Fitness Ruch to zdrowie

Co to jest Wellness?

co-to-jest-wellness

Pierwsze Wasze skojarzenie na hasło „wellness”? Na ogół przychodzą na myśl różne pojęcia pokrewne odnowie biologicznej – od technik relaksacyjnych po fitness. Określenie to jest powszechnie znane i na swój sposób modne, ale czy właściwie rozumiane?

Moda na wellness przyjęła się w Polsce dość szybko, niemal każdy z nas zna to słowo, ale na ogół mielibyśmy trudności z wyjaśnieniem czym jest dokładnie – i jak bardzo jest pojemne.

Wellness czyli…

filozofia bycia zdrowym, sprawnym; to inaczej harmonia wszystkich aspektów życia, a nie jedynie sfery psyche czy soma, to dobre samopoczucie w wymiarze psychicznym, fizycznym i duchowym.

Tak więc wellness powinniśmy interpretować jako szersze spojrzenie na człowieka wraz ze środowiskiem, w którym żyje, znacznie szersze niż wąsko rozumiana odnowa biologiczna.

Zdrowie – rozumiane jako brak chorób i schorzeń oraz stanów osłabienia – zawiera w sobie wellness, które cechuje dobre samopoczucie, pozwalające na optymalne funkcjonowanie, wydajną pracę, uczestniczenie w życiu społecznym – czyli zachowanie satysfakcjonującej jakości życia opartej na zdrowiu.

Jakie są wymiary wellness?

Dla dobrego samopoczucia i każdego z wymiarów wellness najbardziej istotne jest pozytywne nastawienie do życia. Wówczas jesteśmy zadowoleni z pracy, aktywnie odpoczywamy, jesteśmy spełnieni duchowo i sprawni fizycznie, a ponadto pozytywnie nastawieni emocjonalnie i mentalnie. Pogoda ducha, pozytywne nastawienie jest podstawą wellness.

Jego wymiary, w których możesz dokonać samooceny to wymiar emocjonalno-umysłowy (od depresji po stan szczęścia), wymiar intelektualny (od ignorancji do wiedzy), wymiar fizyczny (od osłabienia po wysoką sprawność), społeczny (od samotności po bycie „duszą towarzystwa”), wymiar duchowy (od niespełnienia po pełnię spełnienia) oraz ogólne spojrzenie – czyli całościowa samoocena – odbiór własnej osoby od postrzegania negatywnego po bardzo pozytywne.

PFN

Pierwsze Wasze skojarzenie na hasło „wellness”? Na ogół przychodzą na myśl różne pojęcia pokrewne odnowie biologicznej – od technik relaksacyjnych po fitness. Określenie to jest powszechnie znane i na swój sposób modne, ale czy właściwie rozumiane?

Odpowiedz sobie zatem na pytania:

 • Czy jesteś szczęśliwa?
 • Czy jesteś spełniona w życiu?
 • Czy na co dzień jesteś osobą pogodną, życzliwą ludziom?
 • Czy masz satysfakcję ze wszystkich aspektów swojego życia (prywatnego, zawodowego, rozwoju hobby…)?
 • Umiesz sobie radzić z codziennymi problemami?
 • Czy dbasz o zdrowie i stanowi ono dla Ciebie dużą wartość?
 • Czy dbasz o komfort duchowy, unikasz stresu, masz kontakt z naturą i umiesz się zdystansować? Umiesz panować nad emocjami i radzić sobie z uczuciami – optymistycznie i konstruktywnie? Unikasz przygnębienia?

 • Rozwijasz się? Masz całożyciową pasję, którą rozwijasz? Zdolność do uczenia się?
 • Masz dobre samopoczucie intelektualne? Jesteś dobrze poinformowana? Nie czujesz się ignorowana? Umiesz wykorzystywać informacje do poprawy jakości swojego życia?
 • Działasz skutecznie?
 • Efektywnie wykorzystujesz czas wolny? Umiesz nim zarządzać?
 • Jesteś słaba fizycznie czy cieszysz się dobrą kondycją fizyczną?
 • Twoje relacje z innymi są udane? Umiesz tworzyć relacje poprawiające jakość życia – Twojego i innych? * Jesteś towarzyska i unikasz samotności?
 • Umiesz budować system wartości? Stawiasz sobie w życiu ważne i konstruktywne cele?

PFN

Pierwsze Wasze skojarzenie na hasło „wellness”? Na ogół przychodzą na myśl różne pojęcia pokrewne odnowie biologicznej – od technik relaksacyjnych po fitness. Określenie to jest powszechnie znane i na swój sposób modne, ale czy właściwie rozumiane?

To jak postrzegasz siebie w powyższych wymiarach wellness jest na ogół bardziej istotne od twoich predyspozycji, możliwości na dziś i w dłuższej perspektywie. Co to oznacza?

Im lepiej postrzegasz samą siebie – tym masz lepsze samopoczucie, większy komfort psychiczny, spokój wewnętrzny i bardziej przyjazne środowisko do rozwoju, planowania, pracy nad sobą we wszystkich wymiarach. A zatem postrzeganie połączone z umiejętnością zmotywowania do dalszego działania i nagradzaniem siebie. Zaufanie do siebie, przekładające się na wiarę we własne możliwości i szanse na sukcesy.

Wellness wśród chorych i niepełnosprawnych jest możliwe – optymizm życiowy pomaga zahamować rozwój choroby, wzmacnia leczenie, poprawia wyniki zabiegów chirurgicznych. Nawet cierpiąc na choroby całożyciowe (astma, cukrzyca typu I) można mieć satysfakcję z zapanowania nad chorobą, efektów właściwego leczenia, prawidłowego odżywiania, rozwoju aktywności fizycznej pomocnej w poprawie zdrowia.

PFN

Komentarze (6)

pati25

7 lat temu

Interesujący artykuł.Pojęcie wellnes zosało bardzo dobrze przedstawione.Ważne w tym jest jak sami siebie postrzegamy.Zgadzam się w 100% z zakończenniem tego artykułu.Osoba chora jak jest optymistycznie nastawiona do życia to szybciej wraca do zdrowia.:-X:-):-*

aneczka

7 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. Napewno może pomóc w dokonaniu własnej samooceny w wymiarze psychicznym, fizycznym i duchowym:-*

Mindi

7 lat temu

Ja także inaczej rozumiałam „wellness” ale przesłanie bardzo mi się podoba. Muszę zwrócić większą uwagę na przemyślenie swojego podejścia do życia i zmienić je na pozytywne 🙂

mejgosia

7 lat temu

No cóż! Na pytania w większości odpowiedziałam negatywnie, ale nie jest to stałe, mam dni ,że prawie wszysstko jest happy! Muszę nad tym popracować, no i nabyłam nową wiedzę o Wellness, zupełnie inaczej sobie to tłumaczyłam!O:)

drobina

7 lat temu

Bardzo ucieszył mnie ten artykuł. Utwierdził mnie w przekonaniu, że to co robię jest dobre i fajne, a kwintesencją (dodającą skrzydeł) są dla mnie dwa ostatnie zdania artykułu. :-):-X:-X

Zostaw komentarz