Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Ropne zapalenie mieszków włosowych - objawy i leczenie

06.05.2013

Komentarzy: 9

Ropne zapalenie mieszków włosowych - objawy i leczenie
Ropne zapalenie mieszków włosowych jest uciążliwym problemem, bez różnicy, czy przyjmuje formę przewlekłą, czy nie. Czy można tej chorobie zapobiec? I co robić, jeśli się pojawi? O tym w niniejszym artykule.

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych jest chorobą wywołaną przez czynnik zakażający i obejmującą meszki włosowe. Ten czynnik zakażający dostaje się do mieszka przez skórę i przez ujścia gruczołów łojowych.

Objawy zapalenia mieszków włosowych

Najczęściej występującymi objawami zapalenia mieszków włosowych są zaczerwienienie okolic mieszków oraz świąd, który jest wynikiem stanu zapalnego. Często na samym czubku mieszka włosowego tworzy się ropiejący guzek.

Rodzaje zapalenia mieszków włosowych

Wyróżnia się kilka rodzajów zapalenia mieszków włosowych, a podstawą tej klasyfikacji jest rodzaj czynnika wywołującego zapalenie:

 • zapalenie bakteryjne – zapalenie wywołane najczęściej przez gronkowca złocistego lub przez paciorkowce ropne,
 • zapalenie wirusowe – zapalenie wywoływane najczęściej przez wirus opryszczki,
 • zapalenie grzybicze – zapalenie związane z obecnością stwardniałego obszaru na czubku mieszka włosowego,
 • zapalenie pasożytnicze – zapalenie wywoływane najczęściej przez nużeniec,
 • zapalenie o nieznanej przyczynie.

Sabina Sosnowska

Przeczytaj też:
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mam taki problem z włosami, na głowie robią mi się małe krostki, które są bolesne. Przypadłość ta pojawiła się nagle, bo długim leczeniu antybiotykowym. Leczę u dermatologa ale na razie efekt jest krótkotrwały.
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Miałam ten problem w dzieciństwie. Mama zaprowadzła mnie do lekarza, który zastosowal szybką i skuteczną kurację. Od tamtej pory nie miałam juz kłopotów z włosami.
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nie miałam nigdy tego problemu. swoje pierwsze farbowane włosy miałam w wieku 16 lat i są do tej pory niezniszczalne i przede wszystkim naturalne nawet wówczas, gdy je farbuje.
 • sirena46 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nie wiedziałam, że jest aż tyle chorób mieszków włosowych. Bardzo pomocny artykuł. Nie mam takich problemów, ale nigdy nic nie wiadomo
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Osobiście tego nie mam, ale mój mąż z tym się zmaga, przynajmniej raz na rok! Pierwszy raz bardzo się wystraszyliśmy, bo powstało takie zgrubienie jak guz, miał to w ...pachwinie! Bolało strasznie i nawet chodzenie sprawiało ból! Lekarz stwierdził zapalenie mieszków włosowych i nic więcej! Realia naszej służby zdrowia! Nawet nie próbował określić jakiego pochodzenia jest to zapalenie! I tak to trwa do dziś, wybuduje się, potem pęka, przeważnie po kąpieli, wydzielina wyciekająca jest strasznie śmierdząca! Przeciętnie raz w roku , na przedwiośniu to mu doskwiera! Lekarz na to nic ,ani badań, ani leków! Ręce opadają!
 • Tess avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Takie problemy skórne spotyka się często w okresie zmian hormonalnych, może dlatego teraz nas czasem dotyka?
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja również miewam takie problemy ,od jakiegoś czasu.
  Leczenie dermatologiczne ,jest skuteczne ,ale na krótko i po jakimś czasie dolegliwość nawraca. Już teraz sama się "leczę". Dermatolog planowała posiew z ropnia ,ale tylko na planach się skończyło. i długotrwałych efektów brak
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nie mam problemu z ropnym zapaleniem mieszków włosowych.Właśnie tylko po goleniu pojawiają się wykwity na udach
 • elle@elle avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  ja tez nie mam tego problemu
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Czy wiesz, że? Amniopunkcja - Zabieg polegający na nakłuciu pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego jamy owodni Wykonuje się go w celach… Czytaj dalej w słowniczku»
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab