Czy wiesz że...? Zdrowie

Trzecie zęby – współczesna protetyka

trzecie-zeby-wspolczesna-protetyka

W ciągu kilkunastu lat w protetyce zębowej nastąpił ogromny postęp. Sztuczna szczęka w szklance na nocnym stoliku? To już przeszłość. Dziś na „trzecie zęby” może pozwolić sobie każdy i niekoniecznie musi to być pełna proteza.

Następstwa utraty zębów

Wraz z upływem wieku zaczynają się pojawiać problemy z zębami. Utrata uzębienia nie jest jednak wynikiem procesu starzenia się, tylko niedbałości o prawidłową higienę jamy ustnej. W Polsce nawet 40% społeczeństwa posiada znaczne ubytki w uzębieniu. Warto podkreślić, że utrata zębów niekorzystnie wpływa na ogólne zdrowie, w tym na zmianę wyglądu zgryzu, szybsze zużycie się pozostałych zębów, niedostateczne pogryzienie pokarmu i wynikające z tego problemy gastryczne oraz silne bóle głowy. Jedynie pełne uzębienie gwarantuje dobry stan zdrowia i psychiczny komfort.

Współczesne protezy

Rekonstrukcją zębów zajmuje się dziedzina stomatologii zwana protetyką. Protezy zębowe to zęby zrobione ze sztucznego materiału, które zastępują brakujące uzębienie. Zakłada się je osobom, które utraciły wszystkie lub większość swoich naturalnych zębów. Protezy mogą być częściowe (dopasowane do pozostałych w jamie ustnej zębów) lub całkowite (zakładane po usunięciu wszystkich zębów). W nowoczesnej stomatologii łączenia protez są prawie niewidoczne, a zęby wykonuje się z tworzyw sztucznych albo z porcelany.

Implanty zębowe

Implanty to najczęściej tytanowe elementy, które są wszczepiane w kość żuchwy, imitując korzeń utraconego zęba. Na takiej podstawie dentysta może zrekonstruować brakujące uzębienie. Implanty są bardzo podobne do naturalnych zębów, a dodatkowo dają bardzo duży komfort psychiczny – są mocno zakorzenione i nie ma żadnych obaw, że obluzują się i wypadną. Dodatkowym atutem implantów jest to, że można za ich pomocą odbudować zarówno całą szczękę, jak i tylko pojedyncze brakujące zęby.

Monika Witczak

W ciągu kilkunastu lat w protetyce zębowej nastąpił ogromny postęp. Sztuczna szczęka w szklance na nocnym stoliku? To już przeszłość. Dziś na „trzecie zęby” może pozwolić sobie każdy i niekoniecznie musi to być pełna proteza.

Higiena protezy zębowej

Sztuczne zęby, dokładnie tak samo jak prawdziwe, są narażone na działanie bakterii w jamie ustnej. Może dojść do ich przebarwienia, a nawet uszkodzenia na skutek niewłaściwej pielęgnacji. Aby do tego nie doszło, należy utrzymywać odpowiednią higienę. Sztucznych zębów nie myje się jednak pastą do zębów, tylko specjalną pastą do protez. Raz w tygodniu warto stosować płukanki z czyszczących tabletek. Pozostałe zęby należy normalnie czyścić, a dziąsła dodatkowo masować miękką szczoteczką. Protezy nie przechowuje się w szklance z wodą. Służy do tego specjalny pojemniczek, do którego chowa się umyte i osuszone sztuczne zęby.

Pomimo dobrze dopasowanej protezy lub implantów niezbędne są okresowe wizyty u stomatologa. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości związanych z protezą lub dziąsłami, trzeba jak najszybciej powiadomić o tym dentystę.

Monika Witczak

Komentarze (11)

pati25

7 lat temu

Mam to dobrze,że moja kuzynk jest dentystką i do niej chodzę leczyć ząbki.Jestem bardzo zadowolona.Ale chętnie poczytam o masowaniu.Napisz statyz jaka jest technika,jak masować

Mindi

7 lat temu

Stazyz, ja też dziękuję za te informacje i proszę o więcej. Mało wiemy o plombach i może dlatego obawiamy się leczyć w przychodniach. Zastanawiam się dlaczego stomatolog na wizycie nie udziela takich wskazówek co dbania o jamę ustną. Ale pewnie dużo pracują i są po prostu zmęczeni i sil nie mają żeby każdemu pacjentowi radzić. Takie porady i ćwiczenia profilaktyczne powinno się wprowadzić już w szkole.

filodendron

7 lat temu

Stazyz ,dzięki za informacje , bardzo ciekawe sprawy .O wpływie masowania na wzmacnianie kośćca ,dziąseł i policzkow nie wiedziałam.
Czy możesz napisać choć trochę o tej technice i kierunku masowania ?

Tess

7 lat temu

Stazyz, dużo wiadomości podałaś, dziękuję bo nie miałam rozeznania. W sumie powtórzyłam co wokół mnie się mówi. O tym masowaniu i dłuższym myciu zapamiętam 🙂 A czy wiesz Ty lub może ktoś inny czym się myje mosty porcelanowe czy też zęby porcelanowe mocowane na implantach, w ramach codziennej pielęgnacji ale także żeby je czasem wybielić? Moje znajome zastanawiały się nad tym a ja też nie znalazłam mądrej odpowiedzi w internecie.

stazyz

7 lat temu

Tess to nie chodzi o sprzęt, a o umiejętności stomatologa, no chyba ze specjalnie robi byle jak by pacjent przyszedł do niego prywatnie:):) Tak prawdę powiedziawszy Polacy coraz lepiej dbają o uzębienie, na pewno pewny wpływ wywierany jest podczas ich pracy za granicą, ale ci którzy mieszkają w Polsce również dbają i to nie źle.Plomby chemoutwardzalne są tak samo dobre jak światłoutwardzalne problem jest jedynie w ograniczonej ilości barw, czyli trudniej je dopasować do koloru zębów własnych. A jeżeli chodzi o amalgamat, to nie ma lepszej plomby, szczególnie na trzonowce, są bardzo trwałe no i niezawodne gdy pacjent bardzo się ślini i nie ma możliwości założyć innej. Jedyny ich mankament to kolor.:):)Chciałabym nadmienić również, że tańsze od implantów są mosty, które również wykonuje się z porcelany, zawieszane są na zdrowych zębach i uzupełnia się nimi całkiem duże braki w uzębieniu. Wyglądają jak własne:) Niestety na NFZ są jedynie protezy co 5 lat, no i brak 5 i więcej zębów w łuku zębowym. Mniejsze protezki również nie są refundowane:(
Aha, protezy zębowe można jak najbardziej myć normalną pastą i zwykłą szczoteczką, można od czasu do czasu płukać w specjalnych roztworach czyszczących, ale nie jest to konieczne.
Należy pamiętać, że wszyscy do dentysty na przeglądy powinni chodzić przynajmniej 2 razy w roku, a szczoteczki wymieniamy raz w miesiącu. Prawidłowy czas mycia zębów to 5 min, przyjęło się, że prawidłową technika możemy myć 3 min.To już nasz wybór. Pamiętajmy jednak o prawidłowym i kilkukrotnym płukaniu jamy ustnej po szczotkowaniu – to ważne,!! aby pozbyć się maleńkich drobinek.
Masowanie zębów zaleca się praktycznie wszystkim i tym z brakami uzębienia i tym z paradontozą jak i tym którym krwawią dziąsła…masowania wzmacnia kościec, tkankę dziąseł ale i policzków…ważna jest technika i kierunek masowania..ale to już inna bajka:):)

Tess

7 lat temu

U mnie to tylko na kontrolę i usuwania kamienia chodzi się do lekarza z funduszu. Wszyscy chodzą prywatnie, bo i tak każdą plombę po takim leczeniu trzeba wymienić za pół roku. Chyba sprzętu nie mają odpowiedniego w przychodniach. Ale protezę można zrobić bez problemu, więc czasami nie rozumiem kogoś gdy widzę, że chodzi z dużymi ubytkami w uzębieniu.

sirena46

7 lat temu

NFZ nie refunduje kosztów implantów, tylko protez zębowych. Można je bezpłatnie wymienić na nowe co pięć lat.W dużych miastach stomatologów , którzy mają umowy z NFZ jest dużo. Ale co mi z tego skoro za plombę swiatłoutwardzalną i tak muszę płacić w 100% sama, tylko chemoutwardzalne i amalgamatowe są bezpłatne. Więc w sumie jak ktoś chce mieć porządną plombą i nie czekać w kolejce to tak leczy się prywatnie.

Mindi

7 lat temu

O zęby trzeba dbać, ważna jest zarówno codzienna higiena jak i kontrole i leczenie systematyczne. Niestety nie zawsze stan zdrowia pozwala uniknąć ubytków i wtedy konieczne jest uzupełnienie braków, takie na jakie kogoś stać. Nie ma nic bardziej nieprzyjemnego jak widok osoby bez zęba. A wydatek jest duży, gdy weźmiemy pod uwagę leczenie całej rodziny to kwota jest wysoka.

drobina

7 lat temu

Faktycznie Polacy nie dbają za bardzo o zęby i zbyt rzadko chodzą do dentysty, ale jest jeszcze druga strona medalu. Dentystów, którzy mają umowę z NFZ jest coraz mniej:(

Danusiate

7 lat temu

Nie wydaje mi się, że jest tak „różowo”, jak pisze Autorka: „Dziś na „trzecie zęby” może pozwolić sobie każdy” – to jednak jest spory koszt, który przekracza możliwości zarabiającyh minimalną krajową, a większość osób, jakie znam robiło implanty prywatnie, bo w przychodni mającej umowę z NFZ albo trzeba było czekać miesiącami (a trudno chodzić parę miesięcy np. bez jedynek…), albo okazywało się, że refundacja nie obejmuje wszystkiego i i tak trzeba dopłacać.
A inna rzecz, że rzeczywiście Polacy nie dbają za bardzo o zęby – wielu pojawia sie u dentysty tylko wtedy, gdy ból staje się nie do wytrzymania…

Zostaw komentarz