Andropauza Męska Strefa

Andropauza – porady

andropauza-porady

Andropauza jest takim okresem w życiu mężczyzny, w którym jego poczucie własnej wartości może maleć. Pojawia się w okresie od 40 do 55 roku życia i charakteryzuje się spadkiem męskiego hormonu płciowego – testosteronu.

Jego poziom ma wpływ na cały męski organizm (wbrew obiegowym opinią wiąże się nie tylko ze sferą sprawności seksualnej).

Podczas andropauzy w ciele oraz psychice mężczyzny zachodzą przemiany. Następuje spadek masy mięśniowej, maleje ogólna wydolność organizmu, siła mięśni, występuje również przerzedzenie włosów. Wraz ze spadkiem kondycji mogą pojawiać się problemy z koncentracją, ze snem, drażliwość, zmienność nastrojów. Maleje także popęd seksualny. Oprócz tego – wzrasta ryzyko wystąpienia chorób takich jak osteoporoza, nadciśnienie tętnicze, zmiany cukrzycowe, choroby nerek czy problemy z prostatą.

Na szczęście u mężczyzn andropauza o wiele dłużej niż menopauza u kobiet. Dzięki temu można się przygotować na stopniowo następujące przemiany. Ważne jednak, aby panowie zdali sobie sprawę z tego, że okres andropauzy nie jest okresem, w którym bezpowrotnie tracą swoją męskość. Zauważenie objawów nie powinno być lekceważone (lub co gorsza wypierane ze świadomości).

Andropauza wymaga podjęcia pewnych działań – chociażby częstszych badań profilaktycznych, dbania o odpowiedni poziom cholesterolu, konsultacje ze specjalistami w wypadku niepokojących objawów (np. przerostu gruczołu prostaty). Przede wszystkim jednak konieczne jest wsparcie psychologiczne – niekoniecznie ze strony terapeuty.

Redakcja

Komentarze (6)

filodendron

7 lat temu

Mężczyźni wolą udawać ,że „przekwitanie” ich nie dotyczy ,ale prawda jest taka ,że zmieniają się ,xle się czują i chorują. Przeważnie dopada ich problem z prostatą i impotencją i inne.

filodendron

7 lat temu

Mężczyźni wolą udawać ,że „przekwitanie” ich nie dotyczy ,ale prawda jest taka ,że zmieniają się ,xle się czują i chorują. Przeważnie dopada ich problem z prostatą i impotencją i inne.

sirena46

7 lat temu

Niestety i mężczyzn dopada przekwitanie. Nic na to nie poradzimy. Może w przyszłości będą medykamenty – taka męska wersja HTZ, aby nasi panowie łagodniej przeszli ten nie najlepszy dla nich czas.X(

pati25

7 lat temu

Mężczyźni tak samo jak kobiety wraz z wiekiem przechodzą pewien okres w którym zauważają pewne zmiany ,mają różne dolegliwości.Potrzebują wsparcia innych,wsparcia najbliższych osób

Mindi

7 lat temu

Wiadomo, że różnie sobie radzimy ze świadomością, że się naturalnie starzejemy. Dobrze gdy mamy przy boku taką osobę, która widzi w nas to co dobre i wierzy w nas. Mam nadzieję, że jestem takim wsparciem dla męża i ten czas nie będzie dla niego specjalnie trudny i przykry.

Zostaw komentarz