Czy wiesz że...? Zdrowie

Badania prenatalne

badania-prenatalne

Jesteś w ciąży. Czujesz się dobrze, wszystko przebiega bez komplikacji. Jesteś pewna, że z dzieckiem jest wszystko w porządku, nie myślisz o zrobieniu żadnych dokładnych badań – bo przecież po co kusić los! Niestety, myślenie życzeniowe nie zawsze się sprawdza, a czy maleństwo naprawdę jest zdrowe okazuje się dopiero podczas porodu. Często to już za późno.

Czym są badania prenatalne?

Powstały z myślą o wykrywaniu i zapobieganiu chorób i wad wrodzonych nowonarodzonych dzieci. Badania prenatalne wykonuje się podczas ciąży, na rozwijającym się płodzie. W większości przypadków po prostu potwierdzają, że dziecko jest zdrowe, dzięki czemu rodzice mogą spokojnie czekać na rozwiązanie. Jedynie u około 5% maluszków wykrywa się wady (najczęściej są to wady serca).

Dlaczego warto?

Wiele kobiet boi się badań prenatalnych, nie chcą zapeszać, albo po prostu nie chcą wiedzieć, że z dzieckiem coś jest nie tak. Ale im wcześniej wykryta wada lub choroba, tym więcej możliwości działania. W dzisiejszych czasach możliwe jest leczenie dziecka jeszcze w łonie matki. Jeśli cokolwiek będzie zagrażało jego życiu, lekarze będą mieli dużo czasu, aby przygotować się do porodu i jednoczesnej operacji. Również rodzice zyskują więcej czasu aby pogodzić się z sytuacją i przygotować na utrudnienia, jeśli wady nie da się wyleczyć na tym etapie. Ale tak naprawdę badania prenatalne w 95% przynoszą po prostu spokój i ulgę, ponieważ dzieci okazują się zdrowe.

Metody badań prenatalnych

Są dwie grupy metod – nieinwazyjne i inwazyjne. Te pierwsze są bezpieczne, bezbolesne, nie wywołują skutków ubocznych. To one są w większości wykonywane podczas badań prenatalnych.

Metody inwazyjne niosą ze sobą pewne niewielkie ryzyko komplikacji, dlatego są stosowane tylko w bardzo szczególnych przypadkach, jeśli są do tego wskazania. Do metod nieinwazyjnych zaliczamy badania USG (standardowe, genetyczne, 4D), badania przesiewowe krwi, badanie przepływu krwi w obrębie przewodu żylnego i przez zastawkę trójdzielną.

M. Borowik

Jesteś w ciąży. Czujesz się dobrze, wszystko przebiega bez komplikacji. Jesteś pewna, że z dzieckiem jest wszystko w porządku, nie myślisz o zrobieniu żadnych dokładnych badań – bo przecież po co kusić los! Niestety, myślenie życzeniowe nie zawsze się sprawdza, a czy maleństwo naprawdę jest zdrowe okazuje się dopiero podczas porodu. Często to już za późno.

Prawo a rzeczywistość

W świetle obowiązujących przepisów (ustawa z dn. 7.01.1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerwania ciąży) każda kobieta ma prawdo do badań prenatalnych, a lekarz nie może odmówić ich wypisania. Niestety nie wszystkim przysługuje za nie refundacja. Bezpłatne badania mogą zrobić kobiety po 35-tym roku życia oraz z grupy podwyższonego ryzyka wad genetycznych (jeśli np. poprzednie dziecko miało wadę wrodzoną). Należy się o takie badania upomnieć, jeśli lekarz o tym nie pomyśli! Dotyczy to zwłaszcza kobiet z późną ciążą, gdzie ryzyko wystąpienia wady u dziecka jest podwyższone. Oczywiście dla młodych matek też jest to wskazane, jednak w tym wypadku jest to wydatek rzędu 200-700 zł. za badanie nieinwazyjne i nawet 1500 zł. za badanie inwazyjne.

To bardzo ważne, aby myśleć o zdrowiu swojego dziecka już od pierwszych tygodni po poczęciu. Badania prenatalne pomogą wykluczyć takie choroby i wady genetyczne, jak choroby serca, zespół Downa, zespół Edwardsa, mukowiscydozę, hemofilię, dystorfię mięśni. Wiedza jest najważniejsza.

M. Borowik

Komentarze (4)

pati25

11 lat temu

Owszem,takie badania są dobre.Można dowiedzieć siię dzięki nim czy nsze dziecko urodzin się zdrowe.Ale należałoby postawić sobie pytanie:czy gdybyśmy dowiedziały się,że nasze dziecko uroddzi się chore to czy zdecydowalibyśmy się je urodzić czy też nie?Po co więc przeprowadzałyśmy to badanie jeżelii i tak urodzimy

tereska56

12 lat temu

Córka mojej koleżanki miała te badania. Koleżanka bardzo się denerwowała, bo córka miała problemy z zajściem w ciążę, a potem jeszcze lekarz zlecił te badania. Na szczęście wszystko było w porządku. Kiedyś takie badania nie były mozliwe, do końca sie nie wiedziało, czy dziecko jest zdrowe. Teraz można tę pewność uzyskać wcześniej.

summer

12 lat temu

Zawsze mnie tylko intrygowało po co mi wiedzieć już w ciąży, że moje dziecko będzie miało zespół Downa? Niemniej, gdybym (czego sobie raczej nie życzę!) zaszła w ciążę na pewno zdecydowałabym się na badanie!

Zostaw komentarz