Menopauza Menopauza a choroba

Nadwaga a jakość życia po 50-tce

nadwaga-a-jakosc-zycia-po-50-tce

Czy dążenie do szczupłej sylwetki to tylko efekt mody? Jakie są następstwa i zagrożenia związane z nadwagą?

Do czego może prowadzić nadwaga?

W okresie menopauzy w metabolizmie zachodzi wiele zmian ze względu na zmniejszenie stężenia hormonów, oporność na insulinę oraz przemieszczenia tkanki tłuszczowej na talię i biodra (tzw. otyłość brzuszna). Może wówczas dojść do utrwalenia się nadwagi, którą w późniejszym czasie bardzo trudno jest zrzucić. Zbyt duża masa ciała po 50. roku życia jest współodpowiedzialna za szereg schorzeń, m.in. chorób układu krążenia oraz układu kostno-stawowego, cukrzycę typu 2, stłuszczenie wątroby, a nawet choroby nowotworowe. Nadwaga i otyłość mają swój udział także w zaburzeniach życia seksualnego zarówno kobiet, jak i mężczyzn, nietrzymaniu moczu i stolca oraz wypadaniu narządów rodnych.

Otyłość a NTM i NS

Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu oraz nietrzymania stolca jest znacznie wyższe u kobiet, których wskaźnik masy ciała (BMI) przekracza 30. Ma to związek z utrzymującym się wysokim ciśnieniem wewnątrzbrzusznym, które doprowadza do osłabienia mięśni dna miednicy i ucisku na nerw sromowy. W konsekwencji dochodzi również do zaburzenia statyki i wypadania narządu rodnego. W leczeniu NTM i NS u kobiet z otyłością pomaga zrzucenie zbędnej masy ciała, dzięki czemu ciśnienie wewnątrzbrzuszne zmniejsza się, a dolegliwości ustępują.

M. Witczak

Czy dążenie do szczupłej sylwetki to tylko efekt mody? Jakie są następstwa i zagrożenia związane z nadwagą?

Otyłość w życiu seksualnym

Problemy w sferze seksualnej częściej dotykają ludzi z nadwagą. Dotyczą zarówno kwestii psychicznych, jak i fizycznych. U kobiet otyłych, zwłaszcza w okresie menopauzy, mogą wystąpić takie objawy, jak zmniejszone libido, brak podniety seksualnej (i niedostateczna lubrykacja), brak orgazmu, a nawet lęk przed stosunkiem spowodowany dolegliwościami towarzyszącymi (NTM, wypadaniem narządów rodnych). Otyłość brzuszna jest jednym z czynników generujących problemy z niskim stężeniem testosteronu i zaburzeniami erekcji u mężczyzn około 60. roku życia.

Społeczne konsekwencje nadwagi

Kobiety otyłe często spotykają się z dyskryminacją. Kult młodego i szczupłego ciała nakłada na nie negatywny wizerunek w pracy i w życiu towarzyskim. Są uważane za mniej wykształcone i gorzej sytuowane, a wina za nadwagę jest w całości przypisywana niezdrowemu stylowi życia, jakie rzekomo prowadzą. Niezależnie od tego, jaka sylwetka jest akurat w modzie, problem otyłości i nadwagi jest bardzo ważny w kontekście naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Prawidłowa masa ciała jest naszym sprzymierzeńcem w zapewnieniu lepszej jakości życia po 50. roku życia.

M. Witczak

Komentarze (14)

drobina

9 lat temu

Mej: a ja straciłam brzuszek na pływalni. Kiedyś obiecywałaś sobie, że też pójdziesz. Gorąco Cię do tego namawiam. Dzisiaj dla odmiany idę popływać wieczorkiem 🙂

filodendron

9 lat temu

Przez 45 lat byłam szczupła i nawet nie przyszło mi do głowy ,że mogę kiedyś przytyć, a jednak stało się.Jeden jest plus ,gdy jestem grubsza mniej się przeziębiam i mniej choruję (np.grypa czy zapalenie oskrzeli).

pati25

9 lat temu

No właśnie zimą waga jest najczęściej większa.Mamy wtedy mniej ruchu.Odżywiamy się teżtrochę inaczej i w naszej diecie brakuje świeżych warzyw i owoców.Zimowa aura też nie zachęca do przebywania na powietrzu.Latem to co innego

mejgosia

9 lat temu

A ja mam tak że zimą ważę ok 69 kg, (raz przeskoczyłam na 71), ale wiosną i latem moja waga spada do 65 i czuję się lepiej! Na pewno jest to zasługa ruchu i diety. latem żywię się właściwie warzywkami i owocami! Najgorzej mam z brzuszkiem, bo od pierwszego porodu(26 lat temu) zawsze mi wystaje!

Emilly27k

9 lat temu

Drobinka, ale nie obraź się wspomnę o szyneczce drobiowej jest najzdrowsza, najsmaczniejsza, a zwłaszcza jej cienkie plastry sprawiają ,że kanapka lub bułeczka smakują pysznie:)

Emilly27k

9 lat temu

Na szczęście pilnuję mojej wagi, ale u mnie otyłość w rodzinie jest genetyczna. Moim zdaniem należy prowadzić zdrowy tryb życia i uważać na to co się je:0

drobina

9 lat temu

Kilka lat temu byłam wręcz otyła. Przyznaję, że teraz mam nadwagę, ale w ostatnim czasie skutecznie „podcinam” jej skrzydła. Nie mam efektu jo-jo, bo nie zbijam drastycznie wagi. Małymi kroczkami do celu. Po prostu zmieniłam nawyki żywieniowe i wróciłam do aktywnego trybu życia.

filodendron

9 lat temu

Babko, to prawda co powiedział ginekolog ,bo w tłuszczu siedzą żeńskie hormony ,podobno szczupłe kobiety szybciej mają menopauzę.

filodendron

9 lat temu

Aneczko ,ty ze swoim sportowym trybem życia na pewno nie bedziesz miała nadwagi.U mnie kilogramy pokazały się po 45 roku życia i trudno mi się ich pozbyć. Jo-jo wraca.

pati25

9 lat temu

Nadwaga prowadzi do przykrych dolegliwości.Wspomnianych w artykule dolegliwości nie mam i mam nadzieję,że mieć nie będę.Staram się nie dopuścić do nadwagi

babka

9 lat temu

Gdzieś już napisałam, że mój ginekolog powiedział, że kobiety troche przy tuszy łatwiej znoszą menopauzę. Nie wiem czy to tylko jego opinia czy są jakieś badania robinoe w tym kierunku.

dulcynea

9 lat temu

Nie mam nadwagi,nigdy nie miałam z tym problemów,raczej odwrotnie .Wiecznie miałam niedowagę. Od 10-15 lat mam wagę w normie ,moje BMI to około 22.Nie trzymam żadnych diet ,może tylko ograniczam słodycze (które uwielbiam).

Zostaw komentarz