. Jedni chętnie się nimi zajadają, rozkoszując się słodkim smakiem. Z kolei inni unikają jak ognia, ponieważ obawiają się zbędnych kilogramów. Dlaczego warto jeść banany?

Banany receptą na PMS

Przed menstruacją kobiety często skarżą się na huśtawki nastrojów. Udowodniono, iż panie, które regularnie spożywają banany, są spokojniejsze. To zjawisko można łatwo wyjaśnić. Banany utrzymują stały poziom glukozy we krwi.

Źródło substancji przeciwzapalnych

Osoby, które zmagają się z obrzękiem, powinny regularnie spożywać banany. Z przeprowadzonych badań wynika, iż te dobroczynne owoce zawierają substancje o działaniu przeciwzapalnym.

Cukrzyca typu II – profilaktyka

Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż banany przynoszą świetne rezultaty w profilaktyce cukrzycy typu II. Jednocześnie pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów i zapewniają dobre samopoczucie. Zawarta w nich pirydoksyna (witamina B6) zapobiega depresji.

Nadciśnienie tętnicze – profilaktyka

Zaburzenie równowagi między potasem a sodem prowadzi do nadciśnienia tętniczego. W związku z tym, iż nasza dieta obfituje w sól, warto zrównoważyć jej działanie, spożywając banany. Te egzotyczne owoce stanowią bogate źródło potasu.

Dieta wegetarian

Bananów nie może zabraknąć w diecie wegetarian. Osoby, które nie jedzą mięsa, powinny spożywać produkty bogate w żelazo. Banany pozwalają utrzymać stały poziom tego cennego pierwiastka.

W związku z tym, iż banany zawierają cenne składniki odżywcze, nie należy ich unikać. Warto pamiętać, iż owoce spożywane w rozsądnych ilościach chronią przed nadwagą.

Irmina

Komentarze (10)

pati25

7 lat temu

Inne właścciwości bananów
-Są bogate w błonnik, antyoksydanty, potas, witaminę C, B6, magnez oraz mangan
-Zawierają skrobię oraz pektyny, które obniżają poziom cukru we krwi
-Dzięki wysokiej zawartości potasu poprawiają pracę serca
-Zawierają dużą ilość antyoksydantów

pati25

9 lat temu

Wiedziałam o właściwościach zdrowotnych bannanów.Ale mile zaskoczyła mnie wiadomość,że można schudnąć.A ja tyle straciłam unikając ich jedzenia,gdyż sądziłam,że po nich przytyję.Czas to zmienić

filodendron

10 lat temu

Bardzo lubię banany i często je jadam ,ale myślałam z wyrzutem ,że od nich utyję ,a tu okazuje się, że po nich można chudnąć.To miła wiadomość.

Tess

10 lat temu

Banany zawsze były owocem dietetycznym ale nie wiedziałam ile w nich jest składników mineralnych. Będę częściej kupowała i zjadała banany od dzisiaj 🙂

Emilly27k

10 lat temu

Banany są pyszne i pożywne, ale wszystko zależy od świeżości banana. Nie ukrywam tego ,że lubię smak dobrego banana. Zwracam uwagę na kolor, gdy kupuję je w markecie bądź w sklepie.:)))

drobina

10 lat temu

O właściwościach prozdrowotnych banana wiem nie od dziś, ale za bardzo za nim nie przepadam. :-X Mimo wszystko, właśnie ze względu na te cenne właściwści, staram się jeść banany jak najczęściej:P

sirena46

10 lat temu

Ja banany jem też w dużych ilościach tak jak Dulcynea 🙂
Wiedziałam, że są zdrowe, ale nie wiedziałam, że są dobre w profilaktyce cukrzycy i nadciśnienia 🙂

dulcynea

10 lat temu

Ja znam dobroczynne właściwości bananów:-X
I spożywam je w dużej ilości.
Bardzo je lubię , nie tylko za zalety zdrowotne:-d

Mindi

10 lat temu

Lubię banany ale chyba je nie doceniałam i za rzadko jadłam. Ciągle mam problem z niedoborem magnezu, więc wiem co teraz muszę zmienić w mojej diecie 🙂

Zostaw komentarz