nadwaga

Podczas andropauzy u mężczyzn może pojawić się nadwaga. Jest ona spowodowana najczęściej siedzącym trybem życia, brakiem ruchu i aktywności fizycznej oraz niedoborem hormonów. Otyłość typu brzusznego pojawia się najczęściej i dotyczy środkowej części ciała.

Nadwaga to bardzo niebezpieczna choroba, która doprowadzić może do szeregu innych zagrażających życiu zjawisk jak np. miażdżyca, cukrzyca, zawał serca.
Otyłość powiązana jest również z bólami kręgosłupa, dla którego zbędne kilogramy stają się dodatkowym obciążeniem. Prowadzi to do przewlekłych bólów, schorzeń i zwyrodnień kręgosłupa. Nie pozostaje również obojętna wobec stawów, zwłaszcza biodrowego.
Aby nie narażać się na tego typu schorzenia warto wprowadzić odpowiednią dietę. Przede wszystkim należy odejść od posiłków bardzo tłustych. Zamiast smażyć potrawy w głębokim oleju, lepiej je udusić, ugotować bądź upiec. Należy również zwrócić uwagę na ilość jedzenia. Odchudzanie bowiem polega na spożywaniu mniejszej energii niż zapotrzebowanie organizmu. W ten sposób organizm czerpię ją w procesie „spalania” zapasów, które najczęściej gromadzone są w postaci tłuszczu. Najbardziej skuteczna jest taka dieta, która pozwala powoli tracić tkankę tłuszczową (około 1 kg tygodniowo).

Zazwyczaj na początku odchudzania efekty są natychmiastowe a spadek masy ciała znaczny. Jest to spowodowane nie tylko utratą tkanki tłuszczowej ale również wody. Po pewnym czasie proces ten staje się wolniejszy. Nie jest to jednak znak, że dieta nie działa, lecz że organizm wolniej wydala wodę. Dodatkowo, aby efekt był lepszy i bardziej trwały warto spróbować ćwiczeń wysiłkowych i rozciągających. Pobudzą one mięśnie do szybszego spalania tłuszczu i poprawią ogólną wydolność organizmu. Można również po prostu częściej spacerować, biegać czy jeździć na rowerze.

Jeśli nadwaga jest już bardzo duża należy udać się do dietetyka, aby ten dobrał odpowiedni rodzaj diety i nadzorował proces odchudzania.
Zastosowanie diety i zmniejszenie masy ciała może w znacznym stopniu wpłynąć na polepszenie stanu kręgosłupa. Przede wszystkim przestanie on być obciążony, a przez to zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia chorób kręgosłupa.

Anna Ś