Menopauza Menopauza a choroba
Artretyzm – zagrożenie w okresie menopauzy

Artretyzm znany także pod nazwą dna moczanowa lub skaza moczanowa jest chorobą dotykającą najczęściej osoby w okresie przekwitania. Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Choroba ta polega na zaburzeniu metabolizmu kwasu moczowego, występuje u 28/1000 mężczyzn i u 1-6/1000 kobiet. Dotyczy w znacznej większości osób po 45. roku życia. U kobiet choroba często powiązana jest z okresem menopauzalnym. Wynika to z niedoboru estrogenów, co powoduje zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi.
Kobietom w tym okresie najczęściej towarzyszy już drugi, bądź trzeci etap artretyzmu spośród wyróżnionych trzech:
- Etap pierwszy to okres bezobjawowej dny występujący najczęściej wśród kobiet menopauzalnych
- Etap drugi – okres napadów zapalenia stawów, charakteryzujący się brakiem objawów choroby w okresach między-napadowych
- Etap trzeci jest związany z przewlekłymi zapaleniami stawów powodujących nieodwracalne zmiany np. nadżerki stawów
ALNG
Artretyzm znany także pod nazwą dna moczanowa lub skaza moczanowa jest chorobą dotykającą najczęściej osoby w okresie przekwitania. Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Objawy i rozpoznanie
Pierwsze objawy dny moczanowej pojawiają się dopiero w drugim etapie przebiegu choroby i są zazwyczaj bardzo silne. Objawy te charakteryzują się silnym bólem w okolicach określonej grupy stawów. Artretyzm może objawiać swój ból w:
- stawie palucha (zapalenie tego stawu zwane podagrą)
- stawie ręki (zapalenie zwane chiragrą)
- stawie kolanowym (zapalenie zwane gonagrą)
- stawie barkowym (zapalenie zwane omagrą)
Nieleczona prowadzi do dny przewlekłej, dla której charakterystyczne są:
- guzki dnawe (złogi kwasu moczowego w tkankach miękkich)
- ubytki kostne
- kamica moczanowa, lub z czasem nefropatia
Artretyzm w drugim etapie przebiegu choroby objawia się napadami bólu, które szczególnie występują nad ranem na czczo, a nasilają się dodatkowo po spożyciu alkoholu. Po wystąpieniu ostrych napadów dny o rodzaju i stanie choroby może zaświadczyć jedynie lekarz wykonując odpowiednie badania.
ALNG
Artretyzm znany także pod nazwą dna moczanowa lub skaza moczanowa jest chorobą dotykającą najczęściej osoby w okresie przekwitania. Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Jest tak ponieważ napady takie mogą być do złudzenia podobne do objawów występujących w innych chorobach, często w ogóle nie powiązanych z dną. Ostry atak dny może przypominać:
- dnę rzekomą
- bakteryjne i reaktywne zapalenie stawów
- stan po urazie
- wylew dostawowy
- chorobę posurowiczą
- reumatoidalne zapalenie stawów
- ostry odczyn zapalny towarzyszący zmianom zwyrodnieniowym
Badaniami niezbędnymi dla określenia przez lekarza obecności artretyzmu są badanie płynu stawowego w kierunku obecności kryształów moczanu sodu, badanie mikroskopowe guzków, określenie stężenia kwasu moczowego w surowicy, poza tym ważne jest także określenie wydalania dobowego kwasu moczowego z moczem.
ALNG
« Flawonoidy – naturalne przeciwutleniacze
pati25
10 lat temu
Jeszcze nie mam na szczęśccie żadnych kłopotów ze sttawami.Czasem,przeważnie wieczorem odczuwam niewielki ból w kolanie.Myślę,że to z przeciążenia.
Dariusz
10 lat temu
Drobina lokiec tenisisty zaczyna sie ciekawie, myslalas o toksynie ktora zalega w Twoim organizmie, zeby sie jej jak najszybciej pozbyc? Menopauza nie jest przyczyna,
drobina
10 lat temu
Zastanawiam się czy czasami nie mam gonagry, bo z moimi stawami kolanowymi nie jest „różowo”. Póki co, nie poddaję się i staram się nie dopuścić do „zasiedzenia” stawów.
Mejgosiu: W Twoim przypadku mógł to być tzw. łokieć tenisisty. Wlaśnie w tej chwili mnie to dopadło (nie pierwszy raz), byłam kilka dni temu u chirurga i to potwierdził. Dostałam środki przeciwbólowe i staram się nie przeciążać ręki. Myślę, że przejdzie po kilku – kilkunastu dniach.
mejgosia
10 lat temu
jakies pół roku temu strasznie bolał mnie staw łokciowy, powiedziałam o tym lekarzowi i zapisał mi maść przeciwzapalna i tabletki przeciwbólowe, nic nie wspomniał o artretyzmie! Ale jakoś przeszło i nie wraca to może to nie to?