badanie-dna-oka

Ponad 1500 osób zostało wstępnie przebadanych testem Amslera, a 416 skorzystało z bezpłatnych badań dna oka i konsultacji lekarskich w ramach V Tygodnia Retina AMD. Pikniki edukacyjne organizowane przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Retina AMD oraz Stowarzyszenie AMD odbyły się w Warszawie, Krakowie
i Sopocie.

Co to jest AMD?

AMD jest chorobą siatkówki oka, narządu odpowiedzialnego za precyzyjne widzenie. To jedna z chorób cywilizacyjnych prowadzących do utraty widzenia centralnego, a w konsekwencji do praktycznej ślepoty u osób po 50 roku życia. Zmiany degeneracyjne w obrębie plamki są wynikiem postępującego procesu starzenia się i w związku z tym choroba określana jest jako zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Choroba ta powoduje zaburzenia lub utratę widzenia centralnego, co uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności jak np. krojenie chleba, czytanie, pisanie czy też prowadzenie samochodu.

Profilaktyka i leczenie AMD

Czas rozwoju choroby może się wahać od kilku tygodni nawet do kilku lat. Zmiany na dnie oka mogą być wykryte we wczesnym etapie. Ponieważ nie istnieje przyczynowe leczenie AMD, wiele zależy od profilaktyki i wczesnej diagnozy zmian. O ile to możliwe, należy wyeliminować czynniki ryzyka: nie palić tytoniu, nosić okulary przeciwsłoneczne, przebywać często na świeżym powietrzu i odżywiać się zdrowo, spożywając dużo owoców i warzyw. Korzystne może być także uzupełnianie diety preparatami zawierającymi przeciwutleniacze i inne substancje wpływające na prawidłowe funkcjonowanie oka (np. witaminę C, witaminę E, beta-karoten, selen, cynk).

Nieleczone AMD może postępować bardzo szybko. Dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne u okulisty, zwłaszcza po 50-tym roku życia. Dobrą okazją jest na przykład konieczność dobrania nowych okularów. Należy pamiętać, że nawet nieznaczny spadek ostrości wzroku może wskazywać na rozpoczynające się zwyrodnienie plamki. Możliwe jest również samodzielne kontrolowanie widzenia przy pomocy testu Amslera, czyli kartki papieru z narysowanymi kratkami. Patrząc na siatkę można zauważyć zniekształcenia linii oraz zaburzenia w polu wiedzenia. Ten prosty test można samodzielnie wykonać w domu i jest najprostszą metodą wykrycia pierwszych objawów AMD.

Anna J