Libido

Spadek libido – czy to już menopauza?

spadek-libido-czy-to-juz-menopauza

Kobiety są dziś bardziej świadome i posiadają coraz większą wiedzę na temat menopauzy. Dobrze znają jej objawy i potrafią sobie z nimi radzić. Ale taka wiedza ma też drugą stronę – wiele kobiet w wieku przedmenopauzalnym, zauważając u siebie pewne symptomy, z niepokojem pytają:

Czy to już klimakterium?

Spadek libido, czyli nagły brak zainteresowania seksem, niewątpliwie należy do objawów menopauzy. Jednak jego przyczyną nie jest wyłącznie przekwitanie. Jeśli nie towarzyszą mu inne oznaki menopauzy, powodów należy szukać gdzie indziej.

Libido a menopauza

Spadek libido może oznaczać menopauzę, jeśli jednocześnie zauważymy wystąpienie nieregularnych miesiączek, uderzeń gorąca czy suchość pochwy. Rzadko kiedy jest on jednym z pierwszych objawów przekwitania, zwłaszcza u kobiet przed 50. rokiem życia.

Libido a cykl menstruacyjny

Najczęstszym powodem wahań kobiecego libido jest zależność od cyklu menstruacyjnego. W drugiej połowie cyklu jest ono znacznie obniżone i ochota na seks maleje. Największą aktywność seksualną wykazujemy podczas jajeczkowania.

Libido a choroby

Brak ochoty na seks może być znakiem, że w naszym ciele coś się dzieje. Libido spada zarówno podczas przeziębień, jak i chorób przewlekłych, infekcji pochwy oraz chorób nowotworowych. Może być także efektem nie tyle samych chorób, co przyjmowania różnych leków i terapii farmakologicznej.

Libido a antykoncepcja

Na libido niektórych kobiet negatywny wpływ ma antykoncepcja. Pigułki zaburzają gospodarkę hormonalną w wyniku czego dochodzi do zablokowania ochoty na seks. Pomocna w tym wypadku jest zmiana tabletek na inne lub ich odstawienie.

M. Borowik

Kobiety są dziś bardziej świadome i posiadają coraz większą wiedzę na temat menopauzy. Dobrze znają jej objawy i potrafią sobie z nimi radzić. Ale taka wiedza ma też drugą stronę – wiele kobiet w wieku przedmenopauzalnym, zauważając u siebie pewne symptomy, z niepokojem pytają:

Inne przyczyny

Kobiece libido jest uzależnione od stanu psychicznego. Na brak zainteresowania seksem może wpłynąć depresja, zmęczenie, stres czy ból podczas stosunku, którego podświadomie chcemy uniknąć, nie mając ochoty na zbliżenie. Przyczyną może być również wiele stanów psychicznych, indywidualnych tylko dla danej kobiety.

Obniżony popęd seksualny nie musi wcale oznaczać rezygnacji z seksu i udanego życia erotycznego. Można skutecznie zwiększyć libido albo zwalczając przyczynę jego obniżenia (chorobę, stres, zmianę leków, tabletek antykoncepcyjnych itp.), bądź też przyjmując preparaty na podniesienie jego poziomu.
Skuteczne są takie środki, które zawierają naturalne afrodyzjaki: imbir, lukrecję, rozmaryn, kapsaicynę oraz witaminę B6 i żeń-szeń na złagodzenie stresu.

M. Borowik

Komentarze (3)

elle@elle

8 lat temu

mnie sie wydaje ze libido i poped seksualny mozna kntrolowac bez problemu niezaleznie czy ma sie menopauza czy nie :)))

pati25

10 lat temu

Wiele kobiet martwi się tym.Że u nich zaczyna się już menopauza bo nie mają ochoty na seks.Spada im libido.A powodów,przyczyn spadku libido może być wiele.Warto przeczytać ten artykuł

tereska56

12 lat temu

Dokładnie, menopauza nie zawsze wiąże się za spadkiem libido. A przynajmniej nie jest jedyną przyczyna. Dobrze, ze o tym piszecie.

Zostaw komentarz