nadwaga-a-jakosc-zycia-po-50-tce

Czy dążenie do szczupłej sylwetki to tylko efekt mody? Jakie są następstwa i zagrożenia związane z nadwagą?

Do czego może prowadzić nadwaga?

W okresie menopauzy w metabolizmie zachodzi wiele zmian ze względu na zmniejszenie stężenia hormonów, oporność na insulinę oraz przemieszczenia tkanki tłuszczowej na talię i biodra (tzw. otyłość brzuszna). Może wówczas dojść do utrwalenia się nadwagi, którą w późniejszym czasie bardzo trudno jest zrzucić. Zbyt duża masa ciała po 50. roku życia jest współodpowiedzialna za szereg schorzeń, m.in. chorób układu krążenia oraz układu kostno-stawowego, cukrzycę typu 2, stłuszczenie wątroby, a nawet choroby nowotworowe. Nadwaga i otyłość mają swój udział także w zaburzeniach życia seksualnego zarówno kobiet, jak i mężczyzn, nietrzymaniu moczu i stolca oraz wypadaniu narządów rodnych.

Otyłość a NTM i NS

Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu oraz nietrzymania stolca jest znacznie wyższe u kobiet, których wskaźnik masy ciała (BMI) przekracza 30. Ma to związek z utrzymującym się wysokim ciśnieniem wewnątrzbrzusznym, które doprowadza do osłabienia mięśni dna miednicy i ucisku na nerw sromowy. W konsekwencji dochodzi również do zaburzenia statyki i wypadania narządu rodnego. W leczeniu NTM i NS u kobiet z otyłością pomaga zrzucenie zbędnej masy ciała, dzięki czemu ciśnienie wewnątrzbrzuszne zmniejsza się, a dolegliwości ustępują.

M. Witczak

14 KOMENTARZE

  1. Kilka lat temu byłam wręcz otyła. Przyznaję, że teraz mam nadwagę, ale w ostatnim czasie skutecznie „podcinam” jej skrzydła. Nie mam efektu jo-jo, bo nie zbijam drastycznie wagi. Małymi kroczkami do celu. Po prostu zmieniłam nawyki żywieniowe i wróciłam do aktywnego trybu życia.

  2. A ja mam tak że zimą ważę ok 69 kg, (raz przeskoczyłam na 71), ale wiosną i latem moja waga spada do 65 i czuję się lepiej! Na pewno jest to zasługa ruchu i diety. latem żywię się właściwie warzywkami i owocami! Najgorzej mam z brzuszkiem, bo od pierwszego porodu(26 lat temu) zawsze mi wystaje!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ