Cukrzyca

Astma a cukrzyca

astma-a-cukrzyca

Naukowcy odkryli, że stosowanie leków na astmę (wziewnych kortykosteroidów) nieznacznie zwiększa szanse wystąpienia i rozwoju cukrzycy, zwłaszcza w przypadku stosowania w dużych dawkach.

Wśród pacjentów z chorobą układu oddechowego częstość występowania cukrzycy jest o 34% wyższa u tych, którzy stosowali wziewne kortykosteroidy. Takie wyniki na badanej grupie otrzymał Samy Suissa, doktor w Jewish General Hospital w Montrealu, które przedstawił w American Journal of Medicine.
Progresja cukrzycy, którą oceniał na podstawie zapotrzebowania na insulinę u pacjentów używających doustne leki przeciwcukrzycowe, także była wyższa o 34% pośród stosujących wziewne kortykosteroidy, co ustalił na podstawie badania kohortowego.
Wysokie dawki, często stosowane w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), znacznie zwiększały zagrożenie zachorowaniem.

Skąd takie wnioski?

Przeanalizowano dane 349516 pacjentów z chorobami układu oddechowego, którzy początkowo nie mieli cukrzycy. Od 1990 do 2005 r. u 30167 pacjentów rozwinęła się cukrzyca w ciągu średnio 5,5 roku obserwacji. Spośród tej części, kolejne 2.009 osób przeszło następnie z doustnych leków na insulinę. Wykazano, że im większa dawka flutikazonu na dobę, tym większe prawdopodobieństwo cukrzycy.
Suissa ma nadzieję, że te wyniki wpłyną na lekarzy w określaniu przez nich profilu ryzyka i korzyści dla danego pacjenta z POChP. Według autora opracowania skuteczność kortykosteroidów wziewnych w leczeniu POChP jest kontrowersyjna, ale są one używane przez więcej niż 70% chorych na POChP. Wysokie dawki są zazwyczaj zawarte w produktach łączących długie działanie leków rozszerzających oskrzela. Natomiast chorzy na POChP są zwykle w wieku, kiedy ryzyko cukrzycy jest najwyższe i najczęstsze jest występowanie cukrzycy typu 2.

Czy badania mogą być niedoszacowane?

Badacze podkreślają, że ich analizy zagrożenia cukrzycą mogą być nawet niedoszacowane, z powodu zaburzeń jakie wprowadzają stosowane leki przeciwcukrzycowe. Szacunki mogą być też zbyt małe, ponieważ w analizowanych danych brak specyficznych danych, np. o otyłości pacjentów. W zaleceniach załączonych do publikacji badacz sugeruje, że u pacjentów, którzy rozpoczynają leczenie z dużymi dawkami wziewnych kortykosteroidów należy ocenić możliwość hiperglikemii i ograniczyć ich użycie do sytuacji, gdy ich wpływ jest bez wątpienia pozytywny.

Źródło: mojealergie.pl

BZ

Komentarze (3)

pati25

11 lat temu

Pierwsze słyszę,że leki na astmę mogą być przyczyną cukrzycy.Dobrze,że powstał ten artykuł.Więc czy lecząc astmę jesteśmy zagrożeni,że zachorujemy na cukrzycę?Oby nie

okulary

11 lat temu

Astma to jest uciążliwa choroba trudno sobie wyobrazić,że leki stosowane przy leczeniu,mają nieznaczny związek z powstaniem cukrzycy,są przecież wypisane przez lekarza leczącego,to jest wtedy problem nowo powstałej choroby.

Zostaw komentarz