zmiany w kościach

Wraz z wiekiem, zdrowie naszych kości ulega zmianie. Osteoporoza jest jedną z chorób, której ryzyko podnosi menopauza. Czy pojawiające się zmiany w kościach są nieodwracalne?

Ryzyko osteoporozy

Menopauza wcale nie oznacza, że każda kobieta która wchodzi w ten okres będzie miała problemy z układem kostnym. Osteoporoza atakuje często kobiety po 40. roku życia, stopniowo rozwijając się przez lata. Możemy więc cieszyć się sprawnością, nie podejrzewając nawet, że znajdujemy się w grupie ryzyka. Dopiero pierwsze złamanie staje się sygnałem alarmowym, na który zwracamy uwagę. Niestety u osób starszych kości zrastają się wolniej niż u dzieci. Bardzo często ich uszkodzenia wymagają długiej rekonwalescencji i rehabilitacji. Mogą pojawić się także powikłania, dlatego wczesna diagnostyka i profilaktyka jest w przypadku osteoporozy niezbędna.

Czy zmiany w kościach są nieodwracalne?

Osteoporoza to powszechne schorzenie a kobiety w okresie menopauzy powinny mieć świadomość, że stan ich kości będzie się osłabiał, co niesie duże ryzyko rozwoju choroby. Można zniwelować objawy osteoporozy lub uchronić się przed jej nawet tragicznymi następstwami. Zmiany zachodzące w kościach nie są nieodwracalne. Co prawda bardzo rozwinięta choroba może prowadzić do takich uszkodzeń, które ciężko doprowadzić do normalnego stanu. Nawet po 80. roku życia, można odbudować masę kostną, oczywiście przy prawidłowej diecie i suplementacji. Oznacza to, że sprawność mogą zachować także osoby starsze, a osteoporoza wcale nie jest wyrokiem. Obecna medycyna pozwala na dokładne badania i wczesne rozpoznanie choroby, co daje ogromne szanse na powrót do zdrowia i pełnej sprawności kości.

kości

Informacje o tym, że osteoporoza przynosi nieodwracalne skutki są wynikiem braku wiedzy i świadomości pacjentów. Dzięki kampaniom i programom społecznym jest szansa, że osoby znajdujące się w grupie ryzyka, takie jak kobiety w menopauzie, będą prowadzić zdrowy tryb życia, chroniąc swoje kości. Menopauza nie jest wyznacznikiem osteoporozy, ale pewnym sygnałem alarmowym, którego nie należy ignorować. W trosce o zdrowe i mocne kości nie zapominajmy o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Badajmy się i nie bagatelizujmy złamań, tym bardziej, kiedy dochodzi o nich zbyt często. Zmiany w kościach może nie są nieodwracalne, ale ich skutki możemy odczuwać przez długi czas, a przecież nikt z nas nie marzy o życiu pełnym przykrych dolegliwości.

Katarzyna Antos