prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Sytuacja publicznych placówek medycznych sprawia, że coraz więcej osób korzysta z prywatnych praktyk lekarskich. W sytuacji, gdy pracodawca odprowadza nam składki na ubezpieczenie zdrowotne – wizyta w prywatnym gabinecie lekarskim jest sporym wydatkiem.

Warto zadbać więc o to, by obniżać koszty badań czy leczenia. Takim rozwiązaniem jest zakup polisy zdrowotnej – płatność odbywa się w formie rocznego abonamentu, który można przedłużyć, jednak to, co możemy zyskać – może przewyższać zarówno możliwości Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnych gabinetów lekarskich.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – co to jest?

Osoby, które posiadają rozbudowaną polisę na życie nie muszą kupować dodatkowej ochrony w zakresie zdrowotnym. Bardzo często takie ubezpieczenia pokrywają się ze sobą. Gorzej, gdy jedynym ubezpieczeniem jest to z tytułu umowy o pracę.

Sytuacja zmienia się, gdy ubezpieczonemu zdarzy się zachorować lub ulec wypadkowi – potrzebne są wówczas wizyty u specjalistów, dodatkowe konsultacje, kosztowne badania, leczenie i rehabilitacje.

Wszystko byłoby dobrze, gdyby radził sobie z tym system NFZ, w ramach którego większość osób pracujących jest ubezpieczona. Jednak Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest w stanie zapewnić wszystkim szybkiej i sprawnej pomocy, przez co wiele osób zmuszonych zostaje do szukania prywatnych gabinetów lekarskich.

W takiej sytuacji pomocne jest ubezpieczenie zdrowotne. Jest to produkt, który ma na celu chronić zdrowie osoby ubezpieczonej.

Przede wszystkim polisa ma zapewnić łatwy dostęp do podstawowej opieki medycznej, jak również ułatwia dostęp do potrzebnych lekarzy specjalistów. Firmy ubezpieczeniowe współpracują z setkami, a nawet tysiącami placówek medycznych w całej Polsce, dzięki czemu każdy ubezpieczony może znaleźć przychodnię w swojej okolicy, z której w ramach polisy może skorzystać za darmo.

To, co również ważne w polisie zdrowotnej to krótki czas oczekiwania na wizytę. W publicznych przychodniach, w sezonie jesienno-zimowym zdarza się otrzymać termin wizyty u lekarza pierwszego kontaktu dopiero po kilku dniach. W nagłych sytuacjach lub w przypadku poważnych chorób – im szybsza wizyta u lekarza, tym większe powodzenie leczenia.

Zalety prywatnej opieki medycznej

Polisa zdrowotna oprócz szybkiego dostępu do lekarzy oferuje również dodatkowe konsultacje w sytuacji, gdy diagnoza już zostanie postawiona. Pozwoli to uniknąć pomyłki lekarskiej i błędnego leczenia.

Dzięki polisie zdrowotnej możemy również skorzystać z pomocy specjalisty bez skierowania wypisanego przez lekarza pierwszego kontaktu.

Niektóre polisy zapewniają również ochronę na całym świecie – bez względu na to, gdzie aktualnie przebywa ubezpieczony. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują.

Ubezpieczenie zdrowotne oferuje również całodobową informację w postaci infolinii medycznej. W nagłych sytuacjach taka pomoc bywa naprawdę ważna. Wiedzą o tym chociażby świeżo upieczone mamy czy osoby, które mają podejrzenie poważnego zagrożenia życia.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest opłacane najczęściej poprzez składki miesięczne – czyli swego rodzaju abonament. Umowy najczęściej zawierane są na rok czasu, a górna granica wiekowa tego rodzaju ubezpieczeń to 65-69 rok życia. W przypadku oferty Medi-Care grupy InterRisk – do ubezpieczenia można przystąpić przed ukończeniem 80 roku życia.

Ile kosztuje polisa zdrowotna?

Jeżeli pracujemy w oparciu o umowę o pracę, to pracodawca każdego miesiąca przeznacza 9% naszej pensji na poczet ubezpieczenia zdrowotnego. Przy obecnej najniższej pensji krajowej jest to kwota ok. 140 zł. Im wyższe zarobki – tym wyższa składka jest odprowadzana, co nie zmienia faktu, że na publiczną opiekę medyczną trudno dzisiaj liczyć.

Dla wielu osób jednak ważne jest to ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Takie ubezpieczenie to przecież dodatkowy wydatek. Należy wiedzieć, że prywatna polisa zdrowotna nie kosztuje wiele, szczególnie mając na uwadze jaka część naszej pensji jest przeznaczana na ubezpieczenie zdrowotne.

Najniższe ceny ubezpieczeń zdrowotnych zaczynają się od kwoty ok. 40 zł miesięcznie (AXA Assistance czy Prudential). Niska cena pozwala dokupić odpowiednie rozszerzenia, które zwiększą zakres naszej ochrony. Można oczywiście zdecydować się na droższą polisę, która nie wymaga zakupu dodatkowej ochrony.

Jak znaleźć dobrą polisę zdrowotną?

Znalezienie dobrej polisy zdrowotnej nie jest trudne, jednak bardzo ważna jest wiedza – jak szukać.

Szukanie poprzez stronę konkretnej firmy ubezpieczeniowej nie da nam pełnego zarysu produktu – podane są najczęściej najbardziej zachęcające informacje.

Dobrym rozwiązaniem jest porównywanie kilku ofert ze sobą. Można to zrobić samodzielnie, zabierze to jednak sporo cennego czasu. Można również skorzystać z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej, która na podstawie wypełnionego formularza przygotuje najbardziej dopasowane produkty.

Porównanie produktów jest również możliwe dzięki stronom prowadzącym rankingi ubezpieczeniowe. Dzięki takiemu rankingowi dowiedzieć się możemy zarówno o lepszych produktach, jak również konkurencyjnych towarzystwach ubezpieczeniowych, które wcześniej nie były nam znane. Ranking podpowie również, które polisy cieszą się najlepszą opinią wśród specjalistów w branży ubezpieczeniowej.

Dlaczego prywatna polisa jest tak ważna?

Zakup prywatnej polisy zdrowotnej jest ważny przede wszystkim z uwagi na własne zdrowie. Oczywiście możemy dbać zarówno o aktywność fizyczną, jak i o zdrową dietę – nie zmieni to jednak faktu, że pewne skłonności czy choroby dziedziczymy. Dzięki takiej wiedzy – możemy odpowiednio wcześniej się przygotować.

W przypadku zachorowania na poważną chorobę, np. nowotwór – długi czas oczekiwania na wizytę może być bardzo niebezpieczny. Ważna jest szybka reakcja – postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Jednak kolejki w Narodowym Funduszu Zdrowia uniemożliwiają szybki czas reakcji.

Zdarza się jednak, że również mniej poważne schorzenia wymagają długiego czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty. Tak dzieje się w przypadku chociażby chorób dermatologicznych. Jakiekolwiek problemy ze skórą wymagają uzbrojenia się w cierpliwość. Tutaj zatem polisa zdrowotna będzie niezwykle przydatna.

Należy pamiętać, że ubezpieczenie zdrowotne może również zapewniać świadczenia finansowe, np. za każdy dzień spędzony w szpitalu. Dzięki temu można utrzymać dotychczasowy poziom życia pomimo chwilowej niedyspozycji zawodowej.

Tekst powstał we współpracy z Ubezpieczeniaonline.pl