humor-w-okresie-menopauzalnym-depresja-i-agresja

Jeśli wkroczyłaś w okres przekwitania, na pewno spotkałaś się już z kilkoma jego gorszymi stronami. Objawy menopauzy to objawy nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Nie zdziw się jak zawładną Tobą depresja i agresja.

Stany emocjonalne, często te skrajne są stałym elementem okresu menopauzalnego. Dziś masz humor wisielczy i nie chcesz nikogo widzieć, a jutro lepiej nie stawać na Twojej drodze? To nie ciężka choroba, to menopauza. Dowiedz się jak pokonać złe emocje.

Menopauza – zmienia się ciało oraz psychika

Menopauza to nie tylko zmiany fizyczne w organizmie kobiety. Fakt, że w jej życiu rozpoczyna się kolejny rozdział zwykle wiąże się z rodzajem frustracji, a nawet załamania. Stan taki potęgują pytania i przemyślenia jak np. że staję się przecież coraz starsza, przechodzę na emeryturę, moje dzieci mają już własne rodziny, a ja nikomu nie jestem już potrzebna i moja ważna rola się skończyła. Co ja mam teraz ze sobą zrobić?

To, że ciało się starzeje, wykonywanie zwykłych czynności staje się męczące czy fakt, że nagle kobieta ma więcej czasu dla siebie może zostać odebrany na dwa sposoby. Niektóre Panie znakomicie radzą sobie w nowej sytuacji. Podróżują, uczą się języka chińskiego lub angażują się w pomoc przy wnukach.
Są też kobiety, które nie radzą sobie z nową sytuacją. Zmiany jakie zachodzą w ich psychice i sferze emocjonalnej powodują, że zamykają się w przysłowiowych czterech ścianach ze swoimi ponurymi myślami, nie mają ochoty na aktywność fizyczną i kontakty ze znajomymi. To okres samotności emocjonalnej, żalu i alienacji.

Depresja i menopauza, czyli tęsknota za dawnym

Tylko kto powiedział, że nowe nie będzie lepsze? Tylko od Ciebie zależy jak szybko się pozbierasz, smutki odstawisz w kąt i spróbujesz wejść z impetem w ten na pewno równie fascynujący okres Twojego życia. Masz już w końcu doświadczenie, siłę i mądrość życiową. Dlaczego teraz nie warto z tego korzystać?

Anna Konopka