samokontrola-w-leczeniu-cukrzycy

Lekarze zalecają diabetykom regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Samodyscyplina odgrywa niezwykle istotną rolę w leczeniu cukrzycy.

Cukrzyca – edukacja

Osoby, u których stwierdzono cukrzycę, powinny porozmawiać ze specjalistą nt. zmiany stylu życia. Niestety, w Polsce często nie docenia się znaczenia edukacji. Chory powinien zostać dokładnie poinstruowany, w przeciwnym wypadku może nie zdawać sobie sprawy z potencjalnego zagrożenia.

Obsługa glukometru

Pacjent zazwyczaj nie wie, jak właściwie posługiwać się glukometrem. Nie tylko sposób przeprowadzenia pomiaru jest ważny. Chory powinien umieć zinterpretować wyniki. W przypadku diabetyków, których leczenie sprowadza się do zmiany dotychczasowej diety, lekarze zalecają wykonanie pełnego profilu glikemii raz w miesiącu. Badanie przeprowadza się na czczo oraz 1,5 h po spożyciu głównego posiłku. Z kolei pacjenci, którzy przyjmują leki przeciwcukrzycowe, powinni wykonywać skrócony profil glikemii raz w tygodniu.

Rola samodyscypliny

W przypadku diabetyków samodyscyplina pozwala dostosować leczenie do indywidualnych potrzeb chorego. Terapię można modyfikować na bieżąco, dostosowując dawkę insuliny do aktualnego poziomu glukozy i aktywności fizycznej. Dobierając leczenie, należy uwzględnić choroby, które towarzyszą cukrzycy.

Arek