trzecie-zeby-wspolczesna-protetyka

W ciągu kilkunastu lat w protetyce zębowej nastąpił ogromny postęp. Sztuczna szczęka w szklance na nocnym stoliku? To już przeszłość. Dziś na „trzecie zęby” może pozwolić sobie każdy i niekoniecznie musi to być pełna proteza.

Następstwa utraty zębów

Wraz z upływem wieku zaczynają się pojawiać problemy z zębami. Utrata uzębienia nie jest jednak wynikiem procesu starzenia się, tylko niedbałości o prawidłową higienę jamy ustnej. W Polsce nawet 40% społeczeństwa posiada znaczne ubytki w uzębieniu. Warto podkreślić, że utrata zębów niekorzystnie wpływa na ogólne zdrowie, w tym na zmianę wyglądu zgryzu, szybsze zużycie się pozostałych zębów, niedostateczne pogryzienie pokarmu i wynikające z tego problemy gastryczne oraz silne bóle głowy. Jedynie pełne uzębienie gwarantuje dobry stan zdrowia i psychiczny komfort.

Współczesne protezy

Rekonstrukcją zębów zajmuje się dziedzina stomatologii zwana protetyką. Protezy zębowe to zęby zrobione ze sztucznego materiału, które zastępują brakujące uzębienie. Zakłada się je osobom, które utraciły wszystkie lub większość swoich naturalnych zębów. Protezy mogą być częściowe (dopasowane do pozostałych w jamie ustnej zębów) lub całkowite (zakładane po usunięciu wszystkich zębów). W nowoczesnej stomatologii łączenia protez są prawie niewidoczne, a zęby wykonuje się z tworzyw sztucznych albo z porcelany.

Implanty zębowe

Implanty to najczęściej tytanowe elementy, które są wszczepiane w kość żuchwy, imitując korzeń utraconego zęba. Na takiej podstawie dentysta może zrekonstruować brakujące uzębienie. Implanty są bardzo podobne do naturalnych zębów, a dodatkowo dają bardzo duży komfort psychiczny – są mocno zakorzenione i nie ma żadnych obaw, że obluzują się i wypadną. Dodatkowym atutem implantów jest to, że można za ich pomocą odbudować zarówno całą szczękę, jak i tylko pojedyncze brakujące zęby.

Monika Witczak