kawa-alkohol-i-inne-drazniace-produkty-spozywcze

Istotne znaczenie ma nie tylko to ile, ale ważne jest także to co jemy i pijemy. Wiele produktów działa moczopędnie, a dodatkowo podrażnia na nasz pęcherz.

Alkohol oraz napoje zawierające kofeinę, np. kawa lub herbata mają działanie moczopędne i wywołują potrzebę częstego oddawania moczu. Przy okazji mogą również silnie podrażniać pęcherz moczowy. Nawet kawa bezkofeinowa oraz herbaty zielone i ziołowe (z wyjątkiem mięty i rumianku) mogą spowodować jego podrażnienie.

REKLAMA

Niektóre produkty spożywcze mają niskie pH, dlatego aby zredukować ich drażniące działania wymagają przyjmowania dużej ilości płynów. A to z kolei powoduje konieczność częstego oddawania moczu. Do najpopularniejszych produktów moczopędnych należą: kawa, herbata, alkohol (zwłaszcza piwo), napoje gazowane, arbuzy, melony, truskawki, świeże ogórki i cykoria.

Istnieje szereg produktów, które powodują wzdęcia jelit i tą drogą pośrednio wpływają na pęcherz moczowy uciskając i podrażniając go. Takie działanie mają np. napoje gazowane, a także inne produkty wzdymające np. kapusta, kalafior, groch, świeże ogórki, gruszki, czy pieczywo razowe.

Niektórzy specjaliści uważają również, że napoje gazowane ze względu na zawartość dwutlenku węgla i sztucznych środków słodzących oraz kwaśne soki owocowe i cytrusy np. cytryny, grejpfruty i pomarańcze pełnią rolę „podrażniaczy” dla pęcherza. Jednak zdania na ten temat są podzielone. Przeciwnicy tej teorii argumentują, że CO2 już na poziomie żołądka zaczyna się rozkładać, nie dostaje się więc do krwi i nie może podrażniać pęcherza. Podobnie sytuacja wygląda z kwaśnymi sokami owocowymi, które po doustnym zażyciu są trawione, neutralizowane i zobojętniane, więc nie powinny oddziaływać na pęcherz.

Wszyscy zgadzają się jednak co do tego, że drażniąco na pęcherz działają substancje chemiczne, które się nie trawią i po wchłonięciu do krwi oraz późniejszym wydaleniu przez nerki mogą dostawać się do pęcherza i podrażniać go.

Kwartalnik NTM 1 (32)2010, www.ntm.pl

Joanna Kamińska

14 KOMENTARZE

  1. To rzeczywiście zdumiewające,że produkty,które spożywamy na co dzień mają tak ogromny wpływ na pęcherz moczowy.I to wpływ niekorzystny.Jem dużo pieczywa razowego,podobnie kalafior czy ogórki,więc jak to wszystko zneutralizować,żeby nie szkodziło i nie podrażniało.Nie można przecież odstawić wszystkiego.

  2. Bardzo ciekawy artykuł. Nie przypuszczałam, że to co spożywamy, praktycznie każdego dnia ma tak niekorzystny wpływ na pęcherz. Herbaty, ogórków, kapusty, kalafiora, czy owoców nie potrafiłabym wykluczyć ze swojego jadłospisu, więc pozostaje tylko spożywać wszystko, ale w rozsądnych ilościach, ale z tym na szczęście nie mam problemu.

  3. Jak zwykle ciekawy artykuł. Ale jak zrozumiałam, nie wszystkie wymienione artykuły spozywcze, które sa moczopędne mają zły wpływ na organizm. Produkty z pierwszej kategori: herbata zielona, piwo, truskawki są moczopędne, ale dzięki temu wypłukują nerki. Gorszy wpłw, jak rozumiem, mają produkty z drugiej wymienionej grupy, napoje gazowanem groch czy kapusta, które podrazniają pęchertz. Nie musimy więc odmawiać sobie herbaty zielonej czy truskawek

  4. To prawda,jest jest mnóstwo
    produktów spożywczych które podrażniają pęcherz,ale ja mam tendencję do odkładania się piasku w prawej nerce a nawet miałam malutki złóg 3mm,który urodziłam i w związku z tym muszę przyjmować duże ilości płynów,jeść arbuz,gruszki pić herbatki ze skrzypu,wodę mineralną niegazowaną a wszystko to po to żeby wydalać dużo moczu ok 2l dziennie w celu oczyszczania nerek ,piję również sok z żurawiny o nazwie żuravisol C ,który wspomaga funkcjonowanie układu moczowego i ma znaczny wływ na odporność ,kosztuje 17,99 ,wystarcza na 10 dni.Trochę to nie na temat,ale moja sytuacja tak wygląda.pozdr.

  5. Jest jednak wiele rzeczy ,co wpływa drażniąco na pęcherz,co w moim pojęciu to trudno w to uwierzyć,
    że woda mineralna gazowana powoduje wzdęcia i wymienione warzywa,to rozumiem,lecz nie sposób tak jak w moim przypadku nie pić kawy,bo mam niedociśnienie,lub zielonej herbaty,którą lubię i działa pozytywnie na mój organizm,bo mi podrażni pęcherz.Trzeba raczej się stosować do umiarkowanej ilości spożywania.

  6. Ciekawy artykuł. Nigdy nie pomyślałabym, że wzdęte jelita mogą aż tak wpływać na pęcherz moczowy. W sumie to logiczne, ale dotychczas problemy układu moczowego wiązałam wyłącznie z przyjmowanymi płynami. Jak widać całe życie się uczymy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ