Męska Strefa Męskie dolegliwości

Nadwaga

nadwaga

Podczas andropauzy u mężczyzn może pojawić się nadwaga. Jest ona spowodowana najczęściej siedzącym trybem życia, brakiem ruchu i aktywności fizycznej oraz niedoborem hormonów. Otyłość typu brzusznego pojawia się najczęściej i dotyczy środkowej części ciała.

Nadwaga to bardzo niebezpieczna choroba, która doprowadzić może do szeregu innych zagrażających życiu zjawisk jak np. miażdżyca, cukrzyca, zawał serca.
Otyłość powiązana jest również z bólami kręgosłupa, dla którego zbędne kilogramy stają się dodatkowym obciążeniem. Prowadzi to do przewlekłych bólów, schorzeń i zwyrodnień kręgosłupa. Nie pozostaje również obojętna wobec stawów, zwłaszcza biodrowego.
Aby nie narażać się na tego typu schorzenia warto wprowadzić odpowiednią dietę. Przede wszystkim należy odejść od posiłków bardzo tłustych. Zamiast smażyć potrawy w głębokim oleju, lepiej je udusić, ugotować bądź upiec. Należy również zwrócić uwagę na ilość jedzenia. Odchudzanie bowiem polega na spożywaniu mniejszej energii niż zapotrzebowanie organizmu. W ten sposób organizm czerpię ją w procesie „spalania” zapasów, które najczęściej gromadzone są w postaci tłuszczu. Najbardziej skuteczna jest taka dieta, która pozwala powoli tracić tkankę tłuszczową (około 1 kg tygodniowo).

Zazwyczaj na początku odchudzania efekty są natychmiastowe a spadek masy ciała znaczny. Jest to spowodowane nie tylko utratą tkanki tłuszczowej ale również wody. Po pewnym czasie proces ten staje się wolniejszy. Nie jest to jednak znak, że dieta nie działa, lecz że organizm wolniej wydala wodę. Dodatkowo, aby efekt był lepszy i bardziej trwały warto spróbować ćwiczeń wysiłkowych i rozciągających. Pobudzą one mięśnie do szybszego spalania tłuszczu i poprawią ogólną wydolność organizmu. Można również po prostu częściej spacerować, biegać czy jeździć na rowerze.

Jeśli nadwaga jest już bardzo duża należy udać się do dietetyka, aby ten dobrał odpowiedni rodzaj diety i nadzorował proces odchudzania.
Zastosowanie diety i zmniejszenie masy ciała może w znacznym stopniu wpłynąć na polepszenie stanu kręgosłupa. Przede wszystkim przestanie on być obciążony, a przez to zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia chorób kręgosłupa.

Anna Ś

Komentarze (8)

trojan94

11 lat temu

Nadwaga u mężczyzn jest bardzo niebezpieczna. Piwosze najczęściej tyją od pasa w dół /brzuch/. Tylko smakosze tego złocistego płynu nie chcą z niego rezygnować i dalej piją. Gdyby to było w umiarze, nie byłoby problemu.

gwolska

11 lat temu

W ubiegłym roku ,zachęcona efektami diety Dukana ,którą stosowała moja przyjaciółka, schudłam 15 kg. Jeszcze przydałoby się schudnąć 5-7 kg i dlatego od tygodnia przeszłam na tę dietę. Wiem, że nie ma diety-cud jednak ta dieta pozwoliła mi poznać nowe smaki potraw i rozsądnie jeść. Organizm początkowo się buntował, ale ja byłam bardzo zdeterminowana i osiągnęłam sukces.Jeśli przez 2-3 dni sobie pofolguję to następne dni są bardziej „odchudzone” w jedzeniu.To kwestia nabycia nowych nawyków.

7-zyczen

11 lat temu

Szczesliwi ci co kalorii nie licza…Ale sa tacy co licza i nawet dla nich woda je posiada…To ja,aczkolwiek nie mam z tym klopotu.Grunt to dieta,ale nie myslcie,ze tylko badyle jem!Jem wszystko tylko z rozsadkiem i wcale nie musze wiecej tylko dla tego,ze cos widze.I ruch.Tego mi nie brakuje i w pracy i w domu rowniez.Maniek dzialka tez ma tu swoj udzial:):):)

maniek

11 lat temu

Ja też nie mam tego problemu, raczej odwrotnie parę kilo by nie zaszkodziło, ale diety nie stosuję, ruch to podstawa w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Mnie pomaga w tym działka.

jkokosza

11 lat temu

Ja też nie mam problemu z wagą , mieszczę się w granicach normy, tylko nie daj boże, abym troszkę przytyła, a już nie mogę się ruszać, schylać nawet podłogę zetrzeć ciężko. Podziwiam tych ludzi, ktorzy są grubi, jak oni dają sobie radę ,a ich kręgosłup jaki musi być silny , żeby to wszystko wytrzymać.

joasiaaa

11 lat temu

Dobrze, że ja nie mam nadwagi. Warto dbać o siebie, ćwiczyć zdrowo się odżywiać żeby nie mieć problemu z nadwagą.

justi

11 lat temu

przede wszystkim warto sobie uświadomić, że nadwaga owszem jest chorobą, ale co gorsza często jest początkiem niebezpiecznej choroby jaką jest otyłość!

Zostaw komentarz