andrologia-nauka-o-mezczyznach-cz-2

Andrologia jest dziedziną nauk medycznych, która zajmuje się męskim układem płciowym. W poprzedniej części artykułu zapoznaliśmy się z jej podstawami, dziś dowiemy się co jest przedmiotem badań i jakie są główne zagrożenia zdrowia dojrzewającego mężczyzny.

Europejskie Badania nad Starzeniem się Mężczyzn (ang. European Male Aging Study – EMAS) prowadzone były w latach 2002-2009 na największej jak dotychczas grupie mężczyzn w wieku 40-79 lat (3369 badanych) z 8 krajów, wśród nich Polski. Stwierdzono, że częstość występowania hipogonadyzmu u mężczyzn między 40 a 79 rokiem życia wynosiła 3,8%, przy czym obserwowano jego wzrost wraz z wiekiem: u 40-latków – 0,7%, a u 70-latków – 7,9%. Nie jest to więc zjawisko występujące u każdego mężczyzny, podobne do menopauzy, która występuje u każdej kobiety. Objawy uważane za „andropauzę” nie w każdym przypadku wymagają podania testosteronu, ponieważ mogą mieć inne podłoże niż hipogonadyzm.

Andrologia w Polsce i na świecie

W ostatnich 30 latach andrologia na świecie rozwinęła się już w odrębną dziedzinę medyczną, mająca swoje metody diagnostyki i leczenia. Niestety w Polsce nie ma jeszcze oficjalnie uznanej specjalizacji lekarskiej z andrologii. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło tę dziedzinę na listę tzw. umiejętności lekarskich, ale nie podało żadnych ustaw wykonawczych. Lekarz może uzyskać europejską specjalizację z andrologii klinicznej po odbyciu praktyk w ośrodkach andrologicznych w Europie i zdaniu egzaminu przed komisją Europejskiej Akademii Andrologii (EAA).

W naszym kraju jest tylko jedno Centrum Kształcenia Klinicznego EAA w Katedrze Andrologii i Endokrynologii Płodności Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a specjalizację europejską posiada tylko 4 lekarzy. Możemy jednak mieć nadzieję, że w odpowiedzi na wzrastające zapotrzebowanie społeczne liczba wykształconych lekarzy andrologów oraz ośrodków diagnostyki andrologicznej będzie wzrastała.

Więcej o samej andrologii oraz środowiskowych zagrożeniach zdrowia mężczyzn w poprzedniej części artykułu!

O autorce

Prof. UM dr hab. med. Jolanta Słowikowska-Hilczer

  • Kierownik Zakładu Endokrynologii Płodności, Katedry Andrologii i Endokrynologii Płodności
  • Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
  • Kierownik Poradni Andrologii i Endokrynologii Płodności w Łodzi
  • Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Andrologicznego

Jolanta Słowikowska-Hilczer