Antykoncepcja awaryjna dostępna dla każdej Polki dzięki telemedycynie

Antykoncepcja awaryjna stanowi niezwykle pomocne rozwiązanie, gdy zawiodą nas tradycyjne metody zapobiegania ciąży lub damy się ponieść emocjom, uprawiając seks bez zabezpieczenia. Jeśli w porę zorientujemy się, że naraziliśmy się na nieplanowaną ciążę, możemy jej zapobiec. Tabletka dzień po jest dziś dostępna dla każdej Polki dzięki telemedycynie. Porada lekarska online zrewolucjonizowała życie kobiet korzystających z antykoncepcji, które pragną świadomie planować powiększenie rodziny.

Spis treści:

  1. Jak tabletka antykoncepcyjna zrewolucjonizowała życie kobiet?
  2. Dlaczego środki antykoncepcyjne zawodzą?
  3. Kiedy zażyć tabletkę dzień po?
  4. Jak działa antykoncepcja awaryjna?
  5. Recepta na tabletkę dzień po
  6. Łatwo dostępna e-recepta na ellaOne

Jak tabletka antykoncepcyjna zrewolucjonizowała życie kobiet?

Skuteczna antykoncepcja odmieniła życie milionów kobiet na całym świecie. Gdy w latach 60. XX wieku opracowano pierwszej tabletki antykoncepcyjne, panie odzyskały kontrolę nad swoim ciałem oraz jego siłami rozrodczymi. Przez lata kobiety rodziły kolejne dzieci, narażając swoje życie i zdrowie. Ich organizm nierzadko był już osłabiony dotychczasowymi porodami, jednak mężczyzna miał swoje prawa i żona nie mogła odmówić mu współżycia. Jeśli to zbiegło się z dniami płodnymi lub lekko je poprzedziło, to w grę wchodziła kolejna ciąża. Nie wszystkie rodziny wielodzietne były zamożne i zapewniały kolejnym dzieciom godne warunki do rozwoju. Nierzadko w domu brakowało żywności oraz dobrej pary butów. Tabletki antykoncepcyjne pomogły kobietom kontrolować własną płodność. Dzięki rozpowszechnieniu nowoczesnych metod antykoncepcji dziś możemy planować powiększenie rodziny. Ciążę możemy odłożyć do czasu, aż nasza sytuacja zawodowa się ustabilizuje, znajdziemy większe mieszkanie i dojrzejemy do roli matki.  Dzięki łatwemu dostępowi do tabletek antykoncepcyjnych, prezerwatyw oraz innych metod antykoncepcyjnych, dziś rodzi się coraz więcej chcianych i kochanych dzieci.

Dlaczego środki antykoncepcyjne zawodzą?

Niestety, nawet nowoczesne metody antykoncepcji bywają zawodne. Często wiąże się to z czynnikiem ludzkim, lecz nie tylko. Współczynnik Pearla informuje nas o tym, ile par ze 100, które regularnie współżyją, wykorzystując dane zabezpieczenie, musi zmierzyć się z nieplanowaną ciążą. Nie istnieje niezawodna metoda antykoncepcji, każda w niektórych okolicznościach może dopuścić do zapłodnienia.  Największą skutecznością charakteryzuje się antykoncepcja hormonalna. Niestety, nawet tutaj może wkraść się błąd ludzki lub problem zdrowotny. Jeśli kobieta zapomni jednej lub więcej tabletek z blistra, może to znacząco obniżyć ich działanie antykoncepcyjne. Zwymiotowanie pigułek tuż po ich zażyciu wymaga zastosowania dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci prezerwatywy. Niestety, często o tym zapominamy, co również może zakończyć się nieplanowaną ciążą. Dobrą skuteczność ma również prezerwatywa, która jako jedyna nie tylko chroni przed zapłodnieniem, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Po kondom należy sięgać za każdym razem, gdy uprawiamy seks bez zobowiązań lub nie jesteśmy pewne, czy nasz stały partner jest zdrowy i wierny.  Niestety, prezerwatywa może pęknąć, zsunąć się z penisa, co niesie ze sobą ryzyko zapłodnienia.

Kiedy zażyć tabletkę dzień po?

Antykoncepcja awaryjna stanowi ostatnią deskę ratunku, gdy zawiodą nas tradycyjne techniki zapobiegania ciąży lub uprawialiśmy seks bez zabezpieczenia. Tabletka dzień po przynosi najlepsze rezultaty wówczas, gdy zostanie zażyta stosunkowo szybko. Tutaj czas działa na niekorzyść kobiety. Im dłużej szukamy ginekologa, który wystawi nam receptę na ellaOne lub Escapelle, tym większe ryzyko, że dojdzie do zapłodnienia.  Wiele z nas zadaje sobie pytanie: kiedy zażyć tabletkę dzień po? W jakich zakresie czasu zachowuje ona skuteczność? Escapelle zawiera lewonorgestrel, ta substancja aktywna działa do 72 godzin od stosunku. Natomiast ellaOne dzięki wykorzystaniu octanu uliprystalu może być zażyta do 120 godzin od ryzykownego aktu seksualnego.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja postkoitalna obrosła w wiele mitów. Bardzo często możemy gdzieś przeczytać, że tabletka dzień po to środek wczesnoporonny. Kobiety straszy się też zgubnym wpływem antykoncepcji awaryjnej na ich zdrowie i płodność. Na szczęście tabletka dzień po jest całkowicie bezpieczna. Nie ma też nic wspólnego z aborcją, która w Polsce, poza nielicznymi wyjątkami, jest zakazana. Polskie prawo zezwala na sprzedaż antykoncepcji awaryjnej.  Warto również podkreślić, iż zarówno ellaOne, jak i Escapelle nie są środkami wczesnoporonnymi. Jeśli dojdzie do zagnieżdżenia zarodka w macicy, ten będzie mógł normalnie się rozwijać. Antykoncepcja awaryjna nie powoduje również wad rozwojowych, zażycie tabletki dzień po w przypadku zapłodnienia nie grozi urodzeniem chorego dziecka.  Zarówno ellaOne, jak i Escapelle mają na celu nie dopuścić do połączenia plemnika z komórką jajową. Zawarte w nich substancje czynne opóźniają lub hamują owulację. Jeśli tabletka dzień po zostanie zażyta w pierwszej fazie cyklu, zanim dojdzie do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej, ma ogromne szanse zapobiec nieplanowanej ciąży. Na szczęście jej działanie nie sprowadza się jedynie do hamowania owulacji. Antykoncepcja awaryjna zagęszcza też śluz szyjkowy, aby utrudnić męskim komórkom rozrodczym przemieszczanie się w kierunku żeńskiej komórki rozrodczej.  Jednocześnie tabletka dzień po hamuje perystaltykę jajowodu oraz oddziałuje na śluzówkę macicy.  Powyższy opis pokazuje, że działanie antykoncepcji postkoitalnej niewiele różni się od tradycyjnych pigułek antykoncepcyjnych. Poza tym recepta na ellaOne nie byłaby w Polsce dostępna, gdyby środek wykazywał działanie wczesnoporonne.

Recepta na tabletkę dzień po

Recepta na tabletkę dzień po

W krajach Europy Zachodniej antykoncepcja awaryjna jest zazwyczaj dostępna bez recepty. To rozwiązanie ma zagwarantować kobietom jej wysoką skuteczność. Im szybciej sięgniemy po tabletkę dzień po, tym większe szanse, że unikniemy nieplanowanej ciąży.  W Polsce przez bardzo krótki czas można było kupić ellaOne bez recepty. Niestety, obecnie znów trzeba szukać ginekologa, który nam przepisze antykoncepcję postkoitalną. Nie jest to zadanie łatwe, zwłaszcza w małych miasteczkach czy wsiach, gdzie dostęp do specjalistów jest utrudniony, szczególnie w weekendy i święta. Ponadto wielu z nich odmawia przepisania tabletki dzień po, powołując się na klauzulę sumienia. Przez długi czas antykoncepcja awaryjna była dostępna jedynie dla Polek mieszkających w dużych miastach, gdzie zawsze znalazł się ginekolog gotowy wypisać receptę.  Na szczęście sytuacja uległa zmianie wraz z rozwojem telemedycyny. Recepta na tabletkę dzień po jest dziś łatwo i szybko dostępna.

Łatwo dostępna e-recepta na ellaOne

Odkąd wprowadzono e-recepty, a teleporady stały się czymś powszechnym, każda z nas ma dostęp do ellaOne. Wystarczy znaleźć ginekologa, który przepisuje antykoncepcję awaryjną i świadczy porady medyczne online. E-przychodnia zawiera szczegółową instrukcję postępowania w celu umówienia e-wizyty. Zazwyczaj wystarczy wypełnić formularz online, podać w nim swoje dane oraz numer telefonu, po czym wybrać odpowiadającą nam godzinę konsultacji. Po przeprowadzeniu wywiadu zostaniemy poproszone o podanie numeru PESEL. Ten jest potrzebny lekarzowi do wystawienia e-recepty na ellaOne. Ginekolog przekaże nam czterocyfrowy kod, który należy podać w aptece wraz z numerem PESEL w celu wykupienia antykoncepcji awaryjnej. Nawet jeśli w twojej miejscowości żaden lekarz nie przepisuje ellaOne, to telemedycyna zapewnia ci dostęp do specjalistów z całego kraju, w tym ginekologów, którzy nie korzystają z klauzuli sumienia. To także doskonałe rozwiązanie, gdy borykasz się z jakąś dolegliwością ginekologiczną i chcesz ją skonsultować ze sprawdzonym specjalistą. Także lekarze cieszący się najlepszymi opiniami wśród swoich pacjentów świadczą porady medyczne online. To pozwala ci przedstawić problem doświadczonemu specjaliście, który może rzucić na niego całkiem nowe światło i pomóc w nakreśleniu odpowiedniej metody leczenia czy diagnostyki.