Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Łojotokowe zapalenie skóry – mechanizm powstawania

lojotokowe-zapalenie-skory-mechanizm-powstawania

Łojotokowe zapalenie skóry jest często spotykanym schorzeniem dermatologicznym. Jaki jest mechanizm powstawania tej choroby?

Łojotokowe zapalenie skóry najczęściej dotyka mężczyzn po 50. roku życia, ale nie jest to regułą. Z ŁZS zmagają się również młodsi mężczyźni oraz kobiety. Ta choroba dotyka obszary, na których występują gruczoły łojowe.

ŁZS – objawy

ŁZS objawia się nadmiernym łuszczeniem skóry głowy. Pod włosami pojawiają się białe, suche płaty. Początkowo zmiany są niewielkie, niestety, w miarę upływu czasu nasilają się. Wiele osób zwalcza żółtawe łuski szamponami przeciwłupieżowymi. Niestety, tego typu preparaty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. ŁZS towarzyszy przetłuszczanie włosów. Kosmyki tracą świeżość kilka godzin po myciu głowy.

Tkanka podskórna

Skóra pełni rolę bariery obronnej. Zabezpiecza nasz organizm przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, w tym mikroorganizmów chorobotwórczych. Skóra składa się z 3 warstw Tkanka podskórna, zbudowana z tkanki łącznej, stanowi swoisty materiał termoizolacyjny. Zimą zabezpiecza organizm przed utratą ciepła, z kolei latem chroni ustrój przed przegrzaniem.

Budowa skóry właściwej

Z kolei skóra właściwa pełni funkcję odżywczą. W jej obrębie można znaleźć receptory czuciowe, naczynia krwionośne, cebulki włosów oraz gruczoły potowe i łojowe. Łój przedostaje się na powierzchnię skóry, gdzie pełni funkcję ochronną. W jej skład wchodzą substancje, które wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Irmina

Łojotokowe zapalenie skóry jest często spotykanym schorzeniem dermatologicznym. Jaki jest mechanizm powstawania tej choroby?

Naskórek, czyli zewnętrzna powłoka
Naskórek stanowi zewnętrzną warstwę skóry. Składa się z kilku warstw komórek nabłonkowych. W najgłębszych warstwach naskórka znajdują się komórki rozrodcze, które odpowiadają za wytwarzanie komórek nabłonkowych. Nowo powstałe komórki wypychają ku górze starsze komórki. Podczas „wędrówki” dochodzi do rogowacenia, odwodnienia i zamierania komórek.

ŁZS – przyczyny

Skóra funkcjonuje prawidłowo, dopóki istnieje równowaga między wytwarzaniem nowych komórek a złuszczaniem starych. Niestety, czasem pojawiają się zaburzenia, które prowadzą do łojotokowego zapalenia skóry.

Łojotokowe zapalenie skóry – przebieg

Naukowcom nie udało się ustalić czynników, odpowiedzialnych za inicjację procesu zapalnego. Wiadomo natomiast, iż proces zapalny przyczynia się do niekontrolowanej syntezy komórek naskórka. W związku z tym, iż przyroda dąży do równowagi, organizm próbuje zrównoważyć produkcję komórek i tym samym dochodzi do uruchomienia mechanizmów odpowiedzialnych za łuszczenie.

Zwiększona produkcja łoju

W związku z tym, iż zewnętrzne komórki naskórka nie były w pełni dojrzałe, ze skóry odpadają płaty, które zawierają żywe komórki. Łuszczeniu towarzyszy zwiększona produkcja łoju. Nadmiar sebum przyczynia się do przetłuszczania włosów i skóry.

ŁZS jest niezwykle dokuczliwą chorobą. Na szczęście istnieją preparaty, które pozwalają pozbyć się tej przypadłości. Zazwyczaj lekarze przepisują specyfiki o działaniu miejscowym: maści, kremy, szampony.

Irmina

Komentarze (4)

pati25

6 lat temu

Teraz z tym przykrym schorzeniem ŁZS o wiele łatwiej walczyć;.Do dyspozycji mamy różne środki dermatologiczne.Kremy,maści,szampony.

Mindi

6 lat temu

Z łojotokowym zapaleniem skóry trudno radzić sobie domowymi sposobami. Mnie dotknął ten problem na skórze głowy i twarzy odkąd weszłam w czas menopauzy. Stan mojej skóry poprawił się i ustabilizował dzięki leczeniu dermatologicznemu.

Tess

6 lat temu

Łojotokowe zapalenie skóry to wielki problem wieku dojrzewania. Kiedyś ludzie męczyli się dbając o włosy częstym myciem i płukankami z pokrzywy i skrzypu polnego. Teraz jest łatwiej bo są gotowe leki, które zalecają lekarze skórni.

drobina

6 lat temu

ŁZS to niezbyt przyjemne schorzenie. Na szczęście jest coraz więcej specyfików, dzięki którym możemy szybko i skutecznie pozbyć się tej uciążliwej choroby.

Zostaw komentarz