Menopauza Menopauza a choroba

Nadwaga a jakość życia po 50-tce

nadwaga-a-jakosc-zycia-po-50-tce

Czy dążenie do szczupłej sylwetki to tylko efekt mody? Jakie są następstwa i zagrożenia związane z nadwagą?

Do czego może prowadzić nadwaga?

W okresie menopauzy w metabolizmie zachodzi wiele zmian ze względu na zmniejszenie stężenia hormonów, oporność na insulinę oraz przemieszczenia tkanki tłuszczowej na talię i biodra (tzw. otyłość brzuszna). Może wówczas dojść do utrwalenia się nadwagi, którą w późniejszym czasie bardzo trudno jest zrzucić. Zbyt duża masa ciała po 50. roku życia jest współodpowiedzialna za szereg schorzeń, m.in. chorób układu krążenia oraz układu kostno-stawowego, cukrzycę typu 2, stłuszczenie wątroby, a nawet choroby nowotworowe. Nadwaga i otyłość mają swój udział także w zaburzeniach życia seksualnego zarówno kobiet, jak i mężczyzn, nietrzymaniu moczu i stolca oraz wypadaniu narządów rodnych.

Otyłość a NTM i NS

Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu oraz nietrzymania stolca jest znacznie wyższe u kobiet, których wskaźnik masy ciała (BMI) przekracza 30. Ma to związek z utrzymującym się wysokim ciśnieniem wewnątrzbrzusznym, które doprowadza do osłabienia mięśni dna miednicy i ucisku na nerw sromowy. W konsekwencji dochodzi również do zaburzenia statyki i wypadania narządu rodnego. W leczeniu NTM i NS u kobiet z otyłością pomaga zrzucenie zbędnej masy ciała, dzięki czemu ciśnienie wewnątrzbrzuszne zmniejsza się, a dolegliwości ustępują.

M. Witczak

Czy dążenie do szczupłej sylwetki to tylko efekt mody? Jakie są następstwa i zagrożenia związane z nadwagą?

Otyłość w życiu seksualnym

Problemy w sferze seksualnej częściej dotykają ludzi z nadwagą. Dotyczą zarówno kwestii psychicznych, jak i fizycznych. U kobiet otyłych, zwłaszcza w okresie menopauzy, mogą wystąpić takie objawy, jak zmniejszone libido, brak podniety seksualnej (i niedostateczna lubrykacja), brak orgazmu, a nawet lęk przed stosunkiem spowodowany dolegliwościami towarzyszącymi (NTM, wypadaniem narządów rodnych). Otyłość brzuszna jest jednym z czynników generujących problemy z niskim stężeniem testosteronu i zaburzeniami erekcji u mężczyzn około 60. roku życia.

Społeczne konsekwencje nadwagi

Kobiety otyłe często spotykają się z dyskryminacją. Kult młodego i szczupłego ciała nakłada na nie negatywny wizerunek w pracy i w życiu towarzyskim. Są uważane za mniej wykształcone i gorzej sytuowane, a wina za nadwagę jest w całości przypisywana niezdrowemu stylowi życia, jakie rzekomo prowadzą. Niezależnie od tego, jaka sylwetka jest akurat w modzie, problem otyłości i nadwagi jest bardzo ważny w kontekście naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Prawidłowa masa ciała jest naszym sprzymierzeńcem w zapewnieniu lepszej jakości życia po 50. roku życia.

M. Witczak

Komentarze (14)

drobina

11 lat temu

Mej: a ja straciłam brzuszek na pływalni. Kiedyś obiecywałaś sobie, że też pójdziesz. Gorąco Cię do tego namawiam. Dzisiaj dla odmiany idę popływać wieczorkiem 🙂

filodendron

11 lat temu

Przez 45 lat byłam szczupła i nawet nie przyszło mi do głowy ,że mogę kiedyś przytyć, a jednak stało się.Jeden jest plus ,gdy jestem grubsza mniej się przeziębiam i mniej choruję (np.grypa czy zapalenie oskrzeli).

pati25

11 lat temu

No właśnie zimą waga jest najczęściej większa.Mamy wtedy mniej ruchu.Odżywiamy się teżtrochę inaczej i w naszej diecie brakuje świeżych warzyw i owoców.Zimowa aura też nie zachęca do przebywania na powietrzu.Latem to co innego

mejgosia

11 lat temu

A ja mam tak że zimą ważę ok 69 kg, (raz przeskoczyłam na 71), ale wiosną i latem moja waga spada do 65 i czuję się lepiej! Na pewno jest to zasługa ruchu i diety. latem żywię się właściwie warzywkami i owocami! Najgorzej mam z brzuszkiem, bo od pierwszego porodu(26 lat temu) zawsze mi wystaje!

Emilly27k

11 lat temu

Drobinka, ale nie obraź się wspomnę o szyneczce drobiowej jest najzdrowsza, najsmaczniejsza, a zwłaszcza jej cienkie plastry sprawiają ,że kanapka lub bułeczka smakują pysznie:)

Emilly27k

11 lat temu

Na szczęście pilnuję mojej wagi, ale u mnie otyłość w rodzinie jest genetyczna. Moim zdaniem należy prowadzić zdrowy tryb życia i uważać na to co się je:0

drobina

11 lat temu

Kilka lat temu byłam wręcz otyła. Przyznaję, że teraz mam nadwagę, ale w ostatnim czasie skutecznie „podcinam” jej skrzydła. Nie mam efektu jo-jo, bo nie zbijam drastycznie wagi. Małymi kroczkami do celu. Po prostu zmieniłam nawyki żywieniowe i wróciłam do aktywnego trybu życia.

filodendron

11 lat temu

Babko, to prawda co powiedział ginekolog ,bo w tłuszczu siedzą żeńskie hormony ,podobno szczupłe kobiety szybciej mają menopauzę.

filodendron

11 lat temu

Aneczko ,ty ze swoim sportowym trybem życia na pewno nie bedziesz miała nadwagi.U mnie kilogramy pokazały się po 45 roku życia i trudno mi się ich pozbyć. Jo-jo wraca.

pati25

11 lat temu

Nadwaga prowadzi do przykrych dolegliwości.Wspomnianych w artykule dolegliwości nie mam i mam nadzieję,że mieć nie będę.Staram się nie dopuścić do nadwagi

babka

11 lat temu

Gdzieś już napisałam, że mój ginekolog powiedział, że kobiety troche przy tuszy łatwiej znoszą menopauzę. Nie wiem czy to tylko jego opinia czy są jakieś badania robinoe w tym kierunku.

dulcynea

11 lat temu

Nie mam nadwagi,nigdy nie miałam z tym problemów,raczej odwrotnie .Wiecznie miałam niedowagę. Od 10-15 lat mam wagę w normie ,moje BMI to około 22.Nie trzymam żadnych diet ,może tylko ograniczam słodycze (które uwielbiam).

Zostaw komentarz