Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

Tarczyca w okresie menopauzy

25.09.2011

Komentarzy: 3

Tarczyca w okresie  menopauzy
W okresie menopauzy w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian. Niektóre mają ścisły związek z zachowaniem tarczycy, wrażliwej na huśtawki hormonalne naszego organizmu. Jak zaradzić niedoczynności tarczycy?

Tarczyca daje znać

Choroba tarczycy zwana niedoczynnością objawia się na różne sposoby. Na niektóre symptomy, takie jak szybkie męczenie się czy sucha, łatwo rogowaciejąca skóra np. na łokciach, nie zwracamy uwagi, zrzucając je na karb wieku lub dużej ilości obowiązków.

Marznięcie, trudności w koncentracji, łamliwe włosy powinny jednak wzbudzić w nas podejrzenia co do pracy naszej tarczycy. Gdy jej funkcjonowanie zaburzone jest w znacznym stopniu dochodzi do powiększenia gruczołu tarczycy i powstania tzw. wola. Dodadtokowo, miesiączki mogą stać się nieregularne, a pogrubione struny głosowe sprawią, że znajomi nie poznają nas przez telefon. Starajmy się nie doprowadzić do takiego stanu.

Tarczyca na emeryturze

Choroby gruczołu tarczycowego są częstsze u kobiet niż u mężczyzn. Zaburzenia te dotyczą samej budowy gruczołu jak i jego czynności. Z upływem lat widoczny jest zanik wielu narządów. Zmniejsza się także struktura tarczycy jak i czynność wydzielania. Zmniejszenie się liczby komórek nabłonka pęcherzykowego, zwiększenie tkanki łącznej oraz nacieki z komórek zwanych limfocytami to główne zmiany tarczycy.

Można także wyczuwać nierówności w konsystencji gruczołu – zmiany guzowate są częstym objawem. Gruczoł tarczycy wytwarza dwa hormony: tyrozynę i trójjodotyroninę. Najbardziej wrażliwy na te hormony jest układ krążenia, aczkolwiek hormony tarczycy oddziałują na wszystkie komórki w organizmie. Ponadto, zaburzenie polegające na nadczynności tarczycy nie wpływa pozytywnie na kości, może dojść do obniżenia ich masy.

Kanka

Przeczytaj też:
  • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
    Bardzo dziękuję za ten artykuł. Dla mnie jest on tym bardziej interesujący , bo sama cierpię na niedoczynność tarczycy. Podczas pierwszej wizyty u lekarza endokrynologa, pani doktor najpierw przeprowadziła ze mną wywiad lekarski, a przed samym badaniem sprawdziła moje łokcie i od razu trafnie oceniła co mi jest. Mam guzy tarczycy i codzienne na czczo muszę brać lekarstwa. Trudno mi powiedzieć, czy czuję się lepiej - na pewno nie gorzej. Najtrudniejsza w tym wszystkim jest walka z nadwagą, tym bardziej, że choruję też na astmę i lekarstwa, które biorę też robią swoje..
  • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
    Mnie na szczęście nie dotyczy problem z tarczycą.Chociaż muszę przyznać,że ten artykuł bardzo mnie zaciekawił.Słyszałam o tym,że nie należy jeść dużo soi ale nie sądziłam,że może to doprowadzić do niedoczynności tarczycy.
  • tereska56 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
    problem mnie nie dotyczy (przynajmniej na razie), ale z ciekawoscią przeczytałam o przyczynach chorób tarczycy. Staram sie "zażywać" jodu jak najczęściej. Zazdroszczę mieszkającym nad morzem.
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab