ABC Zdrowia Sezonowe problemy Zdrowie

Alergia na słońce

alergia na słońce

Przed nami coraz więcej słonecznych i pięknych dni. Wiele z nas długo czekało na wiosenno-letni czas. Jednak słoneczna aura nie wszystkim sprzyja, ponieważ u niektórych pojawia się alergia na słońce.

Skóra i słońce

Promieniowanie słoneczne jest szkodliwe dla naszej skóry, gdy go nadużywamy. Chodzi o promieniowanie UV, przed którym chronią nas kosmetyki zawierające specjalne filtry. Skóra jest wrażliwa, dlatgeo może czerwienić się pod wpływem słońca. Opalając, narażamy się na jej uszkodzenie a nawet poparzenie. Przy spieczeniu skóry na słońcu pojawia się rumień oraz bąble. Skóra piecze i może się łuszczyć, pozostawiając nieestetyczne plamy. Dlatego tak ważna jet ochrona, którą zapewniają kremy do opalania.

Alergia na słońce

Słońce to także problem uczulonych. Alergia na słońce to reakcja skóry na działanie szkodliwego promieniowania. Przez kontakt z ciałem, na którym znajdują się zaaplikowane kosmetyki, może dojść do reakcji alergicznej. Kremy czy balsamy przeciwsłoneczne mogą zawierać składniki, które w kontakcie ze skórą i słońcem, tworzą niebezpieczną mieszankę. Niektóre z produktów blokujących działanie promieniowania zawierają tego typu związki, niekorzystnie działające na wrażliwą skórę. Innym powodem alergii na słońce są przyjmowane leki. W niektórych ulotkach możemy przeczytać o zakazie wystawiania ciała na słońce, po zażyciu leków. Wtedy także może dojść do reakcji skórnej u alergika. Nawet nasze kosmetyki do codziennej pielęgnacji mogą przyczynić się do alergii. To bardzo ważne informacje, nie tylko dla osób uczulonych. Sezon letni sprawi, że coraz chętniej będziemy spędzać czas na plażach, łąkach czy w parkach. W tym okresie ochrona skóry jest wskazana nie tylko u alergików.

Alergia na słońce – rodzaje

alergia na słońceAlergia na słońce ma wiele twarzy. Wszystkie dotyczą skóry, ale ujawniają się w nieco inny sposób. Najrzadziej występuje pokrzywka słoneczna, która charakteryzuje się natychmiastowymi bąblami i zaczerwienieniem skóry. Inne zmiany mogą przybrać formę wielopostaciowej osutki świetlnej. Pojawiają się po kilku godzinach od wystawienie skóry na słońce. Alergii czasami towarzyszą dreszcze. Najczęściej jednak pojawia się wyprysk słoneczny, czyli uczulenie w wyniku stosowania kosmetyków lub leków.

Alergia na słońce to trudna przypadłość, szczególnie w okresie wiosenno-letni, kiedy ciężko uciec przed promieniowaniem. Osoby uczulone powinny chronić skórę, unikać dużego nasłonecznienia, stosując bezpieczne kosmetyki ochronne.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

Aneczka2015

6 lat temu

Niestety ja mam widoczną alergię na promienie słoneczne. Muszę unikać bezpośredniego słońca inaczej kończy się to różnego rodzaju podrażnieniami.

Mindi

6 lat temu

Jest lato i zaczynają się małe problemy ze skórą. Nie wiem sama czy mam kłopot z alergrią czy nadwrażliwością ale po długim spacerze czy przejażdżce rowerowej w słoneczny dzień mam bardzo podrażnioną skórę, z rumieńcami wypryskami. Częściowo zmniejszył mi się ten problem gdy zaczęłam używać kosmetyków ochronnych +50.

Emilly27k

7 lat temu

Nie można wykluczyć tego,że nie będzie alergii na słońce, gdyż w dzisiejszym świecie nie jesteśmy niczego pewni. Mam to szczęście,że nie mam alergii na słońce. Nie sądziłam,że kosmetyki do codziennej pielęgnacji mogą wywołać alergię.

pati25

7 lat temu

Alergia na słońce to także mój problem.Pojawiają mi się wypryski.Staram się unikać słońca..Zawsze szukam nad jeziorem czy w ogródku jakiegoś drzewa pod którym mogłabym się schować.Miejsca,gdzie jest cień

filodendron

7 lat temu

Ja raczej alergii na słonce nie mam ,ale moje dziecko tak. Przykre to ,że nie mozna swobodnie siedzieć np. na plaży, bo człowiek musi się bać ,że coś złego mu sie zdarzy.

elle@elle

7 lat temu

tak, ten tekst wcale mnie nie zaskoczyl, moja mama ma alergie na slonce i wszystko tu opisane sie zgadza chociaz moze sama nazwa alergia na slonce brzmi dziwnie niczym dziwnym ona nie jest ani rzadkim

Zostaw komentarz