lojotokowe-zapalenie-skory-mechanizm-powstawania

Łojotokowe zapalenie skóry jest często spotykanym schorzeniem dermatologicznym. Jaki jest mechanizm powstawania tej choroby?

Łojotokowe zapalenie skóry najczęściej dotyka mężczyzn po 50. roku życia, ale nie jest to regułą. Z ŁZS zmagają się również młodsi mężczyźni oraz kobiety. Ta choroba dotyka obszary, na których występują gruczoły łojowe.

ŁZS – objawy

ŁZS objawia się nadmiernym łuszczeniem skóry głowy. Pod włosami pojawiają się białe, suche płaty. Początkowo zmiany są niewielkie, niestety, w miarę upływu czasu nasilają się. Wiele osób zwalcza żółtawe łuski szamponami przeciwłupieżowymi. Niestety, tego typu preparaty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. ŁZS towarzyszy przetłuszczanie włosów. Kosmyki tracą świeżość kilka godzin po myciu głowy.

Tkanka podskórna

Skóra pełni rolę bariery obronnej. Zabezpiecza nasz organizm przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, w tym mikroorganizmów chorobotwórczych. Skóra składa się z 3 warstw Tkanka podskórna, zbudowana z tkanki łącznej, stanowi swoisty materiał termoizolacyjny. Zimą zabezpiecza organizm przed utratą ciepła, z kolei latem chroni ustrój przed przegrzaniem.

Budowa skóry właściwej

Z kolei skóra właściwa pełni funkcję odżywczą. W jej obrębie można znaleźć receptory czuciowe, naczynia krwionośne, cebulki włosów oraz gruczoły potowe i łojowe. Łój przedostaje się na powierzchnię skóry, gdzie pełni funkcję ochronną. W jej skład wchodzą substancje, które wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Irmina