prawidłowy poziom cukru we krwi

Na cukrzycę chorują miliony ludzi na całym świecie. Osoby w młodym wieku czy dzieci zapadają na tę cywilizacyjną przypadłość. Tradycyjne badania pozwalają na kontrolę naszego zdrowia oraz rozpoznanie cukrzycy. Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi?

Poziom cukru we krwi

Poziom cukry we krwi, czyli inaczej mówiąc glikemii, pozwala na określenie, czy mieścimy się w danej normie czy też nie. To podstawowy wskaźnik diagnostyki cukrzycy, cywilizacyjnej choroby, która dotyka coraz to większą grupę osób w każdym wieku. Glikemia mówi nam o hiperglikemii, hipoglikemii, stanu przedcukrzycowego czy samej cukrzycy. Nawet osoby zdrowe, powinny regularnie badać poziom cukru we krwi, ponieważ cukrzyca może rozwinąć się z powodu wielu czynników. W badaniu wykorzystywana jest próbka krwi pacjenta, pobrana z łokcia lub opuszka palca. Ponadto, osoby znajdujące się w grupie ryzyka, czyli te, u których w rodzinie były zachorowania na cukrzycę, oraz osoby z nadwagą czy po 40. roku życia, nie powinny zapominać o badaniach tego typu.

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi?

Badanie poziomu cukry we krwi interpretujemy według ustalonych norm. Dzięki temu lekarz może stwierdzić, czy nasz cukier jest w normie czy są podstawy do jakichkolwiek obaw i dalszych badań. Prawidłowy poziom glukozy we krwi wynosi od 77 do 99 mg/dL. Wyniki mieszczące się w tej normie, nie wskazują na cukrzycę czy inne choroby związane ze stanem glukozy. Należy jednak pamiętać, że nasze wyniki badań mogą być zaburzone, z powodu niektórych czynników. Stres, niewydolność nerek, akromegalia czy stosowanie niektórych leków, może dać nieprawidłowy obraz glukozy we krwi. W takiej sytuacji lekarz może zlecić ponowne wykonanie badań. U kobiet w ciąży także wykonuje się badanie poziomu glukozy. Jej prawidłowa tolerancja jest określana, poniżej 140 mg/dL. Kobiety w ciąży bardzo często borykają się z cukrzycą ciążową, dlatego wykonywanie regularnych badań jest niezbędne, do prawidłowego rozwoju ciąży i przyszłego zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. U większości, cukrzyca tego typu wycofuje się po zakończeniu ciąży.

U zdrowej osoby, która nie choruje na cukrzycę, także możemy zaobserwować podwyższony poziom cukru we krwi. Tego typu obraz będzie widoczny po spożyciu dużej ilości węglowodanów. Wówczas trzustka produkuje więcej insuliny niż zwykle, co może przełożyć się na poziom glukozy we krwi. poziom cukru we krwiPo wysiłku fizycznym, poziom glukozy zawsze spada, dlatego nasz organizm domaga się uzupełnienia braków energii. Dzięki temu uzupełniamy braki i wyrównujemy stan cukru.

Z cukrzycą nie ma żartów, dlatego każdy z nas powinien sprawdzać swój poziom cukru we krwi, wykonując regularne badania podstawowe. Niewiele trzeba, by rozpoznać cukrzycę, dlatego warto się badać, w trosce o zdrowie swoje i bliskich.

Katarzyna Antos