Czy wiesz że...? Zdrowie

Wirus HPV: nie daj się zarazić!

wirus-hpv-nie-daj-sie-zarazic

„Życie to śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” – głosił tytuł znanego, polskiego filmu. Niestety, tą drogą przenosi się wiele chorób, w tym wirus HPV, który może prowadzić do raka szyjki macicy. Nie należy się jednak obsesyjnie bać prawdopodobieństwa zachorowania. Należy przestrzegać podstawowych zasad higieny i bezpiecznego seksu, które mogą nas przed nim uchronić.

Czym jest wirus HPV?

HPV (z ang. Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka, który często odgrywa kluczową rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Jest to powszechnie występujący wirus, przekazywany najczęściej przez kontakty seksualne, zwykle podczas stosunku klasycznego i analnego. HPV infekuje narządy moczowo-płciowe, atakuje głównie tkankę skórną i odbytowo-płciową. Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV, z których większość jest relatywnie nieszkodliwa, a zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Około 30 typów wirusa HPV jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn.

HPV zaraża

Na całym świecie około 630 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV.
W pewnym momencie swojego życia około połowa aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn zostaje zakażona wirusem HPV – statystycznie istotna większość kobiet, bo aż 80% zostaje zakażona przed ukończeniem 50 roku życia. Zakażenie wirusem HPV najbardziej rozpowszechnione jest wśród młodych osób dorosłych w wieku 18-28 lat. Dlatego tak ważne jest żebyś zadbała o edukację swojego dziecka na ten temat. Nie bój się rozmawiać ze swoimi dziećmi na temat seksu. Podkreślaj jakie niesie za sobą konsekwencje seks bez zabezpieczenia i z wieloma partnerami.
Zakażenie jest o tyle niebezpieczne, ponieważ większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo, a do transmisji wirusa (przeniesienia wirusa) może dojść nawet, gdy brak objawów zakażenia (brodawki lub inne widoczne zmiany).

Zuzanna Górka

„Życie to śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” – głosił tytuł znanego, polskiego filmu. Niestety, tą drogą przenosi się wiele chorób, w tym wirus HPV, który może prowadzić do raka szyjki macicy. Nie należy się jednak obsesyjnie bać prawdopodobieństwa zachorowania. Należy przestrzegać podstawowych zasad higieny i bezpiecznego seksu, które mogą nas przed nim uchronić.

Skutki zarażenia HPV

Większość zakażeń wirusami HPV ustępuje samoistnie w ciągu roku do dwóch lat dzięki naturalnej odpowiedzi immunologicznej organizmu.
Zakażenie wirusami wysokiego ryzyka, wśród których najgroźniejsze są typy HPV 16, 18, 31 i 45, jeśli przetrwają, mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. Wirusy HPV 16 i 18 są odpowiedzialne za około 70% przypadków raka szyjki macicy. Wirusy HPV “niskiego ryzyka” powodują powstawanie brodawek – mięsistych zmian rozrostowych bez cech nowotworzenia – w okolicy narządów moczowo-płciowych. Wirusy HPV typ 6 i 11 są odpowiedzialne za około 90% przypadków brodawek narządów moczowo-płciowych.

Leczenie zakażenia wirusem HPV

Jest wiele sposobów leczenia objawowego zmian powodowanych przez wirusy HPV – brodawek narządów moczowo-płciowych, zmian przedrakowych i raka szyjki macicy.

Zapobieganie zakażeniom HPV drogą płciową obejmuje przede wszystkim:

  • współżycie płciowe z partnerami niezakażonymi HPV
  • zawsze stosowanie prezerwatyw

Obecnie najskuteczniejszą metodą diagnozowania zakażeń HPV drogą płciową jest wykonywanie regularnie badania cytologicznego, które pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie zmienionych komórek.

Szczepionka przeciwko rakowi szyjki macicy

W roku 2006 na rynek Stanów Zjednoczonych i Meksyku wprowadzono szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego firmy Merck & Co. o nazwie Gardasil, dostępną w Polsce od listopada 2006 roku jako Silgard. Szczepionka ta skierowana jest przeciwko najpopularniejszym typom HPV wywołującym kłykciny kończyste (HPV 6 i 11) oraz raka szyjki macicy (HPV 16 i 18). Trwałą (minimum 5-letnią) odporność zapewnia przyjęcie 3 dawek szczepionki (dawki przypominające po upływie 2 i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia). Badania kliniczne dowodzą, że szczepionka ma największą skuteczność, jeśli podaje się ją dziewczynkom, które jeszcze nie miały kontaktu z HPV.

Zuzanna Górka

Komentarze (5)

danopol

10 lat temu

Gorąco zachęcam Was do podpisania niniejszej petycji dotyczącej
wolności
decydowania w kwestii szczepień i ochrony dzieci przed negatywnymi
odczynami poszczepiennymi (NOP) poprzez pozostawienie rodzicom wyboru
szczepionki, szczepienia (lub rezygnacji z nich), stworzenie sprawnego
systemu rejestracji NOP i egzekwowania od lekarzy wypełniania formularzy
NOP, do czego są prawnie zobowiązani.

PETYCJA WS.ZMUSZANIA RODZICÓW I DZIECI DO SZCZEPIEŃ I OCHRONY DZIECI
PRZED ODCZYNAMI POSZCZEPIENNYMI

http://www.petycje.pl/7000

Po więcej informacji na ten temat zapraszam na działające od kilku lat
forum http://www.szczepienia.org.pl i niedawno powstałego Ogólnopolskiego
Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach ?STOP NOP? (strona na razie w
budowie – zapraszamy wkrótce)

pati25

10 lat temu

Każda kobieta może zachorować na raka szyjki macicy, każda może też zapobiec tej chorobie – wystarczy regularnie wykonywać cytologię oraz skorzystać z możliwości zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV, odpowiedzialnemu za rozwój raka szyjki macicy.
Na stronie http://www.pierwszykrok.edu.pl dostępny jest test,który pozwala sprawdzić naszą wiedzę o HPV (wirus brodawczaka ludzkiego)

topik4433

10 lat temu

Bardzo przydatny artykuł, świadomość zawsze jest najważniejsza i tak jak pisze Malgosia74 „głowa na karku”. A co do badań cytologicznych podpisuję się obiema rękami. Zdrowie jest w naszych rękach, musimy o tym zawsze, ale to zawsze pamiętać.

GloriaVictis

10 lat temu

Najwyższa skuteczność jest u dziewczynek ,które nie miały kontaktu z HPV, ciekawi mnie jak to wygląda u kobiet, które nie miały kontaktu z HPV, ale które rozpoczęły już współżycie, czy wtedy szczepionka też będzie skuteczna? Może któraś z Was wie coś na ten temat?

malgosia74

10 lat temu

No tak, bardzo ciekawe i ważne informacje na temat zakażenia HPV. Szczepienia jak najbardziej , ale najważniejsza jest „głowa na karku”, higiena i prawidłowa antykoncepcja. Nie ma żartów z HPV a statystyki sa przerażające. Badania regularne cytologiczne sa istotna sprawa i nie można sobie lekceważyć jakichkolwiek objawów.

Zostaw komentarz