andrologia-nauka-o-mezczyznach-cz-2

Andrologia jest dziedziną nauk medycznych, która zajmuje się męskim układem płciowym. W poprzedniej części artykułu zapoznaliśmy się z jej podstawami, dziś dowiemy się co jest przedmiotem badań i jakie są główne zagrożenia zdrowia dojrzewającego mężczyzny.

Mężczyźni starzeją się inaczej?

Innym zagadnieniem andrologicznym, które jest obecnie intensywnie badane jest starzenie się mężczyzn. Wydłużenie życia spowodowało częstsze pojawianie się zaburzeń seksualnych i hormonalnych u starszych mężczyzn. Kilka lat temu wprowadzono termin „andropauza”, oznaczający okres przekwitania u mężczyzn, na zasadzie analogii do „menopauzy” u kobiet.

Termin ten, chociaż przyjął się doskonale w świadomości społecznej, jest krytykowany i odrzucany w świecie nauki jako błędnie określający zjawisko starzenia mężczyzn i o innym mechanizmie niż starzenie kobiet.

Najbardziej charakterystyczne są takie objawy jak: utrata energii życiowej, uczucie zmęczenia, ospałość, obniżenie libido (popędu płciowego), pogorszenie sprawności seksualnej, pogorszenie nastroju, drażliwość i gorsza koncentracja, a także zwiększenie masy tłuszczowej (głównie otyłość brzuszna), utrata masy mięśniowej i kostnej.

Stary, ale jary?

Objawy te mogą być spowodowane znacznym obniżeniem stężenia testosteronu, czyli tzw. hipogonadyzmem. Jednak nie są one specyficzne, gdyż podobne objawy kliniczne mogą występować w innych chorobach np. miażdżycy naczyń tętniczych, zespole metabolicznym, cukrzycy, depresji. Również niektóre ze stosowanych powszechnie u starszych osób leków mogą mieć działanie antyandrogenne np. leki zmniejszające stężenie lipidów, stosowane w nadciśnieniu, chorobie wrzodowej i przeroście prostaty.

Jolanta Słowikowska-Hilczer