atrofia-pochwy-leczenie

Atrofia pochwy jest schorzeniem powszechnym. Wynika ze zmian hormonalnych w kobiecym organizmie, które prowadzą do niedoboru estrogenu. Zanikowe zapalenie pochwy daje szereg nieprzyjemnych objawów.

Najczęściej mogą się pojawić takie dolegliwości jak: suchość pochwy (często połączona ze stanem zapalnym), nadwrażliwość nabłonka pochwy, obniżenie elastyczności, pieczenie, nieregularne upławy, krwawienia po stosunku a także ból (podczas zbliżenia ale także przy chodzeniu).

Leczenie atrofii pochwy oczywiście możliwe. W porozumieniu z lekarzem ustala się jego formę (zależną od przyczyn zanikowego zapalenia pochwy, które mogą być różne – od „naturalnego” niedoboru estrogenów w okresie menopauzy, po czynniki patologiczne, jak usunięcie jajników). Najczęściej stosowane jest leczenie hormonalne – poprzez podawanie estrogenów (w formie tabletek, ale także miejscowo – w postaci maści, globulek dopochwowych i innych).

Ważne, aby preparat i sposób jego podania był dostosowany do potrzeb pacjentki. Bardzo istotnym elementem terapii jest również leczenie przeciwzapalne w przypadku rozpoznania infekcji.

Dodatkowo atrofia pochwy wymaga profilaktycznych działań na co dzień – stosowania niepodrażniających, neutralnych środków higienicznych, noszenia bielizny z delikatnych materiałów, zmiany diety (wyeliminowania z niej nadmiaru alkoholu, czekolady), zaprzestanie palenia. Korzystny wpływ na stan pochwy w tym schorzeniu ma również regularne pożycie seksualne – zwiększa ono bowiem przepływ krwi.

Warto także zaopatrzyć się w preparaty o działaniu nawilżającym i wspomagającym procesy gojenia śluzówki pochwy.

Redakcja