Kobieta w rodzinie Psychologia

Atrakcyjna mama a zazdrosna córka

atrakcyjna-mama-a-zazdrosna-corka

Kiedyś patrzyła na Ciebie z podziwem, gdy wracałaś od fryzjera. Mówiła: „jak będę dorosła, to chce być taka, jak Ty”. Jako dziewczynka przebierała się za dorosłą kobietę. Potem chodziła w Twoich butach, pożyczała bluzki na randki z chłopakami. Doceniała Cię i podziwiała.

Tak było kiedyś, a teraz…

Dorosła… Sama stała się kobietą, wyrobiła sobie własny gust. Myślałaś, że będziecie razem szaleć na zakupach, chodzić do kosmetyczki… Jak dwie dorosłe kobiety – przyjaciółki… Tymczasem czujesz, że ona nie do końca Cię akceptuje taką, jaką jesteś, czyli w dalszym ciągu bardzo atrakcyjną, zadbaną i elegancką. Jest Ci przykro, chciałabyś mieć w niej wsparcie, chciałabyś, żeby doceniała Twoje starania o siebie jak dawniej.

Nie poddawaj się!

Przyczyn tej zmiany może być wiele. Dlatego nie warto popadać w przygnębienie, ani co gorsza zaniechać starań o siebie lub dopuścić do pogorszenia relacji z córką. Konieczna będzie szczera rozmowa. Przed jej odbyciem możesz zastanowić się, co może być przyczyną takiego zachowania córki. Czy w procesie wychowania nikt nie przekazywał dziecku treści mówiących o roli kobiety w tym wieku? Córka wymaga od Ciebie wycofania się z życia towarzyskiego? Przyjęcia roli babci? Mówi, że dbanie o siebie nie przystoi statecznej kobiecie? To krzywdzące stereotypy, które niejednokrotnie przekazują młodemu pokoleniu nie tylko mężczyźni, ale także my kobiety.

Kolejną powodem do przeanalizowania są Twoje doświadczenia z własną mamą. Jak ona postępowała wobec Ciebie? Wasze relacje były obrazem, na który patrzyła twoja córka. Być może poznawszy go, w toku modelowania uznała, że jest bezrefleksyjnie słuszny…

Rozmowa lekiem na cale zło

Przyczyny zazdrości córki mogą bardzo różne. Być może problemem nie są wpojone jej stereotypy czy wyuczone zachowania, ale jej własne kompleksy na tle osobistego wyglądu. Jeżeli przeszkadza Ci jej niechęć, to zamiast obwiniać siebie, nakłoń ją do rozmowy. To jedyny sposób, który pozwoli trafnie określić, co powoduje takie negatywne nastawienie co do twojej osoby u córki.

J. Przeźmińska

Komentarze (13)

pati25

7 lat temu

Jak córka może być zazdrosna o mamę…o to,że jest atrakcyjna.Córka powinna cieszyć się,że ma taką atrakcyjną mamę,dbającą o siebie,o swój wygląd

serenada0

9 lat temu

Z córką i synem mam bardzo dobre relacje. Kiedy córka urodziła dziecko (dziewczynkę) powiedziała do mnie ” Mamo , tak ją będę wychowywała jak ty mnie „. Myślę , że większego podziękowania matka od córki nie może dostać. Mój syn jest bardzo uczuciowy , wrażliwy i mając 28 lat nie wstydzi powiedzieć mi często : ” Kocham Cię Mamuś „. Moja córka i syn są dumni , że ich mama wygląda atrakcyjnie i o żadnej zazdrości mowy nie ma , wręcz przeciwnie. Jestem z nich bardzo dumna.:-):-X

Emilly27k

9 lat temu

filodendron napisał(a):
> Jak to dobrze że mam syna, podobno z dziewczynami ,co do wychowania – jest trudniej.

Troszkę masz racji,ponieważ chłopców łatwiej się wychowuje niż nas, ale taka jest nasza kobieca natura:)

filodendron

10 lat temu

To wszystko zależy od tego czy rodzina się kocha, jeśli tak – to jest tak jak u Ciebie. Są też wredne córki ,niedawno widziałam program o córce,która matce podłapała faceta i zaszła z nim w ciążę.Obrzydliwa sytuacja.

drobina

10 lat temu

Filo: nie jest trudniej. Mam dwie córki i syna. Z wszystkimi zawsze się doskonale dogadywałam i dogaduję. Z córkami biegam po sklepach, a z synem jeżdżę na mecze. Często planujemy wspólne wypady, a czasami „idziemy na żywioł”.

Emilly27k

10 lat temu

Na szczęście nie mam z tym problemu, ponieważ mam mamę bardzo ładną jedynie czego mogę jedynie zazdrościć to siły, cierpliwości , odwagi oraz większego słownictwa.
Z czasem może odziedziczę , ale jak powiadają ,że geny się jednak dziedziczy to coś musi być na rzeczy:)

tereska56

11 lat temu

Gdyby przydarzyła mi się taka sytuacja, że córka byłaby zazdrosna, mialabym sobie za złe, ze zbyt mało ja wspierałam, ze nie pomogłam jej osiagnąć mocnego poczucia własnej wartości.

linet

11 lat temu

Relacje między matką a córką, w których tle pojawia się zazdrość, są chyba dalekie od normalności.
Taka zazdrość może też być skierowana przez matkę w stronę córki, której uroda i młodość zaczynają dominować nad atrakcyjnością matki. Ale tak czy owak, to przedziwna sytuacja.
Nie wyobrażam sobie takiego układu ze swoja córką. Każda z nas chce dla drugiej wszystkiego co najlepsze, umiemy się sobie zwierzać, radzimy sobie,pożyczamy ciuchy, robimy wspólne wypady kawiarniano-kulturalne, śmiejemy się i kłócimy.
Ale może po prostu nie ma mi czego zazdrościć, bo nie jestem dość atrakcyjna?:)

basikmac

11 lat temu

Moja relacja z córką jest rewelacyjna! Jesteśmy jak przyjaciółki, doskonale sie rozumiemy, uwielbiamy chodzić na długie zakupy i rozmawiać godzinami. W środę jadę do niej i już mamy wspólne plany: kino, filharmonia, spacery i wspólne gotowanie 🙂

Zostaw komentarz