Kobiece dolegliwości Zdrowie

Nieprawidłowe krwawienie – kiedy do lekarza?

nieprawidlowe-krwawienie-kiedy-do-lekarza

Kiedy Twój cykl zaczyna się zmieniać, należy odwiedzić lekarza i upewnić się, że zmiany wynikają z wejścia w okres perimenopauzy (klimakterium), a nie mają innego podłoża. Jeśli krwawienie pojawi się w ponad rok po ostatniej miesiączce, nie jest to normalne. Nawet jeśli pojawi się w sześć miesięcy po ostatniej miesiączce, powinno to skłonić do wizyty u lekarza.

Koniecznie wybierz się do lekarza, jeśli zauważysz:

 • Bardzo obfite krwawienie
  Czyli „powódź” ze skrzepami albo konieczność zmiany tamponów lub podpasek bardzo często – co pół godziny.
 • Bardzo długi okres
  Z krwawieniami trwającym więcej niż pięć dni lub kiedy przerwa pomiędzy menstruacją staje się krótsza (zwykle mniej 21 dni). Przyczyną mogą być mięśniaki, polipy, rozrost endometrium lub niekiedy (rzadko) nowotwór.
 • Ciągłe plamienia
  Plamienia między okresami i plamienia lub krwawienie po stosunku płciowym. Jest to szczególnie ważne, jeśli stosujesz antykoncepcyjną wkładkę domaciczną lub poddajesz się terapii hormonalnej, a także wtedy kiedy jesteś w ciąży. Tego rodzaju dolegliwości może powodować stan zapalny macicy lub jajowodów, ciąża pozamaciczna, stan przedrakowy lub nowotwór szyjki macicy.
 • Krwawienie, któremu towarzyszy ostry ból
  Nawet jeśli jest to tylko plamienie, wymaga natychmiastowego badania. Przyczyną może być stan zapalny, ciąża pozamaciczna lub mięśniaki.
 • Krwawienie, któremu towarzyszy gorączka
  Jest najczęściej spowodowane stanem zapalnym. Należy wówczas wykluczyć macicę i jajowody jako miejsce infekcji.
 • Twój okres raptownie ustał
  Choć używałaś odpowiednich środków antykoncepcyjnych, istnieje możliwość, że jesteś w ciąży, nawet jeśli masz powyżej 50 lat.

 • Jakiekolwiek krwawienie
  6 miesięcy po ostatniej menstruacji należy traktować poważnie i udać się do lekarza.
  Jeśli odwiedzisz lekarza, skarżąc się na którykolwiek z wymienionych wyżej przypadków, a dobiegasz pięćdziesiątki, lekarz z pewnością gruntownie Cię przebada i zleci testy mające na celu wykluczenie jakiś poważnych przyczyn.

Częstotliwość miesiączkowania

Zastanawiałaś się kiedykolwiek ile razy w ciągu życia miesiączkujesz? W ciągu całego życia większość kobiet będzie miała od 400 do 500 cykli miesiączkowych. Warto podkreślić, że współczesne kobiety mają więcej menstruacji niż kiedykolwiek wcześniej, co spowodowane jest:

 • Zwiększoną długością życia
 • Lepszą opieką zdrowotną
 • Sposobem odżywiania
 • Faktem, że dziewczynki zaczynają miesiączkować teraz wcześniej
 • Kobiety rzadziej zachodzą teraz w ciąże

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, koniecznie przeczytaj artykuł Czy to już ostatni okres?

Źródło: Menopauza. Poradnik dla kobiet, dr Robin N. Phillips, wyd. Muza

Zuzanna Górka

Komentarze (9)

pati25

10 lat temu

Z każdą nieprawidłowością,z niepokojącym nam objawem powinnyśmy udać się do ginekologa.On powie nam co nam konkretnie dolega.

Emilly27k

10 lat temu

Istotne moim zdaniem jest aby zapisywać sobie co nam dolega to lekarz pomorze nam z lepszym rezultatem.Dzieki zdobytej wiedzy z notatek łatwiej będzie mu dotrzeć do naszej choroby o ile taka wystepowała będzie.

Emilly27k

10 lat temu

Coś w tym jest , ale tak jak mówi drobina smutne,aż żal duszę ściska.Karola tak jest w zasadzie, bo się boją wizyty u lekarza:)

karoligrz

10 lat temu

niestety też znam takie :/ a moje namowy nic nie dają. Eh jak widzę takie gadanie typu : „wolę nie wiedzieć” to aż mnie coś bierze…..ehhh a później trzeba podejmować drastyczne środki bo mamy do czynienia z rakiem.

drobina

10 lat temu

Interesujący artykuł. Niestety, wiele kobiet lekceważy te problemy. Znam takie, które chyba ze 20 lat nie były u ginekologa.

karoligrz

10 lat temu

Bardzo ważne i istotne informacje dla każdej kobiety. Warto pamiętać iż z każdym problemem z okresem zawsze trzeba zgłosić się do lekarza gdyż to zawsze pierwsze objawy jakiegoś choróbska

Zostaw komentarz