Menopauza Menopauza w umyśle
Wpływ menopauzy na pracę

Menopauza to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu kobiety. Zmiany zachodzące w organizmie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, mają ogromny wpływ na życie osobiste oraz zawodowe wszystkich pań.
Stereotyp menopauzy
Aktywne zawodowo kobiety w trakcie menopauzy mogą przechodzić ciężkie chwile. Typowe objawy, takie jak: zlewne poty, uderzenia gorąca, zawroty głowy, zmiany nastroju i drażliwość, uderzają zwłaszcza w życie zawodowe pań.
Wszyscy dobrze znamy stereotyp starej i zgryźliwej urzędniczki, której nic nigdy nie pasuje. Stereotypy i wyobrażenia nie biorą się znikąd. Menopauza ma w tym swój udział i potrafi naprawdę namieszać w życiu każdej z nas.
Brak poczucia stabilności
Zdarza się, że kobiety, które były przebojowe i pewne siebie, w trakcie menopauzy zaczynają wątpić we własne siły. Jednocześnie w tym samym czasie może przyjść wypalenie zawodowe i poczucie rutyny.
Kobiety przestają czuć się stabilnie i pewnie – boją się o swoje stanowisko, czują oddech młodszych koleżanek na plecach. Nie wolno poddawać się depresyjnemu nastrojowi, zwłaszcza w pracy. Dobra i bezstresowa atmosfera w biurze jest bardzo ważna.
M. Witczak
Menopauza to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu kobiety. Zmiany zachodzące w organizmie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, mają ogromny wpływ na życie osobiste oraz zawodowe wszystkich pań.
Aby nie dać się menopauzie warto pomyśleć o hormonalnej terapii zastępczej, fitohormonach lub innych suplementach diety. Na organizm korzystnie mogą wpłynąć także ziołowe herbatki, które bez przeszkód można popijać nawet w biurze. Warto wykorzystać wszystkie sposoby, by nieco ukoić nerwy i oczyścić własne miejsce pracy.
Klimakterium w biurze
Biura i inne stanowiska pracy nie są przystosowane dla dojrzałych kobiet. W pomieszczeniach brak klimatyzacji oraz odpowiedniej wentylacji. Nie ma również miejsc, w których starsze kobiety mogłyby bez przeszkód odpocząć i wyciszyć się w momencie nadejścia kryzysowej sytuacji.
Kobiety nie chcą przyznawać się do przechodzenia przez okres menopauzy i związanych z tym dolegliwości. Mimo to nie czują się w pracy komfortowo i nie sygnalizują swojego samopoczucia pracodawcom. Prowadzi to do efektu błędnego koła i zamkniętej, niekomfortowej sytuacji.
Być może warto szerzej rozmawiać o problemach kobiet przechodzących klimakterium w miejscach pracy, by stworzyć im optymalne warunki, tak jak ma to miejsce w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących.
Wstyd nie pozwala kobietom przyznać się do odczuwania negatywnych dolegliwości związanych z menopauzą. A jak Wy radzicie sobie w swoim miejscu pracy z efektami przekwitania?
M. Witczak
« Wszystko o ekologicznej skórze
sirena46
10 lat temu
Wszystko zależy od tego jak kobieta się czuje. Wiadomo, że każda kobieta inaczej przechodzi menopauzę. Nie każda natomiast, która źle przechodzi ten okres może brać hormony, aby czuć się dobrze, móc się skoncentrować, nie pocić się itd…
filodendron
10 lat temu
Patrzęw telewizji na kobiety piastujące wysokie stanowiska i nie widzę u nich ,żeby cierpiały na problemy menopauzalne,albo są takie odporne ,albo biorą odpowiednie hormony.
Emilly27k
10 lat temu
Moim zdaniem to wszystko od nastawienia kobiet, ponieważ to nastawienie wpływa na nie same ich pracę zawodową.
dulcynea
10 lat temu
Tak to prawda ,co do dyskryminacji pracowników w naszym wieku. Pracodawca chciałby aby pracownik miał dwadzieścia pięć lat i doświadczenie pięćdziesięciolatka.
Choć ja też nie wymagam dla siebie specjalnego traktowania ,chcę tylko by doceniono mnie za profesjonalizm.
Aczkolwiek ja nie narzekam :):):)
Mindi
10 lat temu
Dobrze byłoby żebyśmy miały jakiś wybór. Wiele kobiet chce pracować i może, bo się dobrze czują. Ale są też kobiety z gorszym samopoczuciem i gdyby była możliwość zmiany pracy na lżejszą albo na taką w domu to na pewno czułybyśmy się pewniej. Ale realia mamy inne, pracy nie ma i nie mamy wyboru. Niestety kobiety w naszym wieku są dyskryminowane, jeśli nie przez pracowników czy pracodawcę to przez klientów, którzy częściej spotykają młode pracujące dziewczyny a nas traktują z przymrużeniem oka. Oczywiście do czau gdy poczują profesjonalizm ale początek rozmowy jest deprymujący.
summer
10 lat temu
Ja wcale nie chciałabym, żeby mnie traktowano jakoś specjalnie z powodu menopauzy. W końcu to tylko burza hormonów, która u jednej kobiety wywołują nieprzyjemne efekty a u innej nie. Po co ktokolwiek (poza lekarzem i osobami, które zechcę o tym poinformować) miałby w ogóle wiedzieć, że mam menopauzę?!
Stan kobiety w okresie menopauzy można porównać do tego w czasie miesiączki – tu też nieraz od razu widać, że coś się z nią dzieje w sferze psychicznej albo po prostu coś ją boli. Nieraz nawet panowie mrugają do siebie z pobłażaniem, że „pewnie ma trudne dni”. I tak powinno zostać: jeśli ludzie potrafią się wzajemnie szanować, to na pewno da się przeżyć menopauzę w pracy;), a jeśli są ślepi i bezwzględni – to żadne prawnie ustalone przywileje nie pomogą. Podobnie w ciąży i w okresie karmienia :(.
pati25
10 lat temu
Wraz z nadejściem menopauzy pojawiają się przykre jej objawy z którymi musimy sobie radzić.W pracy.Ja nie mam tego problemu ponieważ nie pracuję.Siedzę często w domu.
Stosuję HTZ i nie mam żadnych przykrych objawów 🙂
drobina
10 lat temu
A co będzie, jak kobiety będą musiały pracować do 67-go roku życia?
mejgosia
10 lat temu
No cóz moim miejscem pracy jest …dom, a współpracownikami, jego mieszkańcy. To bardzo komfortowe miejsce. Często współczuję kobietom, które mają takie dolegliwości i musza uśmiechać się do klienta! Ja chyba bym nie potrafiła! Menówki pracujące- pełen szacun!